Last Updated:

10 توصیه مهم رانندگی در شب

فرمون

طبق آمار و اطلاعات پلیس میزان تصادفات جاده‌ای در شب همیشه بیشتر از روز است. در این مطلب قصد داریم چند توصیه کلیدی به شما آموزش دهیم تا با رعایت آنها خطر رانندگی در شب را کاهش دهید.

1) وسیله نقلیه خود را به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید تجهیزات نوری مناسبی دارید. چراغ‌‌های جلو، پشت، راهنما و چراغ پلاک را در صورت شکستگی تعویض کرده و همیشه آن‌ها را پاک و تمیز کنید. به یاد داشته باشید که چراغ‌‌ها به تدریج و طی زمان نور خود را از دست می‌دهند یا تنظیم آن‌ها به هم می‌خورد. هرچند وقت یک ‌بار چراغ‌ها را تنظیم کنید.

2) آیینه دید عقب خود را طوری تنظیم کنید که نور چراغ خودروهای دیگر در آن انعکاس پیدا نکند. آیینه بیشتر خودروها دو حالت دید در شب و روز را دارد که به راحتی می‌توانید برای کاهش انعکاس نور آن را در حالت مربوطه تنظیم کنید.

3) هنگام رانندگی در شب چراغ‌های داخل خودرو را روشن نکنید. اگر نیاز به خواندن نقشه دارید بهتر است اول در کنار جاده توقف کنید.

4) هنگام برخورد با اتومبیلی که از رو به‌ رو می‌ آید، از نور پایین استفاده کنید. اگر ماشین مقابل با نور بالا حرکت می‌کند از سرعت خود بکاهید و به منتهی ‌الیه سمت راست بروید تا از نور شدید او در امان باشید. چراغ‌های جلویی را به موقع و با هدف به کار ببرید تا موجب کاهش دید سایر رانندگان نشود.

5) حتما فاصله خود را با خودروهای عقبی و جلویی حفظ کنید.

6) سعی کنید هنگام رانندگی در شب سیگار نکشید. نیکوتین سیگار و منوکسیدکربن حاصل از سوختن آن، بینایی شما را کاهش می‌دهد.

7) با سرعتی بین 15 تا 20 کیلومتر، كمتر از سرعت روز حرکت کنید.

8) هنگامی که هوا مه آلود است از نور بالا استفاده نکنید زیرا دید شما را کاهش داده و ممکن است دید دیگر رانندگان را موقتا کور کند.

9) در مورد سبقت در شب خیلی دقت کنید چرا که ممکن است چیزهایی در خارج از محدوده ی دید شما باشند. اگر شک دارید هرگز این کار را انجام ندهید.

و حتما حتما

10) قبل از این که در شب رانندگی کنید از وضعیت خیابان‌‌ها و حتی جاده‌‌ها اطلاع حاصل کنید. به علایم راهنمایی ‌رانندگی از جمله تابلوها، وسایل نقلیه، موتورسیکلت‌‌ها، دوچرخه‌‌ها، عابرین پیاده و همچنین حیوانات بیشتر توجه کنید.