Last Updated:
5 علت صدای انفجار از اگزوز خودرو

5 علت صدای انفجار از اگزوز خودرو

فرمون

صدای انفجار بلند از لوله اگزوز شما غالبا به این دلایل است که سوخت نسوخته از موتور خارج می شود و در لوله اگزوز مشتعل می شود. اگر صدای انفجار از جلوی خودرو می آید، می تواند نشان دهنده مشکل در سیستم سوخت موتور، احتراق یا سیستم اگزوز باشد که ناشی از مسدود شدن فیلتر بنزین، شمع های قدیمی و فرسوده یا خرابی مبدل کاتالیزوری است. در ادامه برخی از دلایل را بررسی می کنیم.

1- ممکن است در جایی از اگزوز سوراخی باشد، یا مشکلی در مبدل کاتالیزوری داشته باشید.

2- در یک خودروی قدیمی، ممکن است بخاطر عدم تنظیم موتور باشد.

3- فلوت کردن موتور: در صورتی که بنزین بیش از میزان استاندارد وارد موتور خودرو شود تمام بنزین وارد شده به موتور پس از جرقه زنی نمی سوزد و باعث خفه کار کردن موتور می شود. در چنین شرایطی موتور خفته کار می کند و گاز بنزین در اگزوز منفجر می شود که موجب صدای انفجار در اگزوز می شود.

حتما بخوانید: علت خروج آب از اگزوز چیست؟

4- خرابی وایر خودرو: وایر شمع وظیفه مهم انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی به شمع‌های موتور را دارد. اگر وایرها خراب باشند، انفجار به جای موتور در بیرون از محفظه احتراق صورت می گیرد و از اگزوز صدای انفجار شنیده می شود. از دیگر پیامدهای خرابی وایر صدایی شبیه به عطسه زدن در اگزوز است. از دیگر عواملی که می تواند موجب این صدا شود گاز دادن برای شتابگیری و پس زدن موتور است.

5- خرابی شمع ها: شمع ها طول عمر مفیدی دارند که در دفترچه راهنمای خودرو خود می توانید ببنید. اگر عمر مفید آنها تمام شود می تواند در سیستم احتراق اختلال بوجود آورد و موجب شنیدن صدای انفجار در اگزوز شود.

به غیر از صدای انفجار، شنیدن صدای پت پت از اگزوز خودرو از دیگر صداهای رایج از اگزوز خودرو است که می تواند به علت کثیف شدن سنسور اکسیژن، کثیف شدن سوزن انژکتور، خرابی صافی بنزین باشد.

سوالات متداول

علت صدای انفجار در اگزوز خودرو چیست؟

صدای انفجار بلند از لوله اگزوز شما غالبا به این دلایل است که سوخت نسوخته از موتور خارج می شود و در لوله اگزوز مشتعل می شود.

نقص فنی در کدام قطعات می تواند باعث صدای انفجار در اگزوز خودرو شود؟

فیلتر بنزین، شمع های قدیمی و فرسوده یا خرابی مبدل کاتالیزوری