کارت سوخت

در حال حاضر تنها روش ثبت نام کارت سوخت خودرو شخصی از طریق مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ است . مدارک لازم برای ثبت نام را در ادامه بخوانید.

با ازدیاد تقاضا برای مصرف سوخت به ویژه در مناطق مرزی، دولت تصمیم گرفت به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت و هدررفت انرژی، کارت سوخت را مجددا اجرایی کند. احتمالا ۵ میلیون کارت از ۲۱ میلیون کارت سوخت به دلیل مفقودی یا دلایل دیگر از رده خارج شده باشد که قرار است طی دو هفته صادر شود.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای مالکان خودرو و موتور سیکلتی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند از سوم آذرماه ضرب‌الاجل ۲۱ روزه برای ثبت درخواست دریافت کارت سوخت جدید تعیین کرده است.

 شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین بویژه با تشدید قاچاق از مرزها، تصمیم بر این شده که تحویل بنزین به خودروها و موتورسیکلت‌ها، از تاریخی که متعاقباً اعلام خواهد شد، صرفاً با استفاده از کارت سوخت انجام شود.

در این اطلاعیه آمده است: مالکان خودروها و موتورسیکلت‌هایی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند، لازم است به ترتیبی که در رسانه‌ها توضیح داده خواهد شد، از تاریخ شنبه ۳ آذرماه، حداکثر تا شنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.

بنابراین از زمان فراهم شدن امکان تحویل سوخت با کارت برای عموم دارندگان خودروها و موتورسیکلت‌ها، همانگونه که گفته شد، از تاریخی که متعاقباً اعلام خواهد شد، بنزین صرفا با ارائه کارت به خودروها و موتورسیکلت‌ها تحویل خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این شرکت دومین اطلاعیه خود درباره دریافت کارت سوخت المثنی را صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است:

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به اطلاع می‌رساند، هموطنان عزیزی که کارت سوخت خودرو یا موتورسیکلت آنها مفقود شده است، می‌توانند به یکی از روش‌های زیر و برابر جدول زمانبندی درخواست خود را ثبت نمایند:

تاکید می‌شود مالکین خودرو یا موتور سیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آنها ابطال خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود صرفا افراد فاقد کارت سوخت برای ثبت نام مراجعه کنند.

لازم به ذکر است تمام اطلاعیه هایی که اخیرا در خصوص کارت سوخت منتشر شده مربوط به خودروهای بنزین سوز است و شامل خودروهای گازوئیلی نمی شود. و کارت سوخت خودروهای گازوئیلی  و دیزلی همچنان طبق ساز و کارهای قبلی فعال است.

۴ روش دریافت کارت سوخت المثنی

روش اول: ثبت نام مالکان خودرو یا موتورسیکلت فاقد کارت سوخت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ از شنبه ۳ آذر ماه با ارائه مدارک لازم طبق ضوابط جاری انجام پذیر است.

مالکان خودروهای عمومی دولتی اعم از سواری، وانت و موتورسیکلت و مالکان خودروهای قولنامه ای برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، می توانند همانند گذشته صرفا با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام نمایند.

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه نمایند.

روش دوم: مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی (www.mob.gov.ir) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی و ثبت اطلاعات. این سامانه از ۵ آذرماه در دسترس عموم قرار می گیرد و ثبت اطلاعات در این سامانه رایگان است.

روش سوم: دریافت و نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی از تاریخ ۵ آذر ماه به شرح زیر:

نسخه های Android و IOS  این اپلیکیشن از چهار منبع قابل دریافت است:

سامانه خدمات همراه دولت (mob.gov.ir)
ایران اپس(iranapps.ir)
کافه بازار (cafebazaar.ir)
اپ استور (appstore.ir)

روش چهارم: کد دستوری #۴* است که به طور انحصاری برای دولت الکترونیک تعریف شده و از این پس تمام خدمات دولتی با همین کد دستوری خواهد بود. با شماره گیری این کد و انتخاب گزینه کارت سوخت، بایستی کد ملی خود را وارد نمایید. 

جدول زمانبندی مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه براساس رقم سمت راست شماره تلفن همراه:

 جدول زمانبندی مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه براساس رقم سمت راست شماره تلفن همراه

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت المثنی:

۱- شماره تلفن همراه به نام مالک وسیله نقلیه

۲- کد ملی و تاریخ تولد مالک که با ثبت آن سایر اطلاعات شناسنامه ای به صورت خودکار نمایش داده می‌شود.

۳- اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه (شماره سریال هشت رقمی مندرج در بارکد پشت کارت خودرو) یا شماره VIN

۴- انتخاب شماره ۱۶ رقمی یکی از کارت های بانکی عضو شتاب که به صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات این بخش به نمایش در می آید. صرفا شش رقم اول و چهار رقم آخر کارت (به عنوان مثال ۲۲۱۳******۶۰۳۷۹۹) نمایش داده می‌شود.

۵- پس از ورود اطلاعات، پیامی مبنی بر تایید عملیات ثبت نام به اطلاع متقاضی خواهد رسید که به منزله پایان مراحل ثبت نام خواهد بود.

۶- نحوه فعال سازی کارت سوخت و استفاده از آن در جایگاه‌های سوخت در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

 

پیگیری ثبت نام کارت سوخت المثنی

با مراجعه به سایت https://mob.gov.ir/fuel-track می توانید با وارد کردن کد ملی خود از وضعیت ثبت نام کارت سوخت مطلع شوید. 

نکات قابل توجه:

۱- مالکان بیش از یک دستگاه خودرو یا موتورسیکلت فاقد کارت سوخت باید مراحل ثبت نام را به ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت با یک کارت بانکی دیگر تکرار کنند.

۲- در صورت هر گونه مشکل یا نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی، با شماره ۰۹۶۲۷ تماس حاصل نمایند.

۳- مالکان خودرو یا موتور سیکلت دارای کارت سوخت که رمز آن را فراموش کرده‌اند، امکان بازیابی رمز برای آنها فراهم شده است و نیاز به ثبت نام ندارند.

برای دریافت کارت هوشمند سوخت بایستی به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت كارت هوشمند سوخت به نقل از سایت مرکز پلیس+۱۰ :
 

۱- حضور مالك وسيله (درصورت عدم حضورمالک، ارایه وکالت‌نامه‌ای که در آن کلمه کارت سوخت به صراحت ذکر شده باشد)
۲- اصل و کپی كارت يا سند يا بنچاق خودرو
۳- شناسنامه یا کارت ملی مالك يا وكيل ايشان جهت احراز هويت
۴- ارائه آدرس كامل پستي به همراه كد پستي و شماره ملي مالك در صورت تغییر آدرس مالک(كارت سوخت براي مالك صادر مي گردد)
۵- همراه داشتن بیمه نامه ماشین الزامی می باشد.

توجه: برای خودروهای با پلاک قدیمی کارت المثنی صادر نمی‌گردد.
توجه: هر خدمتی که متعاقب آن به متقاضی پرینت ارایه شود، به ازاء هربرگ مبلغ ۴،۰۰۰ ریال (چهارصد تومان) دریافت می‌شود. 

در صورت داشتن هرگونه سؤال، پیشنهاد یا انتقاد پیرامون سامانه هوشمند سوخت می‌توانید با مرکز تماس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با شماره ۰۹۶۲۷تماس حاصل نمایید.

 

از کجا بفهمیم کارت سوخت خودروی ما صادر گردیده است؟

جهت پی گیری ثبت نام کارت سوخت وسیله نقلیه تان در صورتی که تحویل نگرفته اید می توانید به سایت sokht.epolice.ir مراجعه کرده و با واردسازی شماره پلاک ماشین از شماره مرسوله و زمان تحویل به پست آن با خبر شوید. هم چنین می توانید به اداره پست منطقه خود رفته و کارت خود را تحویل بگیرید.

چگونه کارت هوشمند سوخت را رمز گذاری کنیم؟
۱- قرار دادن کارت در کارت خوان
۲- مشاهده پیام فعال سازی رمز و تایید آن با کلید سبز
۳- وارد کردن رمز چهار رقمی مدنظر خود
۴- وارد سازی مجدد رمز انتخابی خود برای کارت هوشمند سوخت
۵- مشاهده پیام کارت شما دارای رمز گردید و برداشتن کارت خود
۶- برای حذف رمز کارت سوخت چه کار کنیم؟
۷- قرار دادن کارت در کارت خوان
۸- وارد کردن رمز خود
۹- فشردن عملیات تغییر رمز و وارد سازی رمز خود
۱۰- با مشاهده پیام آیا می خواهید رمز شما حذف گردد کلید سبز تایید را فشار دهید.
۱۱- مشاهده پیام رمز با موفقیت حذف گردید عملیات به پایان می رسد.

 

آیا کارت هوشمند سوخت بعد از وارد کردن رمز اشتباهی مسدود می شود؟
چنانچه پنج بار متوالی رمز کارت سوخت را اشتباهی وارد کنید، با مشکل قفل شدن کارت مواجه خواهید شد. برای برطرف سازی این مورد نیز بایستی با ارائه مدارک لازم به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در سراسر کشور بروید.

کارت هوشمند سوخت المثنی دریافت کردم ولی در جایگاه سوخت گیری با پیام رمز خود را وارد کنید، روبه رو شدم علتش چیست؟
برای افزایش ایمنی و امنیت بیش تر لازم است  ۴رقم آخر کدملی تان ( مالک خودروهای نو شماره و المثنی رمز کارت هوشمند سوخت) را وارد کنید.

امیدواریم با مطالعه کامل این مقاله از نحوه دریافت و تعویض رمز کارت سوخت وسیله نقلیه خود به خوبی آشنا شده باشید.

 

آخرین اخبار کارت سوخت را در این ویدیوی خبری ملاحظه بفرمایید:

 

 

خلاصه
نحوه ثبت نام کارت سوخت خودرو (گازوئیل و بنزین)+ مدارک لازم
عنوان مقاله
نحوه ثبت نام کارت سوخت خودرو (گازوئیل و بنزین)+ مدارک لازم
توضیحات
با ازدیاد تقاضا برای مصرف سوخت به ویژه در مناطق مرزی، دولت تصمیم گرفت به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت و هدررفت انرژی، کارت سوخت را مجددا اجرایی کند. برای دریافت کارت هوشمند سوخت بایستی به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کنید.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر
اخبار ما را دراینستاگرام دنبال کنید

به این مطلب رای دهید

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (رای ثبت نشده)
Loading...

مطالب مرتبط

چه زمانی استفاده از کارت سوخت اجباری می شود؟... سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی گفت: هنوز هیچ تصمیمی درباره زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت ابلاغ نشده است و اطلاع رسانی در این زمی...
تکلیف مالک کارت سوخت در فرآیند فروش خودرو چیست؟... مالکان خودرو و موتورسیکتی که فاقد کارت سوخت بودند، از سوم آذر تا اول دی‌ماه فرصت داشتند که برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی، اقدام کنند و با ثبت‌نام، کار...
وزیر ارتباطات: اتصال کارت بانکی به کارت سوخت با سه... وزیر ارتباطات با بیان اینکه دولت الکترونیک باعث صرفه جویی در پرداخت هزینه کارت سوخت برای مردم شده است، گفت: تنها با سه کلیک می‌توانید کارت بانکی را به...

40
دیدگاه بگذارید

19 نظرات
21 پاسخها
0 دنبال کنندگان کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
20 نظر نویسندگان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
مجید

باسلام و خسته نباشید.۱۰ماه پیش پراید خریدم مالک کارت سوخت نداد بهم و مهمم نبود چون استفاده ایی نداشت..الان اقدام کردم برای کارت سوخت میگن مسدود شده چه کار باید بکنم.محل زندگیم تهرانه کجا باید برم اقدام کنم باتشکر.

محمددددد

سلام .خاهش میکنم زودتر جواب بدین .من میخام کارت سوخت ثبت نام کنم و در تمام مراحل حویت و….تایید میشه از طرف سایت ولی وقتی یکی از کارتهای بانکی رو انتخاب میکنم میگه کارت بانکی تکراری میباشد چکار کنم ؟؟؟؟به تایید نهایی نمیرسه .در ضمن سوال دیگه من اینه که از شخصی ثبت نام رو لغو کنه میتونه از کارت سوخت قبلی استفاده کنه ؟

mousa

سلام وقت به خیر ببخشید من ماشینم مدل ۹۵ آیا باید برا کارت سوخت ثبت نام کنم یا برام کارت سوخت میاد لطفا راهنمایی کنید ؟

محمد

سلام بنده موتورسیکلت قولنامه ای خریدم. پلاک موتور قدیمی بوده و مالک قبلی تعویض پلاک به پلاک ملی انجام داده.کارت سوخت دارم ولی برای پلاک قدیمی. ایا باید برای کارت سوخت المثنی اقدام کنم. تشکر

صادقی

با سلام . من چندین بار وارد سایت شدم متاسفانه پیامی که میده اینه کد ملی با شماره موبایل مطابقت ندارد .ماشینم مدل سال ۹۱ هست که چند ماهی هست خریدم ولی پلاکش نو هست . چی کار باید بکنم ؟

بهنام

سلام من از دیروز چند بار وارد سایت شدم اطلاعات رو تکمیل میکنم بعد پیام میاد که مشخصات وسیله نقلیه احراز نشد باید چکارکنم

اصغرخانلری

با سلام. چندین بار ازشبکه های تلوزیون اعلام شد دریافت کارت سوخت بدون پرداخت وجه صورت میگیرد.ولی درسایت شما ذکرشده مبلغ ۱۰۰۰۰۰ریال باید پرداخت گردد. علت این ضد نقیض گویی چیست؟ باتشکر

سلام خسته نباشید،ماشین من سال ۹۴ خریدم ولی کارت سوخت ندارم باید از اول اقدام کنم ویا چطور میتونم از داشتن کارت برای خودروام با خبر بشم لطفا راهنمایی کنید من را

Persian

سلام. کارت ماشین صفر رو چگونه دریافت کنم.؟

حسین

باسلام.ایاکارت‌سوخت‌موتورسیکلت‌باپلاک‌قدیم‌فعال‌میباشد.یااگر‌تقاضا‌کنیم‌کارت‌سوخت‌بابتش‌میدهند؟