نحوه تشخیص مقصر در تصادف

تصادف در میدان

تصادف در میدان

توضیحات :

وسیله نقلیه شماره ۱ وارد میدان می‌شود که با وسیله نقلیه شماره ۲ که در حال گردش به دور میدان بوده برخورد می‌کند .

علت :

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت عدم رعایت حق تقدم نسبت به وسیله  نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد . 

استناد قانونی

بند پ ماده ۱۳۷ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

 • حق تقدم عبور وسایل نقلیه در تقاطع‌ها و میدان‌هایی که هیچگونه علامت و چراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشته‌باشد، به ترتیب زیر است:
 •  الف ـ در تقاطع هم‌عرض اگر دو وسیله نقلیه‌ای که روبروی یکدیگر در حرکتند بخواهند با هم وارد خیابان مجاور واحدی شوند، حق تقدم عبور با وسیله‌ای است که به‌سمت راست گردش می‌کند.
 •  ب ـ هرگاه دو یا چند وسیله نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم عرض برسند، حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ای است که در طرف راست وسیله نقلیه دیگر قرار دارد.  
 • پ ـ هنگام ورود به میدان‌ها حق تقدم عبور با وسایل نقلیه‌ای است که در درون میدان در حال حرکت هستند.

تصادف فرعی به اصلی

 

تصادف در فرعی به اصلی

توضیحات :

وسیله نقلیه شماره ۱ بدون رعایت حق تقدم وارد خیابان اصلی می‌شود که با وسیله نقلیه شماره ۲ که در مسیر مجاز خود در حال حرکت بوده و جهت فرار از تصادف (آثار خط ترمز نشان دهنده مسیر اولیه است) به مسیر مخالف منحرف و با وسیله نقلیه شماره ۱ برخورد می‌کند .

علت :

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت عدم رعایت حق تقدم نسبت به وسیله  نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد. 

استناد قانونی

ماده ۱۳۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

در برخورد راه اصلی با راه فرعی حق تقدم با وسیله‌ای است که از راه اصلی عبور می‌کند. رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی می‌شوند، باید پیش از ورود به راه اصلی، در صورت لزوم توقف نموده و پس از رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه‌ای که در مسیر مجاز خود در راه اصلی و با سرعت مجاز عبور می‌کنند، وارد این راه بشوند.

ماده ۱۳۸ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

رعایت مقررات ماده (۱۳۸) برای وسیله نقلیه‌ای که از راه خصوصی یا شانه راه یا گاراژ یا کوچه یا تعمیرگاه و مانند آنها به معابر عمومی وارد می‌شود نیز لازم است.

 

تشخیص خیابان اصلی از فرعی

خیابان اصلی :

راهی است که در برخورد با راه های دیگر، عرض سواره روی آن بیشتر است و یا با نصب علایم راهنمایی و رانندگی، اصلی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت راست راه دیگر قرار دارد .

خیابان فرعی :

راهی است که در برخورد با راه های دیگر، عرض سواره روی آن کمتر اسـت و یا با نصب علائم راهنمایی و رانندگی، فرعی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت چپ راه دیگر قرار گرفته باشد.

 

حق تقدم با کیست؟

حق تقدم عبور وسایل نقلیه در تقاطع ها و میدان هایی که هیچگونه علامـت و چـراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشته باشد، به ترتیب زیر است :

الف- در تقاطع هم عرض اگر دو وسیله نقلیه ای که روبروی یکدیگر در حرکتنـد بخواهنـد بـا هـم وارد خیابان مجاور واحدی شوند، حق تقدم عبور با وسیله ای است که به سمت راست گردش می کند .

ب- هرگاه دو یا چند وسیله نقلیه از دو یا چند راه مختلف به تقاطع هم عرض برسـند، حـق تقـدم عبور با وسیله نقلیه ای است که در طرف راست وسیله نقلیه دیگر قرار دارد .

پ- هنگام ورود به میدان ها حق تقدم عبور با وسایل نقلیه ای است که در درون میـدان در حـال حرکت هستند .

ت- در سه راه ها حق تقدم عبور با وسیله نقلیه ای است که به طور مسـتقیم و در سـمت و مسـیر مجاز حرکت می کند حتی اگر عرض خیابانی که مسیر آن است از عرض راه تلاقی کننده کمتر باشد.

در برخورد راه اصلی با راه فرعی حق تقدم با وسـیله ای اسـت کـه از راه اصـلی عبـور می کند. رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی می شوند، باید پیش از ورود به راه اصلی، در صورت لزوم توقف نموده و پس از رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه ای که در مسـیر مجـاز خـود در راه اصـلی و بـا سرعت مجاز عبور می کنند، وارد این راه بشوند .

در راه های مسطح که دو طرف راه منتهی به کوه و پرتگاه می باشد حـق تقدم عبـور بـا وسایل نقلیه ای است که در طرف پرتگاه قرار دارند .

SOCIALICON
Instagram
LinkedIn
Google+
Facebook

102 پاسخ به “نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی”

 1. باسلام. ازکوچه درجهت درست حرکت میکردم یک ماشین دنده عقب از پارکینگ خارج شد وبرخورد کردبم مقصر چه کسی است باتشکر

 2. سلام.
  وسیله نقلیه شماره ۱ از فرعی وارد خیابان اصلی شود و حق تقدم را رعایت نکند و باعث تصادف شودو وسلیه نقلیه شماره ۲ در مسیر اصلی خود باشد اما تجاوز از سرعت مجاز داشته باشد
  سوالم اینه چطور میشود وسیله نقلیه شماره ۲ را بخاطر سرعت غیر مجاز در تصادف مقصر ندانست و تقصیر را ۵۰ ۵۰ ندانیم،ایا در همه صورت در این حالتی که عرض کردم تقصیر ۵۰ ۵۰ است یا میشود وسیله نقلیه شماره ۲ سرعت غیرمجاز داشته باشد اما مقصر نباشد؟
  باتشکر فراوان از شما

  1. وسیله‌ای که از فرعی به اصلی وارد شده مقصر است. علاوه بر این امکان تشخیص و اثبات سرعت غیرمجاز اصلا وجود ندارد پس ۵۰-۵۰ درست نیست.
   در تصادفات حق تقدم حتما وسیله‌ای که حق تقدم را رعایت نکرده و از مسیر فرعی وارد اصلی شده معمولا مقصر است مگر در شرایط خاصی که نیاز است کارشناس ببیند و نظر دهد.

  2. سلام.دقیقا همین مورد دوروز پیش برا من پیش اومده.من با سرعت ۱۰تا وارد تقاطع شدم که یه ماشین از سمت اصلی با سرعت حداقل ۹۰کیلومتر وارد تقاطع شد و کشیده شدن به سپر جلو ماشین من و ۶متر به سمت جلو پرواز کرد و روی یک ماشین پارک کرده افتاد و چپ کرد.حالا تقاطع تقرییا هم ارز بوده و فقط به دلیل اینکه من سمت چپ بودم فرعی حساب میشم و
   حق تقدم با اون ماشینه و کل خسارتهای ماشین چپ کرده ماشین پارک شده به عهده منه

 3. سلام و وقت بخیر ، در یک خیابان دو طرفه به جهت شمال و جنوب ، از طرف شمال قصد گردش به چپ را داشتم ، خودرویی در جهت حرکت جنوب ، به صورت خلاف به شمال حرکت میکرد و در لحظه آخر که ماشین بنده رو دید از سپر جلو به گلگیر عقب او برخورد کردم ، به دلیل توافق ،پلیس نیامد ، مقصر این حادثه رو میخواستم بدونم درست تشخیص دادم یا خیر ، مرسی

  1. سلام بار اضافه نمیتواند صرفا دلیلی بر مقصر یا غیرمقصر بودن باشه مگر در موارد خاص که به تشخیص افسر کارشناس تصادفات راهور باشد که این نیز به نوع تصادف بستگی دارد

 4. سلام وقت بخیر ببخشید داشتم بریدگی دور میزدم و یه ماشین از پشت زد به من. راهنما زده بودم و ثابت وایساده بودم سر بریدگی کخ تو مسیر مقابل راه باز بشه دور بزنم از مسیر قبلی که داشتم ازش دور میزدم یکی از پشت زد به من مقصر کیه؟

 5. سلام من در خیابان ۶متری در حرکت بودم و یک وسیله دیگه از کوچه ۷متری ک منتهی ب همین خیابان ۶متری میباشد با سرعت وارد خیابان شد و قصد داشت مستقیم به سمت کوچه روبرویی خودش برود …بنده با سمت راست ان ماشین یعنی از قسمت درب عقب وگلگیر شاگرد برخورد کردم علایم رانندگی هم وجود نداشت در این حالت مقصر کیست؟ ( عرض خیابان از کوچه کمتر است)

  1. کارشناس تصادفات(جناب سرهنگ حسن وند) : صرف عرض کوچه نمیتواند اصلی و فرعی را تعیین کند .برخی از خیابانها با اینکه عرض کمتری دارند ولی اصلی تلقی میشوند که احتمالا این خیابان که اعلام کردن از اون دسته است ضمن اینکه با توجه به برخورد با درب عقب و گلگیر سمت شاگرد برخورد داشته خودرویی که در کوچه ۷ متری بوده مقصر است بعلت عدم رعایت حق تقدم( نقض ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور )

 6. در کوچه ماشین و پارک کرده بودم و بعد از دیدن آینه و نبودن ماشین در و تا نصفه باز کردم و درو با دستم گرفته بودم و میخواستم پیاده بشم که یه ماشین با سرعت به در زد در صورتیکه اصلا به جلو نگاه نمیکرد و سمت راستش کاملا خالی بود و کو۰ه هم پهن بود افسر اومد و بدون اینکه بزار من حرف بزنم منو مقصر اعلام کرد و کوپن من رفت الان من میخوام به نظر اون افسر اعتراض کنم ، بنظر شما مقصر اصلی کیست و من میتونم اعتراض کنم؟

  1. کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسن وند):نظر افسر کارشناس درست بوده و این خودرو بعلت باز کردن ناگهانی درب خورو مقصر است . میتوانست بجای برخورد خودرو با درب ماشین یه موتور سوار یا یک عابر برخورد کنه
   بهرحال اعتراض به افسر ثمری ندارد

 7. با سلام . داشتم دنده عقب میگرفتم که به صورت مورب پارک کنم که یه ماشین در جهت خودش مستقیم اومد بر خورد کرد به گلگیر عقب سمت چپ قسمت سپر ماشینم و اون ماشین گلگیر جلو سمت راستش (دقیقا کنار چراغش) خورد به سپر من خراب شد . مقصر کیست؟!

  1. کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسن وند):سلام خودرویی که دنده عقب میرود نسبت به خودرویی که در مسیر اصلی و مسقیم در حرکت است مقصر است
   نقض ماده ۱۴۲ آیین نامه راهور

 8. سلام بنده چراغ چهارراه سبز بود مستقیم در حال حرکت بودم ناگهان ماشین دیگری گردش به چپ کرد و من زدم زیر فرمون ماشینم به دره عقب ماشین که گردش کرد برخورد کرد مقصر چه کسی است

  1. کارشناس راهور(جناب سرهنگ حسن وند): سلام در تقاطع حق تقدم با کسی است که بصورت مستقیم ادامه مسیر میدهد
   اگر خودرویی قصد گردش به چپ داشته و برخورد کرده مقصر استhttps://farmooon.ir/wp-admin/edit-comments.php?comment_status=moderated#comments-form

   1. سلام بنده هنگام دور زدن در خیابانی که وسط آن جدول کشی شده بود به دلیل پارک خودرو در کنار خیابان مجبور شدم دنده عقب بگیرم که در این هنگام ماشین پشت سری بنده با علم به این موضوع اقدام به حرکت کرده و بنده نیز با خودرو ایشان برخورد کردم مقصر این حادثه کیست ؟؟ با تشکر

    1. کارشناس تصادفات (جناب سرهنگ حسنوند): سلام برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور وسیله نقلیه ایی که در مسیر مجاز و مستقیم در حال حرکت است بر وسایلی که در حال دنده عقب هستند حق تقدم دارد بنابرین خودرویی که دنده عقب میرفته مقصر است

 9. وسیله نقلیه شماره ۱در جاده در مسیر مستقیم خود در حرکت است و وسیله نقلیه شماره۲ بدون رعایت حق تقدم از بریدگی دور زده و باعث تصادف شده است
  مقصر کیست؟آیا میشود در این حالت مقصر را ۵۰۵۰ نوشت؟

 10. سلام.وقت بخیر
  من در کوچه ۶ متری که یک طرف آن بسته بود با دنده عقب حرکت میکردم که ماشینی هم با دنده عقب از پارکینگ منزلی خارج میشد که تصادف کردیم. مقصر کدومه؟ با تشکر

  1. کارشناس تصادفات (جناب سرهنگ حسنوند): مقصر ماشینی است که از پارکینگ خارج میشده بعلت ورود از فرعی به اصلی

 11. با سلام و وقت بخیر
  در خیابان کمالی روبروی بیمارستان لقمان،پژو تاکسی عدم حواس رانندگی به پشت ماشین ضربه زد که با خودروی جلو که پژو بود ضربه زد.
  خودرو جلو هیچ آسیبی ندید…ولی سپر ماشین من شکست
  میخواستم بپرسم آیا جلوی ماشین من خسارت دیده پژو مقصر هست یا بخاطر حفظ فاصله در خیابان من مقصرم؟؟؟؟

  1. کارشناس تصادفات (جناب سرهنگ حسنوند): سلام جلوی ماشین شما که بعلت عدم رعایت فاصله طولی بوده به تاکسی ارتباطی نداره و تاکسی فقط خسارت قسمت عقب را باید بدهد

 12. با سلام من با موتور از خیابان اصلی عبور میکردم همراه سر نشین و ماشین از کوچه سمت راست وارد خیابان اصلی شد من ماشین و ناگهانی متوجهش شدم برخورد کردم با در عقب و راننده ولی راننده ادعا داره که من متوجه رو ب روم نبودم مقصر کیست
  ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس تصادفات (جناب سرهنگ حسنوند): سلام در خیابان فرعی به اصلی حق تقدم با وسیله ایی است که در مسیر اصلی حرکت میکند و در این مورد موتور مقصر نیست

 13. سلام من از راه اصلی داشتم میرفتم که یه تیبا از فرعی به سمت چپ گردش کرد و خواست دور بزنه بره تو اون لاین برگشت و با هم برخورد کردیم مقصر کیست بعد پلیس گفت سرعتت بالا بود ۱۲ متر خط ترمز داشتی خواستم ببینم مقصر کی هست .

  1. جناب سرهنگ حسنوند( کارشناس تصادفات): سلام برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور ، وسیله نقلیه ایی که در مسیر مجاز در حرکت است بر وسایل نقلیه ایی که در حال شروع حرکت به جلو یا عقب یا گردش یا دور زدن هستند حق تقدم دارد .
   اگر این خودرو ۱۲ متر خط ترمز داشته پس با سرعت غیر مجاز حرکت میکرده و میتوان سهم تقصیر هریک را بطور مساوی ۵۰ درصد نیز گفت
   بهرحال باز نیاز به بررسی بیشتر در محل و نحوه برخورد و … دارد

 14. تردید در انتخاب مسیر اتومبیل سمت راست بنده با سرعت لاکپشتی و تغییر از گردش به راست به گردش به چپ دچار تصادف نوک سپر جلو ان با در عقب سمت راست من شد ایا باز من مقصرم

 15. باسلام در قسمت کندرو که کنار بلوار روبه شمال بودمن درجهت خلاف بلوار و روبه جنوب حرکت میکردم که بین کندرو و بلوار جدول بندی و فضای سبزمی باشد و هیچ تابلوی ورود ممنوعی هم نداشته و کندرو کنار منطقه مسکونی وپارک منطقه هست درحال حرکت بودم که ناگهان اتومبیلی از فرعی خارج شده و به سپر عقبی خودروی من زده. به نظر شما مقصر کیست؟

  1. کارشناس تصادفات(جناب سرهنگ حسنوند): سلام اگر این خودرو در جهت خلاف جهت از بلوار به سمت جنوب حرکت میکرده مقصر است

 16. سلام وقت بخیر. از مسیر فرعی وارد اصلی شدم. جوری که ماشینی که از اصلی میومد منو دید و من به راهم ادامه دادم. اما چراغ جلوی من برخورد کرد به بین درب جلو و عقب اون ماشین. لطفا میشه بفرمایید مقصر چه کسی بوده ؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور وسیله نقلیه ایی که در مسیر مجاز و مستقیم در حال حرکت است بر وسایلی که در حال دور زدن یا گردش هستند حق تقدم دارد بنابرین خودرویی که از فرعی به اصلی میرفته مقصر است

 17. سلام
  سر چهارراهی که چراغ راهنما دارد چراغ سبز شد و من میخاستم وسط چهارراه به سمت چپ بگردم و وارد خیابان سمت چپ شوم یعنی چرخش نود درجه. ماشین هایی که از روبرو می آمدند هم چراغ برایشان سبز بود و من پس از رد کردن ردیف اول ماشین ها، ناگهان جلوی ماشین ردیف دوم ظاهر شدم و او محکم به سپر جلوی من کوبید. مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام مقصر کسی است که در حال گردش به چپ است و حق تقدم با خودرویی است که بصورت مستقیم در حال حرکت است

 18. سلام من داشتم تو ی کوچه ۶ متری دنده عقب میومدم بعد ی پراید هم داشت از جای ک پارک کرده بود خارج میشود من ندیمش از پشت زدم ب گلگیر سمت راننده مقصر میشه بگید کیه خیلی ممنون

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام برابر ماده ۱۴۲ آیین نامه راهور حق تقدم با خودرویی است که در حال حرکت با دنده عقب است
   خودرویی که در حال خروج از پارک است مقصر است

 19. باسلام و خسته نباشید
  من تو کوچه داشتم دور میزدم هنگام دنده عقب گرفتن یه ماشین از پشت میاد بره تو پارکینگشون که ماشینم بهش برخورد میکنه مقصر کیه ممنونم
  میشه لطفا جوابو به ایمیلم بفرستید

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام خیلی دقیق نمیشه در مورد مقصر اعلام نظر کرد
   در این موارد اگر راننده ها توافق ندارن حتما با تماس با پلیس ۱۱۰ درخواست کارشناس راهور نمایند تا در محل حاضر و پس از بازدید صحنه برخورد مقصر مشخص شود
   ولی این تصادف میتواند ۵۰ درصد طرفین یا خودرویی که قصد رفتن به پارکینگ را داشته را مقصر دانست

 20. باسلام در بزرگراه نواب اتوبوسی با سرعت زیاد پشت سرم رسید و شروع به چراغ زدن و بوق زدم کرد در لاین دو بودم راه دادم تا بره بدلیل اینکه بقل سمت چپ اتوبوس ماشین بود و راه کمی برای عبور داشت با سپر جلو به گلگیر سمت شوفر من زد ماشین من از جا بلند شدبه یک نیسان از پشت برخورد کردم لطفا بفرمایید که مقصر کیست

  1. کارشناس تصادفات (جناب سرهنگ حسنوند): سلام با این موردی که تعریف کردن اگه بخواهیم قضاوت کنیم اتوبوس مقصر است
   مگر اینکه راننده سواری انحراف به چپ یا راست داشته باشه

 21. سلام
  من میخواستم از اصلی به فرعی برم که مجاور ورودی فرعی یه ماشین ایستاده بود.(درست قبل از ورودی و در خیابان اصلی )همزمان که گردش به راست داشتم اون هم شروع به حرکت کرد و به قسمت انتهایی درب عقب و گلگیر من برخورد کرد.
  مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام خیلی قاطع نمیشود در این مورد قضاوت کرد چون نه فیلم نه عکس نیست
   ولی اون چیزی که قانون است خودرویی که قصد گردش به چپ یا راست برای ورود به خیابان فرعی را دارد میبایست حق تقدم خودرو هایی که بطور مستقیم در حرکتند را رعایت نماید

 22. با سلام وآرزوی توفیق وسلامتی برای شما
  بنده قصد گردش به چپ داشتم قبل از رسیدن به تقاطع ،انحراف به چپ داشته وبا اتومبیلی که از روبرو می آمد تصادف نمودم ، اتومبیلی که از روبرو می آمد دارای سرعت بیش از حد مجاز بوده،به همین خاطر شدت برخورد زیاد وخسارات وآسیب های مالی و جانی زیادی به بار آمده ، بنده به خاطر انحراف به چپ مقصر شده ام ، آیا طرف مقابل به خاطر سرعت زیاد دارای تقصیر می باشه و او نیز تا حدی مقصره یا خیر؟
  با تشکر از زحمات شما

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام در تقاطع حق تقدم با کسی است که بصورت مستقیم ادامه مسیر میدهد
   اگر خودرویی قصد گردش به چپ داشته و برخورد کرده مقصر است
   برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور وسیله نقلیه ایی که در مسیر مستقیم و مجاز در حرکت است بر وسایل نقلیه ایی که در حال دور زدن هستند حق تقدم عبور دارد

 23. من ماشینم پارک بود درو باز کردم ک پیاده بشم حدود ۲۰-۳۰ سانتی متر باز کردم زدن ب در ماشین مقصر کیست؟؟؟؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام اگر کسی درب خودرو را هنگام پیاده شدن بدون دقت و مراقبت باز نماید و باعث برخورد گردد مقصر است(باز کردن درب خودرو بطور ناگهانی )

 24. پشت چراغ قرمز لاین وسط بودم میخواستم به چپ برم لاین چپ اتوبوس میخواست مستقیم بره من حرکت کردم به سمت چپ اتوبوس زد به گلگیر عقب سمت راننده کی مقصره ؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات):حق تقدم با اتوبوس است که قصد حرکت بطور مستقیم داشته
   و خودرویی که قصد گردش به چپ یا راست را دارد (برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور )
   میبایست حق تقدم را رعایت نماید

 25. با سلام در تقاطع گذر فرعی و اصلی ( هر دو یکطرفه) محل برخورد ( مثلا درب جلو یا عقب خودرویی که از گذر فرعی وارد شده ) در تشخیص مقصر حادثه تاثیر دارد ؟
  اگر شدت تصادف نشانگر سرعت غیر مجاز خودرو عبوری از گذر اصلی باشد در تعیین مقصر تاثیر دارد یا در هر صورت مقصر خودرو‌گذری از خیابان فرعی است؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور
   در برخورد راه اصلی با فرعی حق تقدم با وسیله ای است که در راه اصلی در حرکت است
   رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی میشوند میبایست در صورت لزوم توقف کنند و پس از رعایت حق تقدم نسبت به خودروهایی که در مسیر مجاز و اصلی و با سرعت مجاز در حرکت هستند وارد راه اصلی شوند .
   بنابراین در اکثر موارد خورویی که از فرعی وارد اصلی میشود مقصر است و میبایست در صورت لزوم درتقاطع توقف کند و با رعایت حق تقدم عبور نماید
   و اندازه گیری و سنجش سرعت غیر مجاز خودرویی که از اصلی میاید دشوار است و با تشخیص پلیس امکان دارد و شدت برخورد و تصادف .

 26. با سلام
  اگر در تقاطعی که چراغ راهنمایی وجود داشته باشد و چراغ سبز باشد و خودروی شماره ۱ در حال حرکت باشد و خودروی شماره ۲ که جلوتر است ترمز ناگهانی بکند(به علت گردش غیر مجاز خودرو جلویی آن) و خودروی شماره ۱ به شماره ۲ از پشت برخورد کند،مقصر چه کسی است؟ ضمن اینکه آن خودرویی که گردش غیرمجاز داشته رفته و نایستاده،بین این دوخودرو مقصر چه کسی است؟
  با تشکر

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): مقصر خورویی است که فاصله طولی را رعایت نکرده و توجه به جلو نیز نداشته است و از پشت زده (برابر ماده ۱۸۰ آیین نامه راهور )

 27. سلام امروز سر خیابان اصلی من یک لحظه زدم بقل دقیقا جای بود ب فرعی مرتبط میشد یعنی دست چپ فرعی بود بعدشم ی کامیون دقیقا پشت سر بنده دوبل زده بقل من یک متر تا اومدم بزنم دنده یک ی پراید از اصلی میخاست بره فرعی با سرعت ۵۰تا زد داخل سپر جلو من. پراید از سپرجلوتا سپر عقب در گلگیر خودش له شد بعد من دیدم افسر بیاد منو مقصر میکنه منم شوک بهم وارد شده بود خلاصه نزاشت ما زنگ افسر بزنیم بیاد هیچی کلا مقصر کی هست ممنون میشم جواب بدید سپر من حدود۳۰۰خرج ورداشته

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام کاربر محترم شما مقصر هستید بخاطر عدم رعایت فاصله در حریم تقاطع(۳۰متر)

 28. سلام من در حال حرکت بودم با ۸۰ کیلومتر سرعت ماشینی سر دور برگردا پیچید بعد از برخورد با ماشین که پیچیده بود منحرف شدم و به ماشینی در پارک خوردم مقصر کیست به سمت راست ماشینی ک دور میزد برخورد کردم و از عقب به ماشین در پارک

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام برابر ماده ۱۴۰ آیین نامه راهور وسیله نقلیه ایی که در مسیر مجاز و مستقیم در حال حرکت است بر وسایلی که در حال دور زدن یا گردش هستند حق تقدم دارد بنابرین خودرویی که از فرعی به اصلی میرفته مقصر است
   و بنابر نظر کارشناس راهور حتی میتوان خودرو مقصر نسبت به همه خودروها مقصر باشد

 29. سلام
  دور ميدان كه در حال تعميرات است و پل روگذر ميزنن و تمام نشده در حال خروج از ميدان ماشين ديگه از سمت راست با درب و گلگير من برخورد كرد
  افسر اعلام داشت اينجا چون درحال تعميراته فلكه حساب نميشه و بريدگي و من مقصر شدم
  ايا اين صحيحه
  و من ميدانهاي زيادي رو ديدم كه با احداث روگذر بازم فلكه شدن لطفا راهنمايي فرماييد

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام ماهیت میدان با تعمیرات و … از بین نمیرود و در میدان حق تقدم با کسی است که در میدان در حال حرکت است
   اگر چنین بوده تشخیص کارشناس اشتباهه و قابل اعتراض

 30. سلام.بنده در خیابان اصلی که سربالایی هم داره مستقیم در حال حرکت بودم(از جنوب به شمال) که ناگهان ماشین سمند از کوچه و سمت چپ با سرعت وارد شد(قصد عبور از غرب به شرق رو داشت)و منم چون سربالایی بود نتونستم فرار کنم و رد نشدم و مستقیم به درب عقب من زد و ایستاد.
  مقصر تو این حادثه کیه.؟سپاس فراوان

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام مقصر سمند است که قصد عبور از فرعی به اصلی را داشته و میبایست حق تقدم خودروهایی که بطور مستقیم در حرکت هستند را رعایت نماید ( نقض ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور از طرف راننده سمند )

 31. با سلام
  من در خیابانی ک فقط حدود ۵-۶مترش به علت پایه های پل ،دو مسیره میشه ولی هر دو مسیر به سمت شمال من در حال حرکت در مطیر سمت چپی بودم ک ناگهان موتور سیکلتی از پشت پایه های پل از مسیر سمت راستی خارج شد به قصد عبور عرضی از خیابان و موحب تصادف شد ،ماشین من چراغ سمت راست و شیشه جلو سمت راست و گلگیر سمت راست خراب شد ،مقصر کیست ؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام مقصر موتور سیکلت است بعلت تغییر مسیر ناگهانی و عدم رعایت حق تقدم (نقض ماده ۱۱۹ آیین نامه راهور )

 32. سلام، توي پارك، ماشين تو دنده بود كه استارت زدم ، ماشينم به ماشين جلويي برخورد كرد و اونم به ماشين جلوييش، كه هر دو ماشيني كه جلوي من بودند خسارت ديدن، حالا خسارت هر دوتا ماشينو من بايد بدم؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام بله خسارت هر دو ماشین جلویی با شماست زیرا شما باعث تصادف و برخورد خودروها شدید(قانون علت و سبب )

 33. با سلام و خسته نباشید بنده در خیابان اصلی بین شهری در حال تردد بودم که ناگهان ماشین مقابل من به سمت من پیچید و قصد ورود به کوچه ای که سمت راست من بود بود را داشت سرعتم بیست کیلومتر بیشتر از حد مجاز بود و برخورد کردیم سوالم اینه که امکان داره بخاطر سرعتم ۵۰ ۵۰ رای بدهند یا مقصر ۱۰۰درصد اون است که راه منو بریده و حق تقدم را رعایت نکرده

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام خورویی که قصد گردش دارد مقصر است و میبایست رعایت حق تقدم ماشین هایی که بطور مستقیم در حرکت هستند را بنماید (نقض ماده ۱۵۲ آیین نامه راهور )

 34. سلام
  هنگام دنده عقب آمدن در پارکینگ خودرو دیگر هم دنده عقب از پارک درآمده و هردو از سپر عقب باهم برخورد کردیم. نوع تعیین خسارت به چه صورت است

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام اگر هر دو خودرو در پارکینگ بودن و دنده عقب میرن اونی که از پارک درآمده نسبت به خورویی که در حال درآمدن از پارکینگ است حق تقدم دارد

 35. سلام ببخشید من روی پل هوایی که چرخش ۱۸۰درجه داره داشتم دور میزدم که در لاین چپ بودم و کنترل ماشین از دستم خارج شد وماشین سر خورد وسپر سمت چپ ماشین به جدول همون لاین خورد از پشت یه ماشین دیگه به عقب ماشین من زد .در اینجا من مقصرم یا اون ؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام خودرویی که از پشت به شما زده بعلت عدم رعایت فاصله طولی و عدم توجه به جلو نسبت به شما مقصر است (نقض ماده ۱۸۰ آیین نامه راهور )

 36. سلام و خسته نباشید ببخشید من تو ی خیابان ب عرض ۱۲ متر ب صورت اریب پارک کرده بودم و ب باشگاه رفتخ بودم جلوی ماشین من ب علت ماسه و دار بست نیز مسدود بوده بهد موتوری از پشت با سرعت ب بغل ماشین من برخورد کرده میخواستم بدونم مقصر چه کسی است موتور سوار سرعتش بالا بوده و سن قانونی نرسیده

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): سلام پارک بصورت مورب در خیابان ممنوع است و در حکم سد معبر محسوب میگردد
   در این تصادف میشود به هر یک از طرفین سهم مساوی تقصیر داد یا موتور سوار را مقصر دانست .
   این بستگی به نحوه برخورد دارد که توسط افسر کارشناس میبایست بررسی شود .

 37. سلام و خسته نباشید من ماشینم در خیابان فرعی ک عرض ان ۱۲ متر بوده است ب صورت اریب پارک بوده است ک موتور سواری با سرعت بالا ک ب سن قانونی هم نرسیده است از پشت بغل ماشین (پشت در )برخورد کرده است ممنون میشم جواب بدین مقصر چه کسی هستش چون افسر ۵۰ ۵۰ زده در صورتی ک ماشین پارک بوده ومن داخل باشگاه بودم

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام اگر مقصرین ۵۰درصد طرفین زده تصمیم درستی است زیرا پارک مورب در خیابان ۱۲ متری در واقع نوعی سد معبر و تنگی معبر ایجاد میکند که خود در بروز تصادف نقش دارد و موتور سوار هم بخاطر عدم توجه به جلو نیمی از تقصیر را دارد

 38. کسی که از فرعی میاد به اصلی و توقف میکنه و از اونطرف وسیله نقلیه ای که از اصلی میاد به فرعی با سپر و گلگیر سمت رانند یعنی بنده برخورد میکنه مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات): سلام خیلی شرایط دو تا ماشین واضح و گویا نیست ولی کسی که کاملا وارد خیابان اصلی شده بر کسی که قصد گردش از اصلی به فرعی را دارد برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور حق تقدم دارد

 39. من از فرعی اومدم اصلی البته اول ایست کامل کردم و سمت چپم کسی نبود و اومدم داخل وسط ایستادم بخاطر اینکه یه ماشین داشت از سمت لاین مخالف رد می شد( البته مسیر اصلی از هم جدا نشده بود بوسیله خط کش یا چیز دیگه )یک باره یه ماشین در مسیر اصلی که در حال حرکت بود یعنی سمت چپ من بود به هر دلیلی اومد و گلیگیر جلو سمت چپ راننده یعنی سمت من را زد و پلیس هم اومد و منو مقصر اعلام کرد

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی میشوند میبایست در صورت لزوم توقف کنند و پس از رعایت حق تقدم نسبت به خودروهایی که در مسیر مجاز و اصلی و با سرعت مجاز در حرکت هستند وارد راه اصلی شوند لذا بر اساس همین ماده قانونی پلیس شما را مقصر اعلام کرده.

 40. سلام خسته نباشید من از فرعی وارد راه اصلی شدم وخواستم دور بزنم ایست کامل کردم و بادنده یک حرکت کردم بعد اینکه سه چهارم ماشین وارد اصلی شده بود از سمت درب عقب راننده ماشین بهم زد یدون اینکه ترمزی کند مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات):
   برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور
   در برخورد راه اصلی با فرعی حق تقدم با وسیله ای است که در راه اصلی در حرکت است
   رانندگانی که از راه فرعی وارد راه اصلی میشوند میبایست در صورت لزوم توقف کنند و پس از رعایت حق تقدم نسبت به خودروهایی که در مسیر مجاز و اصلی و با سرعت مجاز در حرکت هستند وارد راه اصلی شوند .
   بنابراین در اکثر موارد خورویی که از فرعی وارد اصلی میشود مقصر است و میبایست در صورت لزوم درتقاطع توقف کند و با رعایت حق تقدم عبور نماید.

 41. سلام. ما یک چراغ قرمز داریم که لاین سمت چپش باز هست من داشتم به اون مسیر از همون لاین میرفتم ک کااااملا یهویی یک ماشین از لاینی که پشت چراغ قرمز وایستاده بود دراومد ب این لاین که گلگیر راست من به قسمت در عقبش خورد. مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): مقصر خودرویی است که بطور ناگهانی گردش به چپ کرده است و نحوه برخورد نیز گویای همین است

 42. سلام. یک چراغ قرمز که همه پشتش ایستادن و لاین سمت چپش بازه برای دور زدن من دچار حادثه شدم. به گونه ای که من از لاین چپ که ازاده درحال حرکت بودم ک یهویی که ماشین از ماشینایی ک پشت چراغ قرمز بودن بیرون اومدن و باماشین من اثابت کردن. حق باکیست؟

 43. سلام خدمت شما…نهایت تشکر از شما
  در چهار راه ای از فرعی وارد اصلی شدم و قصد ورود ب خیابان رو ب رو را داشتم وسط چهار راه را رد کرده بودم و نزدیک ب انتهای عرض چهار راه شدم ک ناگهان خودرویی با سرعت خیلی بالا بعد ۲۷ متر خط ترمز ب من برخورد کرد و پنج متر ماشین بنده را پرتاب و خودرویه من به تیره برق کنار خیابان کوبیده شد…خودرویه بنده تقریبا مچاله شده…میشه تو تشخیص مقصر کمکم کنید؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): اگر ۲۷ متر خط ترمز داشته قطعا با سرعت غیر مجاز بوده و مقصر تصادف است زیرا در معابر شهری حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت است البته ذکر نشده که چهارراه دارای چراغ راهنمایی بوده یا نه؟

 44. سلام من دم بريدگي ميخواستم دور بزنم ماشيني كه پارك كرده بود با وجود اينكه منو ديد در ماشينشو باز گذاشتو رفت وقتي ميخواستم دور بزنم به در ماشين بر خورد كردم مقصر كيه؟؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات):میشود به هر دو ماشین ۵۰ درصد سهم تقصیر داد
   اولی بعلت باز گذاشتن درب خودرو و دومی هم عدم رعایت حق تقدم .

 45. در خیابان در حال دور زدن روی خط ممتد به سمت چپ خودم بودم، در میانه دور زدن خودرویی جلوتر از من در مسیری که میخاستم در آن جهت حرکت کنم توقف کرد و مسیر منو سد کرد، و بدون نگاه کردن به عقب دنده عقب گرفت و با گلگیر سمت راننده من برخورد کرد، در این تصادف مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): مقصر کسی است که در خط ممتد اقدام به دور زدن کرده (برابر ماده ۱۲۱ آیین نامه راهور در خیابانهایی که بوسیله خط ممتد از هم جدا شدند راننده حق ندارد از روی آنها بگذرند ).

 46. سلام
  خودرو در خیابان پارک بوده و عابر از بیرون خودرو درب ماشین رو بازکرده و با یک خودرو دیگه تصادف کرده و عابر هم مورد جراحت واقع شده است . با توجه به اینکه درب خودرو از بیرون از خودرو باز شده است ، مقصر حادثه کیست؟
  ممنون

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): کسی که درب خودرو رابصورت ناگهانی باز کرده مقصر است بعلت عدم رعایت نکات ایمنی در باز نمودن درب خودرو ( نقض ماده ۱۸۷ آیین نامه راهور) .

 47. با سلام،
  یک شب در یک کوچه عریض بنده خودروی خودرا در سمت راست به صورت اریب در کنار دیگر خودروها پارک کرده بودم، در زمان خروج بنده از محل پارک با دنده عقب که بنده به سمت چپ کوچه در حال حرکت بودم، یک خودروی دیگر که در سمت چپ پارک کرده ناگهان با دنده عقب به سمت چرخ عقب سمت راننده خودروی من حرکت و برخورد کرد. در حالی که من اصلا ندیدم ایشون چراغ خودروی خود را هم روشن کرده باشند. از نظر قوانین تصادفات مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): اگر خودرویی که در سمت چپ پارک بوده مورب نبوده خودرویی که مورب پارک کرده بوده هنگام خروج از پارک میبایست مراقب اطراف باشد و مقصر است

 48. با سلام من در خیابان اصلی داشتم رانندگی میکردم که وانتی از خیابان فرعی وارد شد یعنی یک حالت چهار راه کوچیک هست ازین سر فرعی وارد و از طرف دیگه خارج میشه و از وسط اون خیابان اصلی هست و درست در وسط خیابان اصلی بهم رسیدیم وبرخورد کردیم یعنی من به درب جلوی راننده زدم که باعث ایجاد خسارت در درب راننده شد و کاپوت جلوی ماشین منم خسارت دید افسر وانت رو به دلیل وارد شدن از فرعی به اصلی مقصر دونست البته خسارت ماشین اون زیادتره و من خسارت دریافت کردم میخواستم بدونم درسته یا نه و من خسارتی پرداخت نکردم با وجود اینکه ماشین اونم خسارت دیده بود

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): تشخیص افسر کارشناس برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور صحیح بوده چون رعایت حق تقدم خودروهایی که در اصلی در حرکتند الزامی است.

 49. از کوچه به داخل خیابان اصلی با رعایت حق تقدم خارج میشدم که وانتی به صورت دنده عقب در خیابان اصلی حرکت میکرد و با ما برخورد کرد مقصر کیست؟

  1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): برای ورود به خیابان اصلی از فرعی برابر ماده ۱۳۸ آیین نامه راهور رعایت حق تقدم خودروهایی که در خیابان اصلی در حرکتند الزامی است ولی با توجه به نحوه برخورد دو خودرو و حرکت دنده عقب خودروی اصلی در بعضی موارد میتوان ۵۰ درصد به هر طرف نیز داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *