پیشنهاد دولت برای افزایش 70 درصدی قیمت خودرو از سوی مجلس رد شد

آنالیز مجدد تیم کارشناسی دولت برای اعلام نرخ جدید خودروها شروع شده است . پیشنهاد اولیه دولت برای افزایش ۷۰ درصدی قیمت خودرو از سوی مجلس رد شد و هیچ کس مسئولیت اعلام قیمت جدید خودروها را نمی‌پذیرد! 

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب اظهار داشت: هر دو وجه اعلام قیمت‌های جدید و یا تعلل دولت و ادامه بلاتکلیفی بازار التهابات جدی را در بازار ایجاد می‌کند هر چند با اعلام نظر وزارت صمت در خصوص قیمت‌ها به طور قطع بازارهای دیگر نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

عبدالله رضیان افزود: بدون شک عدم اعلام قیمت جدید خودروها و تاخیر دولت در این زمینه موجب افزایش التهابات و نگرانی در شرکت‌های خودروسازی در خصوص میزان تولید و افزایش زیان دهی در این شرکت‌ها می‌شود. 

تغییر قیمت‌ها با چه کسی است؟

وی گفت: با توجه به اینکه هر دو شکل این تصمیم شرایط سختی را برای بازار و مشتریان و شرکت‌ها ایجاد می‌کند هیچ کسی از دولت گرفته تا مجلس و حتی وزارت صمت نمی‌خواهد مسئولیت تغییر قیمت جدید خودروها و افزایش قیمت‌ها در این حوزه را بپذیرد. 

نماینده قائمشهر در مجلس خاطر نشان کرد: بدون شک اعلام قیمت‌های جدید بار روانی جدی را در جامعه به دلیل التهاب در بازارهای مختلف ایجاد خواهد کرد به همین دلیل فعلا کمی تامل و تاخیر در این زمینه صورت گرفته است اما نگاه مجلس و کمیسیون صنایع این است که باید این اتفاق رخ دهد و باید قیمت‌ها هر چه سریعتر قیمت خودرو اصلاح و اعلام شود. 

رضیان تاکید کرد: با وجود تاخیر صورت گرفته همچنان مجلس و کمیسیون صنایع معتقد است که باید هر چه زودتر آنالیز قیمت مواد اولیه و میزان هزینه و قیمت تمام شده تولید شرکت ها مشخص شود و بر اساس آن قیمت‌ها اعلام شود.

وی عدم پذیرش پیشنهاد اولیه افزایش قیمت از سوی مجلس را موجب بازگشت و بررسی مجدد قیمت جدید و تاخیر در این زمینه دانست و اظهار داشت: پیشنهاد اولیه دولت برای افزایش قیمت خودروها به طور متوسط ۷۰ درصد بود که مجلس نپذیرفت و موجب گردید آنالیز و کارشناسی جدیدی در این زمینه صورت گیرد و دولت مجدد قیمت‌های جدید را برای تایید به مجلس ارائه و سپس اعلام کند. 

وی با اشاره به موضوع افزایش قیمت خودرو ۵ درصد زیر حاشیه قیمت بازار تصریح کرد: با این اتفاق و اعلام نرخ جدید و فروش خودرو ۵ درصد زیر حاشیه قیمت بازار مجدد بازار قیمت جدیدی را اعلام می‌کند و این مساله مشکل جدیدی را ایجاد می‌کند و از سویی با توجه به تقاضا بالا بازار هم بازار سیاهی را در بازار خودرو شاهد خواهیم بود. 

این عضو کمیسیون صنایع مجلس به پرشین خودرو گفت: هر چند معتقدم التهاب قیمتی که در ماه های اخیر در بازار خودرو بوجود آمده ناشی از کمبود خودرو در بازار است. 

رضیان خاطر نشان کرد: متاسفانه کاهش تیراژ تولید شرکت‌ها به دلیل موانع داخلی و خارجی و از سویی توقف واردات خودرو و افزایش تقاضا برای حفظ ارزش سرمایه از سوی متقاضیان همگی موجب تقاضای کاذب در بازار و رشد قیمت‌ها در بازار شده است. 

وی همچنین رفع ممنوعیت واردات خودرو را در بهبود شرایط کنونی بازار و قیمت خودرو موثر اعلام کرد و اظهار داشت: با رفع ممنوعیت واردات بدون شک شرایط بازار به وضعیت نرمال نزدیک خواهد شد و به طور حتم بسیاری به سمت خرید خودروهای خارجی خواهند رفت اما نکته مهم این است که دولت و سیاست گذاران به دلیل کمبود منابع ارزی در کشور موافق واردات خودرو نیستند.

منبع خبر:پرشین خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *