Last Updated:

4 کاری که نباید هنگام رانندگی در مه انجام دهیم

فرمون

رانندگی در مه نیازمند دقت و توجه بسیار زیادی است و در تمامی لحظات باید تمامی جوانب احتیاط را رعایت کرد و از انجام دادن برخی کارها پرهیز کرد. برخی از این کارها جزء اشتباهات رایج رانندگی است، انجام دادن برخی کارها می‌تواند رانندگی در مه را بسیار خطرناک کند:

روشن کردن چراغ‌های نور بالا

هنگامی که با هوای مه آلود مواجه می‌شوید اولین کار این است که چراغ‌های خودرو خود و در درجه دوم (درصورت وجود) مه شکن‌های خود را روشن کنید، اما این باور که نور بالا می‌تواند دید بهتری از جاده به شما بدهد، کاملا غلط است.

نور بالا نه تنها دید شما را بهبود نمی‌بخشد، بلکه باعث کاهش میدان دید شما می‌شود. هنگامی که از نور بالا استفاده می‌کنید، ذرات آب موجود در هوا، نور‌ها را به سمت چشم شما بازتاب می‌دهند.

رعایت نکردن سرعت مطمئنه

واضح است که رانندگی در مه با توجه به محدود بودن میدان دید، نباید با سرعت زیاد حرکت کرد تا در صورت بروز حادثه یا ترمز کردن ناگهانی خودرویی که جلوی شما قرار دارد، شما فرصت مناسب برای ترمز گرفتن را داشته باشید.

گوش کردن به موسیقی یا رادیو با صدای بلند

رانندگی با سرعت کم، آن هم در هوای مه آلود برای مدت طولانی می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. برای همین برخی افراد با صدای بلند موسیقی یا رادیو گوش می‌دهند تا سرگرم شوند اما حس شنوایی در هوای مه آلود بسیار مهم است.

هنگام رانندگی در مه باید صدای ضبط را کم کرده و همچنین شیشه‌ خود را پایین دهید. این کار به امنیت هرچه بیشتر شما کمک می‌کند. پایین دادن شیشه خودرو به شما کمک می‌کند تا صدای‌های اطراف را بیشتر بشنوید.

نزدیک راندن به خودروهای جلویی

این کار موجب می‌شود تا در صورت ترمز ناگهانی خودروهای رو به رویی تصادفات زنجیره‌ای رخ دهد. هیچ گاه نزدیک‌تر از حد استاندارد به خودروهای جلویی حرکت نکنید.

منبع: خودروکار