محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی

قیمت خودرو تصادفی

افت قیمت خودرو در تصادف

یکی از مشکلاتی که مردم در تصادفات رانندگی با آن روبرو می‌شوند افت قیمت خودرو در تصادف رانندگی است. در برخی موارد که خودرو صفر یا گران قیمت دچار سانحه ی رانندگی می‌شود، میزان خسارت ریالی تصادف افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. خسارت خودرو و تعمیرات ناشی از تصادف بخشی از این خسارت است ولی افت قیمت نیز، خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی می‌شود که خود در آن نقشی نداشته است.  فهمیدن اینکه خودروی ما بعد از تصادف چقدر از ارزش خود را از دست داده است و بعد از تصادف چه قیمی می‌گیرد یکی از سوال‌های مهمی است که مخصوصا در این روزها که داشتن خودرو نوعی سرمایه‌گذاری برای از بین نرفتن ارزش ریال انجام می‌شود، بین مردم خیلی با اهمیت شده است.

استعلام قیمت کارشناسی خودرو و محاسبه افت قیمت خودرو تصادفی

شما می‌توانید با استفاده از ویژگی قیمت گذاری خودرو در نرم افزار فرمون به راحتی قیمت خودرو تصادفی را محاسبه کرده و با بررسی قیمت قبل از تصادف آن میزان افت قیمت خودرو را تشخصی دهید.

قیمت گذاری خودرو در فرمون بر اساس مدل، سال و تنوع مدل، رنگ، کیلومتر کارکرد، بیمه و تخفیف، قسمت‌های رنگ شده یا تعویض شده خودرو انجام می‌شود. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در آن شما می‌توانید به راحتی تفاوت افت قیمت را در خودرو با توجه به انواع مختلف تصادف و خسارت‌های وارد شده تشخیص دهید. شما می‌توانید برای دانلود فرمون روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود فرمون

 

 

حال جدا از محاسبه افت قیمت خودرو، سوال اینجاست که آیا این خسارت ناشی از افت قیمت قابل پیگیری است؟ آیا می‌توان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و دریافت کرد؟ در ادامه به بررسی امکان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در اثر تصادفات رانندگی می‌پردازیم.

 

افت قیمت خودرو تا چند سال می‌باشد؟

در نظر داشته باشید که چنانچه مدل خودرو بیش از ۵ یا ۶ سال از ساخت شان گذشته باشد معمولا افت قیمت برایش در نظر گرفته نمی‌شود و یا میزانی که در نظر گرفته می‌شود بسیار ناچیز است.

 

دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات

کلیه ی  هزینه‌های تعمیر در اثر هر نوع سانحه رانندگی از قبیل تصادف و یا تصادم و واژگونی و آتش سوزی و سایر سوانحی که در بیمه نامه آورده شده بر اساس نظر کارشناس، میزان خسارت محاسبه  و توسط شرکت بیمه پرداخت می­ گردد.  اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکت بیمه ای این مورد را تحت پوشش قرار نمی دهد و باید از طرف شخص مقصر پرداخت شود.

برای دریافت خسارت در بیمه بدنه باید به سقف تعهدات بیمه نامه توجه داشته باشیم که چه مبلغی را می توانند از بیمه دریافت نمایند. یک راهکار برای این مورد وجود دارد و آن هم پیگیری این موضوع از طریق شکایت و شورای حل اختلاف است که فرد می­ تواند افت قیمت خودروی خود را مطالبه نماید.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارات مالی وارد شده به خودروی زیان دیده تا سقف بیمه نامه بیمه شخص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد که بر اساس قانون جدید تا سقف ۷ میلیون تومان هم نیازی به کروکی نیست و بدون کروکی نیز خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد.اگر هم خود شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه خودتان استفاده نمایید.

 

افت قیمت تصادفی

بر اساس شرایط بیمه نامه بدنه در ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی آمده است: «کارشناس فنی موظف است میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمتی که در نتیجه تصادف حاصل می شود را معلوم نماید». که مبلغ مورد اشاره بر میزان قرارداد بیمه گر و بیمه گذار قابل پرداخت خواهد بود. چنانچه میزان افت قیمت خودرو در تصادف بیش از حد قرارداد باشد با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی قابلیت مطالبه را خواهد داشت. اما طبق عرف و رویه ی کلی شرکت های بیمه، آنها این خسارت را مگر در موارد خاصی که شرکت بیمه با فرد قرارداد متفاوتی امضا کرده و علنا این مورد نیز در بیمه نامه قید شده باشد، پرداخت نمی کنند. اما بر اساس اینکه شخص غیر مقصر، نقشی در خسارت وارد شده به خودرو خودش از بابت افت قیمت نداشته و از این بابت نیز این خسارت باید جبران شود، می توان از طریق مراجع قانونی این خسارت را پیگیری نمود.

در واقع اگر مساله به گونه ای دیگر بود خلاف قاعده ی «لاضرر» بود. طبق این قاعده نباید هیچگونه ضرری از جانب کسی به دیگری وارد گردد و در صورت وقوع لازم است جبران شود.پس تنها کاری که بعد از یک تصادف رانندگی و افت قیمت خودروتان لازم است انجام دهید طرح یک دعوای حقوقی علیه مقصر حادثه است.

 

 

میزان دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

بر اساس مواد ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتا یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می‌باشد. در این راستا هم، شخص متضرر می‌بایستی برای تامین دلیل برآورد خسارت ناشی از افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می‌شود که وی با ملاحظه خودرو و یا در مواردی عکس‌های آن، خسارت افت قیمت را محاسبه و برآورد می‌کند.

بعد از برآورد خسارت با توجه به مبلغ خسارت تعیین شده توسط کارشناس، دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف می‌شود با این توضیح که اگر خسارت بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به دادخواست مطالبه خسارت در صلاحیت دادگاه و اگر کمتر از آن باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف می‌باشد.سپس از طریق پیگیری دادخواست مطرح شده،می توان از طریق دادگاه به مطالبه ی قانونی در مورد افت قیمت خودرو دست یافت.

 

اگر با یک ماشین گران قیمت تصادف کردیم چه‌کار کنیم؟

اما مساله ی مهم دیگری که در این مورد مطرح است پاسخ به این سوال است که با توجه به خلا موجود در قوانین بیمه برای پرداخت خسارت افت قیمت خودرو اگر شخصی با یک ماشین گران قیمت تصادف کرده و مقصر باشد چه اقداماتی باید انجام دهد؟ بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ در ادامه به صورت کامل این سوال را پاسخ می‌دهیم.

 

افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود؟

اینکه دقیقا بفهمیم افت قیمت خودرو شامل چه مدلی می‌شود باید به مدل ماشین و قطعات و… خودرو نگاه کرد. مثلا: براساس قیمت‌های بازار چراغ جلوی مازراتی به تنهایی ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز ۵۰ درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است.

از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است. بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۴۰ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی ۵۶۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۵۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۴۰ میلیون تومان یک چهارم ۵۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی یک چهارم ۵۰ میلیون تومان است.

به گفته کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، این است که این قانون نگرانی و مشکلات مالکان خودرویی که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، مرتفع کرده و امر بسیار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت مابقی خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد.

 

خلاصه
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
عنوان مقاله
محاسبه افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی
توضیحات
افت قیمت خسارتی است که بالاخص در هنگام فروش خودرو مشخص شده و شخص تصادف کننده، در صورت مقصر نبودن در سانحه رانندگی، دچار ضرر و زیانی میشود که خود در آن نقشی نداشته است.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (3 رای ، میانگین :2٫33 از5)
Loading...

29
دیدگاه بگذارید

15 نظرات
14 پاسخها
0 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
17 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
خشایار

سلام . من دنده عقب به ۱ ماشین هیوندای اکسنت کرمان موتور برخورد کردم و چراغ عقب ایشون ترک برداشته و زیر چراغ به اندازه ۱ کف دست قری ایجاد شده که به گفته کارشناس بیمه بدون رنگ صاف میشه و مبلغ ۷۰۰ تومان هم تعیین خسارت کرده و حالا ماشین خسارت دیده میگه میخواد شکایت کنه و افت قیمت هم من باید پرداخت کنم. میخواستم بدونم به ایشون ایا تعلق میگیره یا نه و این که تا چه سقفی حدودا؟؟؟؟؟؟؟
ممنون

استفاده از افت قیمت با توجه به مدل ماشین پرداخت میشه و با نظر کارشناس رسمی دادگستری تعیین میشه

محسن

سلام .میخواستم بدونم در چهار راه قصد گردش به چپ داشتم که در حالی که ماشینم تقریبا در خیابان قرار گرفته بود ماشین دیگری با شدت به انتهای درب عقب و چراغ خطر سمت راستم زد و ماشینم ۲ دور چرخید ابتدا راننده سواری قبول داشت که در حال استفاده از موبایل بوده و حواسش نبوده که بعدا منکر شد خواستم بدونم تصادف تقصیر کیه ایا ۵۰ به ۵۰ هست یا به چه صورت هست. پلیس من رو مقصر شناخته .میخواستم بدونم اگر تقصیر ۲ طرف هست کجا باید اعتراض کنم .ممنون و تشکر

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات) : از طریق شورای حل اختلاف اعتراض کنید و درخواست کارشناس سه نفره کنید

محسن

ایا برای اعتراض باید مبلغی پرداخت کنم و اینکه به نظر شما حق با کیه. بازم ممنون و تشکر که وقت گذاشتین

محسن

سلام من با یه ماشین نیرو انتظامی در حال ماموریت برخورد کردم مبخواستم بدونم کی مقصره من از خیابان اصلی میرفتم اونم از فرعی با سرعت زیاد وارد خیابان اصلی شد؟

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات) : ماموریت دلیلی بر بی قانونی و خلاف نیست ماشین ناجا مقصر تصادف است

محمد رضایی

ک تواین تصادف درب جلو عقب و رکابش صدمه دیده

محمد رضایی

سلام خسته نباشید دوروز پیش ی ریو باهام تصادف کردم ماشینمم مدل۹۷هستش نمایشگاه بردم گفت۵تومن افت قیمت خورده بنظرتون چیکار کنم؟

دوست عزیز مشکلتون چیه دقیقا؟ سوال تون شفاف نبود متاسفانه

مجتبی

با سلام کاپوت جلوی ماشین و گلگیر جلوی ماشین و یکی از چراغ های جلویی شامل چند درصد افت می شه؟

دوست عزیز شما می‌توانید با نصب برنامه فرمون که دکمه دانلودش رو در این مطلب هم قرار دادیم محاسبه کنید تا پاسخ دقیق‌تری دریافت کنید

تقی نسب

سلام بنده خودروی پراید مدل ۹۰ دارم ک در یک تصادف زیاندیده شناخته شدم… ک دو درب سمت چپ خودرو تعویض و ستون نیز ضربه خورد ک صافکاری شد. با توجه به رفتار نامناسب مقصر، بنده ضمن دریافت هزینه کرد از بیمه ثالث، درخواست افت قیمت نمودم. کارشناس قضایی، مبلغ ۲میلیون و پانصدهزار تومان افت محاسبه کردن… اما مقصر با ادبیات کاملا حق به جانب و مطمئن میگن ک به خودروی بالای ۵سال افت تعلق نمیگیره، چه برسد به پراید مدل نود… سوال: آیا اظهار ایشان صحت داره؟ اگر بله، پس چرا کارشناس قضایی این آیتم را مدنظر قرار نداد؟… مشاهده بیشتر »

افت قیمت به خودرو شما هم تعلق میگیره و هزینه دادرسی هم باید ایشان پرداخت کنه

بهروز

سلام و وقت بخیر

حسام

سلام،وقت شما هم بخیر

علی

سلام میخواستم بپرسم‌ماشینم نیسانه در یک خیابان در حال حرکت بودم که با یک کانال کنده شده برای گاز خانه از اون رد شدم در اتاق عقب از شدت ضربه باز شده وبا یک پراید ۱۱۱ خلاف جهت پارک‌کرده برخورد کرده میخواستم‌ ببینم‌ مقصر منم یا پراید یا اونیکه کانالو کنده

جناب سرهنگ حسنوند (کارشناس تصادفات) : اگر کانال در معبر عبور خودروهاست و علایم هم نگذاشته ۵۰ درصد پیمانکار مقصر است و ۵۰ در صد هم نیسان
ولی اگر دارای علائم هشدار دهنده است ۱۰۰ درصد نیسان مقصر است

فرهاد

با عرض ادب و احترام. میخواستم بپرسم هزینه کارشناس برای تعین خسارت و شکایت برای آنوبعهده چه کسی است. با تشکر

ابتدا شما باید هزینه را پرداخت کنید پ به ازای هر کارشناس حداقل صد هزار تومان هست و در نهایت اگر به نفع شما رای داده شود از طرف مقابل مطالبه میشود