Last Updated:

40 درصد قطعات بازار تقلبی هستند

فرمون

علیرضا نیک آئین رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران اظهار داشت: وضعیت تامین قطعات در بازار نسبت به ماه های گذشته تغییری نکرده است. قطعه سازان بیشتر تولیدات خود را به خودروسازان اختصاص می دهند و بخش اندکی را به بازار تزریق می کنند. کیفیت قطعات شرکت های داخلی نیز مناسب نیست و در کل می توان گفت که قطعات این شرکت ها با نمونه های ساخته شده قطعه سازانی که برای خودروسازان تولید می کنند مطابقت ندارد.

به گزارش فرمون و به نقل از گسترش نیوز، وی ادامه داد: یکی از حُسن های بازار ایران این است که عمده محصولات به دو دسته ایران خودرویی و سایپایی تقسیم می شود و تامین قطعات این محصولات پیچیده نیست. در کل ما در تامین قطعات الکترونیک مشکل داریم که با توجه به شنیده ها، خودروسازان در حال داخلی سازی این قطعات هستند.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران در ادامه درباره تامین قطعات خودروهای چینی و وارداتی گفت: تامین قطعات محصولات چینی شرایط مناسبی ندارد و خدمات دهی به آنها مطلوب نیست و به همین دلیل نرخ آنها از سایر رقبا پایین تر است. خودروهای چینی زمانی که کارکرده می شوند افت قیمت زیادی می کنند و می توان گفت که برخی از محصولات داخلی رقیب نمونه های چینی هستند. مشکلات محصولات چینی ناشی از نداشتن خدمات پس از فروش است. در زمینه وارداتی ها نیز در محصولات تویوتا و هیوندای با توجه به این که از قبل ریشه ای برای آنها در کشور وجود داشته، مشکلی خاصی در تامین قطعات وجود ندارد.

نیک آئین در پایان تصریح کرد: تقریبا 40 درصد قطعات موجود در بازار تقلبی هستند. در این زمینه تعزیرات ورود کرده و اگر همین روند ادامه داشته باشد، بخش زیادی از بازار را کنترل خواهیم کرد. همچنین باید گفت یکی از مشکل سازترین تقلبی ها روغن موتورها هستند. به عنوان مثال اگر دینام تقلبی خریداری و نصب شده باشد می توان آن را تعویض نمود، اما در مورد روغن موتورها این چنین نیست و مشکل جدی برای خودرو ایجاد خواهد کرد.