Last Updated:
 لرزش غیر عادی موتور

8 دلیل اصلی لرزش غیر عادی موتور خودرو

فرمون

لرزش غیر عادی موتور خودرو یکی از مسائلی است بعضی مواقع در هنگام رانندگی و زمانی که سوار بر خودرو هستید، حتما آن را تجربه کرده‌اید.

این اتفاق گاهی می‌تواند ناشی از مشکلی درون موتور و گاهی ناشی از یک عامل خارجی مانند عوامل زیر باشد:

 

1- دمپر میل لنگ:

یکی از دلایل لرزش غیر عادی موتور می‌تواند ناشی از مشکل در دمپر میل لنگ باشد. نقش این قطعه کاستن از لرزش هنگام کار کردن است که در صورت خرابی خودرو دچار لرزش غیرعادی می‌شود.

 

2- شمع‌ها:

یکی دیگر از دلایل لرزش، مشکل در شمع‌ها است. اگر تشخیص داده شد که شمع‌ها معیوب هستند، باید تعویض شوند که البته کار سختی نیست و در خانه هم می‌توان آن را انجام داد.

 

3- هوای بسیار سرد:

در هوای سرد، موتور خودرو لرزش بیشتری دارد. این موضوع را زمانی حس می‌کنید که پس از یک شب تا صبح، موتور خودرو خود را استارت می‌زنید. اگر علت لرزش موتور هوای سرد باشد، رفته رفته لرزش آن پس از رسیدن به دمای مناسب کم می‌شود.

 

4- محورها و کمک‌ها:

هنگامی که ضربه شدید به خودرو و چرخ‌ها وارد شود، محورهای خودرو و کمک‌ها می‌توانند آسیب ببینند. از طرفی این قسمت‌ها نقش کاهش لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی باعث انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو می‌شوند.

 

[irp posts="1915" name="نکات مهم تنظیم فرمان خودرو"]

 

5- مشکلات موتور خودرو:

گاهی اوقات لرزش خودرو ناشی از مشکلات موتور آن می‌شود مثلا به موتور به اندازه ی کافی سوخت، هوا و یا جرقه که برای روان کار کردن آن نیاز است، نمی‌رسد. نشانه‌هایی از لرزش خودرو که ممکن است مربوط به موتور خودرو باشد شامل موارد زیر می‌شود: الف) لرزیدن و یا تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا ب) در محدوده های سرعت های خاص بریده بریده تکان خوردن ج) ماشین ابتدا خوب شروع به کار کند ولی بعد از مدتی به لرزش درآید این نشانه ها ممکن است ناشی از مشکل شمع خودرو باشد و یا اگر شمع مشکلی نداشته باشد ممکن است ناشی از سیم متصل به شمع خودور باشد که نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت. در نهایت باید گفت که ممکن است کثیف شدن فیلتر و یا مسدود شدن آن رساندن سوخت و اکسیژن به موتور خودرو را با مشکل مواجه کند.

 

[irp posts="2310" name="مهمترین دلایل خاموش شدن موتور در خودروهای مختلف"]

 

6- مشکلات اکسل (محور چرخ خودرو)

وسایل نقلیه ی ما دارای قسمت‌های چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری است که برای کار کردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرد. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکان‌هایی در خودرو ایجاد شود و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می‌شود. مشکل اصلی در این بخش مربوط به بررسی محور چرخ‌ها می‌شود. زیرا این محور بخشی از قدرت موتور خودرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کند و اگر مشکلی پیدا کند یکی از آثار آن لرزش خودرو است.

 

7- مشکل ترمز خودرو:

اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می‌شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب خورده باشد. روتر یک دیسک نقره‌ای شفاف است که به یک سیستم ترمز مجهز است. این قسمت می‌تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل شود. بهتر است به یک متخصص درباره وضعیت لنت‌های ترمز خود بگوئید تا او شما را هدایت کند.

 

8- ایراد داشتن تایر خودرو:

مشکلات تایر خودرو دلیل اصلی برای این مشکل است،  زیرا تایر یکی از اجزای اصلی برای حرکت خودرو است و می‌تواند منبع اصلی لرزش خودروی شما باشد. از دلایل اصلی ایجاد لرزش توسط تایر خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف: اگر خودروی شما در سرعت‌های خاص می لرزد نیاز به بالانس چرخ دارد. ب) تایرها آج‌های جداگانه‌ای دارد و در صورت از بین رفتن این آج‌ها باید تایر خودرو را تعویض کرد. ج) سائیده شدن غیر یکسان تایر گاهی اوقات مشکل لرزش خودرو از تایر آن نیست ولی شرایطی وجود دارد که عملکرد تایر خودرو را با مشکل مواجه می‌کند مانند مشکل داشتن آسفالت خیابان. مواردی که در بالا ذکر شد، تنها مواردی نیستند که باعث لرزش خودرو می‌شوند. بنابراین هر زمان که دچار شک و تردید شدید حتما از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

 

لرزش خودرو در هنگام حرکت

وجود هر گونه اشکال در هنگام به حرکت درآوردن اولیه خودرو، می‌تواند به وجود اشکال در سیستم کلاچ مربوط شود. یکی از اشکلاتی که ممکن است برای رانندگان در هنگام حرکت اولیه خودرو پیش بیاید، لرزش خودرو در ابتدای حرکت است. در این حالت شما خودرو را روشن کرده و تا هنگامی که پای خود را روی کلاچ می فشارید، هیچ مورد غیر طبیعی خاصی را مشاهده نخواهید کرد. اما به محض اینکه خودرو را در وضعیت دنده یک قرار می دهید و پای خود را به آرامی از روی پدال کلاچ بر می‌دارید (اصطلاحا نیم کلاچ می کنید) تا خودرو به آرامی شروع به حرکت کند، متوجه یک سری لرزش‌های شدید و ناخوشایند از خودرو خواهید شد که تا حرکت کامل خودرو به سمت جلو یا عقب، ادامه خواهد داشت.

لرزش خودرو در ابتدای حرکت تا حد بسیار بالایی مربوط به وجود اشکال در سیستم کلاچ و خصوصا صفحه کلاچ و فلایول می‌شود. می‌توان چنین برداشت کرد که حدود ۹۰ درصد از مشکلات مربوط به لرزش خودرو در ابتدای حرکت، ارتباط مستقیمی با ایجاد اشکال در صفحه کلاچ دارد و با تعمیر این قطعه، خودرو به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. با این حال ما در ادامه مهمترین دلایلی که می‌توانند موجب لرزش خودرو در ابتدای حرکت و نیم کلاچ شوند را نام برده‌ایم.

1- تمام شدن دیسک و صفحه 2- تابیدیگی و وجود سائیدگی در فلایول 3- فرسوده شدن فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی در صفحه کلاچ 4- چرب شدن و کثیفی در صفحه کلاچ 5- فرسوده شدن فنرهای خورشیدی کلاچ تمامی مشکلاتی که در بالا عنوان شد، می‌توانند دلیلی بر لرزش خودرو در ابتدای حرکت باشند. با بروز هر یک از این موارد، خودرو در هنگام حرکت اولیه با سختی مواجه شده و دچار لرزش می‌شود. اگر لنت‌های صفحه کلاچ خودروی ما تمام شود یا بسوزد، در نتیجه کلاچ درهنگام درگیر شدن با فلایول، کارایی لازم را نخواد داشت و موجب ایجاد لرزش و سختی جا رفتن دنده‌ها در خودرو می‌شود و در تعویض تمامی دنده‌ها این مشکل پیش خواهد آمد.

همچنین شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را درباره خودرو با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.