مراحل معاینه فنی خودرو

خودروهایی که باید در سال ۹۷ معاینه فنی بگیرند

براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال ۹۷ و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی هستند.

بر اساس این گزارش مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۲ و ماقبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۳ و ماقبل آن و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۵ و ما قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را اخذ کنند.

 پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که فاقد گواهینامه معاینه فنی هستند اعمال قانون کنند.

مدارک مودنیاز معاینه فنی

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد.

مراحل معاینه فنی

۱) ثبت اطلاعات اولین مرحله مربوط به ثبت اطلاعات خودروی شماست. پس از قرائت پلاک خودرو توسط دوربین در قسمت پذیرش کلیه اطلاعات مربوط به خودرو و مالک در سامانه کشوری معاینه فنی ثبت می‌گردد.

۲) بررسی ظاهری بررسی ظاهری خودرو مرحله بعدی و البته نخستین مرحله معاینه فنی است در این مرحله خودروی شما از بابت داشتن چراغ های سالم، سالم بودن آیینه‌ها و شیشه‌ها، داشتن کمربند ایمنی و بوق و نداشتن روغن سوزی ….. بررسی می‌شود. بستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو یکی از عوامل مردودی در این مرحله است.

۳) آزمون آلاینده‌های خروجی آلودگی هوای کلانشهرها قاتل سلامتی شهروندانی است که هر روز در این شهرها ساعتها رفت و آمد می کنند مرحله سوم معاینه فنی اندازه گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودروها مثل HC، CO، CO2، O2 است. در این مرحله وضعیت سلامت خودرو از لحاظ تولید آلایندگی در دو دور موتور (دور آرام و rpm 2500) براساس حدود مجاز اعلامی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست مورد ارزیابی قرار می گیرد. پایش گازهای آلاینده خروجی از اگزوز در معاینه فنی معمولی تنها در دور آرام و در معاینه فنی برتر در هر دو دور موتور انجام می‌گردد. در حال حاضر معاینه فنی برتر که تنها در این آزمون با معاینه فنی معمولی متمایز است کاملا اختیاری می باشد.

۴) آزمون چراغ‌های جلو حتما پیش آمده که وقتی مشغول رانندگی بوده‌اید نور چراغ اتومبیلی که از روبرو می‌آید اذیتتان کند. مرحله چهارم معاینه فنی خودروها سنجش و کنترل شدت نور چراغ‌های جلو و میزان انحراف پرتوهای آنهاست بوسیله دستگاه‌های این بخش می‌توان نور چراغهای جلو اتومبیل‌ها را مورد آزمون قرار داد و نتیجه را برای باز بینی در رایانه ذخیره کرد.

۵) آزمون لغزش جانبی آیا تابه حال شاهد لاستیک سایی و انحراف خودرو از مسیر مستقیم بوده‌اید؟ گام پنجم معاینه فنی تعیین میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخهای هر یک از محورهای خودروی شماست این آزمون نشان می دهد که انحراف یک خودرو پس از طی کردن یک کیلومتر در راستای مستقیم چقدر است.

۶) آزمون کمک فنر مرحله ششم معاینه فنی ارزیابی درصد کارایی کمک فنرهای محورهای جلو و عقب خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد نتایج این آزمون را به دو شکل گرافیکی و عددی نشان می‌دهد. خرابی کمک فنر یکی از علل واژگونی خودرو در سر پیچ‌ها است.

۷) آزمون ترمزها سیستم ترمز خودروها آنقدر مهم است که با کوچکترین اختلال خطر را دقیقا بیخ گوشتان قرار می‌دهد.مرحله هفتم معاینه فنی هم به سنجش قدرت ترمز‌گیری هریک از محورها و قدرت عملکرد ترمز دستی اختصاص دارد. دستگاه این بخش حد نهایی شتاب ترمز گیری خودرو را جهت ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه می‌نماید.

۸) آزمون اهرم بندی سیستم تعلیق خودروها از یک سری قطعات تشکیل شده که به هم وصل شده‌اند. نامناسب بودن اتصال هریک از قطعه‌ها می‌تواند حادثه آفرین باشد. مرحله هشتم معاینه فنی بررسی وضعیت نحوه اتصال این قطعات در جلوبندی خودرو است. دستگاهی که در این بخش قرار دارد قطعه‌های جلوبندی خودرو را زیر فشار و کشش قرار می‌دهد تا لقی و ضعف اتصال‌ها مشخص شود.

۹) صدور برگه معاینه فنی: صدور گواهی معاینه فنی در صورت قبولی در آزمون‌ها آخرین مرحله کار شماست. بعد از انجام آزمون‌های مختلف نتایج آن توسط مسئول مربوطه کنترل شده و در صورت قبولی، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودرو شما صادر می‌گردد.

هزینه معاینه فنی ۹۷

با توجه به خدماتی که در مراکز معاینه فنی کشور به شما ارائه می‌شود، هزینه چندانی از شما نمی‌گیرند. طبق آخرین مصوبه هیئت وزراء ، نرخ ورود به مراکز معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی در سال ۹۷ مبلغ ۲۲ هزار تومان تعیین شده است. در صورتی که ماشین از صدور برگه معاینه فنی مردود شود و مشکل فنی داشته باشد، بابت هزینه ورود مجدد ۵٫۰۰۰ تومان اخذ می گردد. همچنین علاوه بر مبلغ ۲۲٫۰۰۰ تومان، برای خودروهایی که دو مخزن دارند نیز ۶۲ هزار تومان برای تست هیدرواستاتیک هر مخزن و ۳۵ هزار تومان هزینه باز و بسته کردن مخزن می باشد.

ضمنا خودروها در صورت مردودی بایستی قبل از ۱۵ روز٬ ایراد را برطرف و مجددا به همان مرکز مراجعه کنند.

نوبت دهی معاینه فنی

با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ و یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را براحتی انتخاب کنید.

با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین در سایت ستاد معاینه فنی به آدرس با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایید.

میزان جریمه معاینه فنی

بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند و میزان این جریمه بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می رسد.

مطلب پیشنهادی  لیست آدرس و ساعت کار مراکز معاینه فنی خودرو تهران

 

 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Average rating:  
 0 reviews

71 پاسخ به “مراحل معاینه فنی خودرو ۹۷+مدارک موردنیاز”

 1. سلام و خسته نباشید.
  روی برچسب معاینه فنی هیچگونه شرحی مبنی بر اتمام تاریخ برچسب قبلی نزده….چرا من باید روزی ۵۰ هزار جریمه بدهم. اصلا کجا بابت اتمام تاریخ بایدِز

  1. سلام در هنگام دریافت معاینه فنی علاوه بر برچسب، یک گواهی معاینه فنی هم به شما تحویل داده می شود که روی این برگه گواهی می شود از زمان تحویل معاینه فنی تا سال آینده شما دیگر احتیاجی به معاینه فنی نخواهید داشت. استفاده از برچسب روی شیشه ماشین الزامی نیست و در اصل برگه گواهی معاینه فنی معتبر است.

 2. ه نام خدا
  باسلام و احترام
  ضمن تشكر از شماعزيزان كه با دقت فراوان و بدون جانبداري،خودروهاي مشكل دار را شناسايي و در نتيجه به طبيعت و آحاد مردم كمك مي كنيد.
  چند خواهش دارم:
  ۱- به روزرساني دستگاه هاي سنجش است كه مبادا دستگاهي به جهت استهلاك، دقت لازم را نداشته باشد و اجحاف پيش بيايد.
  ۲-بسيار مي بينيم چراغ خودرويي تنظيم نبوده و راننده ي اتوموبيل جلويي يا راننده ي باند مقابل به شدت اذيت مي شود.لطفأ علاوه بر شدت نور به تنظيم نور پايين هم دقت بيشتري شود.
  ۳-هزينه هاي تعمير و تنظيم داخل دفاتر معاينه فني از بيرون كمتر ، دقت بيشتر و قطعات لازم ارزان تر باشد تا رانندگان به استاندارد سازي ترغيب شوند و شائبه ي ايرادگيري بي مورد و هزينه تراشي نيز ازبين برود.
  ۴-در مسير خودروهاي دودزايي مي بينيم .براي معرفي آنها به پليس چه راهكاري وجود دارد.خودروهاي دولتي آلاينده را چه دستگاهي رصد مي كند؟
  موفق باشيد

 3. سلام ماشین های تولید بعد از سال ۹۲ برای طرح کاهش LEZ نیاز به گرفتن معاینه فنی دارند؟

  ماشن من پراید مد ۹۵ هست از اول ابان هم طرح کاهش قراره شروع بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   خودرو‌های تولیدی تا ۴ سال نیاز به معاینه فنی ندارند و از سال پنجم باید حتما معاینه فنی دریافت کنند.
   ملاک معاینه فنی سال تولید است نه ماه مثلا اگر خودرویی در سال ۹۲ تولید شده است تا سال ۹۶ نیاز به معاینه فنی ندارد، اما باید از سال ۹۷ به بعد معاینه فنی دریافت کند.

 4. سلام خسته نباشید یه سوال من ۲۵ آذر سال پیش “۹۶” معاینه فنی گرفتم یعنی تا آذر امسال وقت دارم برای معاینه فنی درسته؟

 5. سلام
  در بند شماره یک نوشته شده :
  ۱) ثبت اطلاعات اولین مرحله مربوط به ثبت اطلاعات خودروی شماست. پس از قرائت پلاک خودرو توسط دوربین در قسمت پذیرش کلیه اطلاعات مربوط به خودرو و مالک در سامانه کشوری معاینه فنی ثبت می‌گردد.

  سوال :
  آیا پس از ثبت شدن اطلاعات خودرو در سامانه کشوری معاینه فنی ، در صورتیکه ایراد فنی در خودرو وجود داشته باشد و نیاز به رفتن به تعمیرگاه باشد ، باز هم هنگام تردد به سمت تعمیرگاه ، خودرو شامل جریمه می شود یا اینکه با ثبت اولیه پلاک در سامانه ، خودرو چند روزی جریمه نمی شود ؟

  با تشکر از شما

 6. سلام.من سه ساله معاینه فنی نگرفتم.تکلیف من چیه؟ یعنی بعد ۴ سال ک بعدش باید میگرفتم کلا نرفتم پی گرفتن معاینه فنی.حالا چیکار کنم؟

 7. سلام . در قسمت اول نوشته شده که خودروهای ساخت سال ۹۲ و ما قبل باید معاینه فنی بگیرند . یعنی ۹۳ تا ۹۷ نیازی نیست در حالیکه در قسمت پرسش و پاسخ مدل ۹۳ را هم مشمول اخذ معاینه فنی عنوان کرده اید . بالاخره خودروهای مدل ۹۳ که بعضی ۴ سال را تمام و بعضی هنور به ۴ سال نرسیده اند ( مثلا آذر ۹۳ ) معاینه فنی می خواهند یا خیر ؟ با تشکر

  1. سلام بله درسته ممنون از تذکرتون اصلاح میشه
   ملاک سال تولید و نه ماه ساخت است.
   مدل۹۳، ۹۴، ۹۵، ۹۶، ۹۷ نیازی به اخد معاینه فنی ندارند.

 8. سلام هزینه معاینه فنی پراید در استان گلستان برتی دوتا مخزن یی ان جی میشود ۲۳۰ هزارتومن. این عدد درسته ؟ اعتباذش چند سال میشه قبلا که ی ساله میدادن الانم با این مبلغ بالا بازم ی ساله هست؟

 9. سلام لطفا بفرمایید ماشین پیکان که انژکتوری نباشه آیا معاینه فنی داده میشود یا نه؟ اگرنه پس چکار باید بکنیم ممنون

 10. سلام بعداز ١٥روز ميشه كه وقت ميدن براي اصلاح وتعمير ماشين اگه نريم ايا اون برگه باطل ميشه وميشه به يه مركز ديگه رفت ممنون از پاسخ گويي

 11. باسلام و خسته نباشید .
  ماشین من برج ۱۲ سال ۱۳۹۳ هست تا کی وقت داره معاینه فنی؟خب از اول گفت تا ۵ سال مشکلی نداره نیازی به معاینه جدید نیست.باتشکر

  1. سلام خودروهای سال ۹۳،۹۴،۹۶،۹۷ نیازی به معاینه فنی ندارند از سال دیگه باید اقدام کنید
   ملاک سال ساخت خودرو هست نه ماه ساخت

 12. با سلام و عرض ادب خدمت شما. من چند روز پیش برای معاینه اقدام کردم ولی مردود شده و ۱۴روز مهلت دارم آیا در طول این مدت اگر در سطح شهر تردد کنم بازهم جریمه میشم

 13. با سلام
  معاينه ماشينم امروز آخرين روز اعتبارش بود.
  ميخواستم بدونم از فردا كه اعتبار معاينه به اتمام رسيده بدون تردد هم بطور خودكار روزانه جريمه ۵۰ هزار توماني ثبت ميشه يا در صورت تردد و از طريق دوربين ها جريمه ثبت ميشه؟

 14. سلام می خواستم بدونم به رینگ اسپرت هم معاینه می دهند مثلا رینگ فابریک ماشینم ۱۴ هستش اگر ۱۶ بندازم و ارتفاع ماشین رو اصلا دست نزنم بازم مشکلی داره برای اخذ معاینه فنی ممنون میشم زودتر جوابم رو بدهید؟

 15. سلام
  بعد از نوبت گيري اينترنتي براي معاينه فني، چجوري بايد براي گرفتن معاينه فني اقدام كنيم. يه صف ورودي كه بيشتر نداره و هركسي زودتر اومده باشه ما بايد باز تو صف بمونيم يا صف جداگانه داره؟ ميشه توضيح بفرمايين

 16. سلام
  من از شهریور ماشینم و تکون ندادم معاینش تموم شده نیاز به تعمیر موتور داره وقتی راه نمیره چطوری ببرم معاینه بگیرم ماشین تو پارکینگمه باید جریمه بشه ؟؟؟

 17. سلام
  الف: من مدل۹۴ دارم که تا۹۸ میشه چار سال — یعنی باید۹۹ معاینه فنی بگیرم؟ یعنی ۹۴ تا۹۵ میشه یک سال و برو بالا…
  ب: خیلیا میگن ۹۴٫ ۹۵٫ ۹۶٫ ۹۷ یعنی چار سالت تموم شد. یعنی فقط عدد ملاکه!!!!
  الف ()
  ب ()
  ج الف و ب ()
  د هیچکدام ()

 18. سلام . من خودروم رو ۷ماه پیش گرفتم با پلاک قدیمیش معاینه گرفتم بعد تعویض پلاک کردم . آیا معاینه فنی پلاک قبلی به پلاک جدید منتقل میشه .یا دوربین ها جریمه میکنن .

  1. سلام قاعدتا باید منتقل بشه می تونید خلافی تونو استعلام کنید اگر اخیرا جریمه معاینه فنی داشتید برای رفع این مشکل اقدام کنید.

 19. سلام باتشکر از راهنمایی شما بابت آموزش مراحل معاینه فنی دانستن ای موارد باعث آگاهی واقدام لازم وتسریع وزمان رفع عیب داریم تا به دوباره کاری نیافتیم

 20. سلام در صورت مراجعه به معاینه فنی و در صورت رد شدن ارمون با اون برگه ورودی که معاینه فنی میده ایا میشه تو اون ۱۵ روز تردد کرد یا نه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *