نحوه تشخیص مقصر در تصادف

تصادف در سبقت غیرمجاز

تصادف در سبقت غیرمجاز

توضیحات:

وسیله نقلیه شماره ۱ اقدام به سبقت از سمت راست وسیله نقلیه شماره ۲ می‌کند .

علت:

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت سبقت از سمت راست  نسبت به وسیله  نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد  

استناد قانونی

ماده ۱۳۲ آیین نامه راهنمایی و رانندگی 

رانندگانی که قصد سبقت گرفتن از وسایل نقلیه‌ای را که در جهت آنان حرکت می‌کنند دارند، در محل‌های مجاز و در صورت لزوم پس از روشن کردن چراغ راهنما و یا با دادن علامت لازم تنها از سمت چپ آنها سبقت گیرند و پس از سبقت و طی مسافت کافی، بار دیگر با روشن کردن چراغ‌ راهنما و یا با دادن علامت به طرف راست راه متوجه و در مسیر قبلی خود قرار گیرند به نحوی که راه وسیله نقلیه‌ای که از آن سبقت گرفته شده بسته نشود یا موجب تصادف نشود. با وجود این سبقت گرفتن از طرف راست وسیله نقلیه‌ای که در حال گردش به چپ می‌باشد مجاز خواهد بود.

تصادف در کوچه‌ها

تصادف در کوچه‌ها و خیابان‌ها

توضیحات:

وسیله نقلیه شماره ۱ بدون رعایت حق تقدم اقدام به گردش به سمت چپ می‌کند که از ناحیه پهلو یا جلو با وسیله نقلیه شماره ۲ برخورد می‌کند

گاهی اوقات آثار خط ترمز به جای مانده از وسیله نقلیه شماره ۲ نشان دهنده سرعت غیر مجاز وسیله نقلیه شماره ۲ است که کارشناس بازدید کننده با توجه به مستندات قانونی می‌تواند وسیله نقلیه شماره ۲  را به نسبت تقصیر، مقصر اعلام کند.

علت:

بی احتیاطی از جانب وسیله نقلیه شماره ۱ به علت عدم رعایت حق تقدم نسبت به وسیله نقلیه شماره ۲ تشخیص داده شد  

استناد قانونی

ماده ۱۴۰ آیین نامه راهنمایی و رانندگی

وسیله نقلیه‌ای که در مسیر مجاز در حال حرکت است بر وسایل نقلیه متوقفی که در حال شروع حرکت به جلو یا عقب، گردش یا دور زدن هستند حق تقدم دارند.

SOCIALICON
Instagram
LinkedIn
Google+
Facebook

5 پاسخ به “نحوه تشخیص مقصر در تصادفات رانندگی (قسمت دوم)”

  1. سلام. در یک خیابان یک طرفه موقع رسیدن به پیچش خیبان به سمت راست خودرویی از سمت چپ خودش گلگیرش با در خودرو راست عقب بنده برخورد کرده. مقصر کیست؟ممنون

    1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): در راه های یکطرفه برابر ماده ۱۵۳ آیین نامه راهور حق تقدم با وسیله ایی است که در سمت راست قرار دارد بنابراین خودرویی که در سمت چپ قرار دارد مقصر است

  2. سلام.خودرویی باسرعت به بغل سپر عقب و مقداری از گلگیر سمت چپ من زده، اما افسر حتی بدون توجه به خط ترمز چندین متری خودروی عقبی من را به علت عدم حرکت بین خطوط مقصر اعلام کارده.مگه همچین چیزی ممکنه؟

    1. جناب سرهنگ حسنوند(کارشناس تصادفات): چنین چیزی نمیتواند علت تصادف باشد مگر اینکه شما تغییر مسیر ناگهانی به چپ کرده باشید و خودرو عقبی بهر حال باید رعایت فاصله طولی را نموده و توجه به جلو هم داشته باشد و احتمالا نظر کارشناس اشتباه بوده که از طریق اداره تصادفات راهور منطقه قابل پیگیری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *