Last Updated:

چگونه آینه خودرو را به درستی تنظیم کنیم؟

فرمون

هنگام رانندگی با ماشین این امر مهم است که تمام ترافیک و ماشین‌های اطراف خود را کنترل و تحت نظر داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا اعمال دیگر رانندگان را زیر نظر داشته باشید. استفاده از آینه عقب همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا در مواقعی که جاده امن است دور زده یا تغییر لاین بدهید. برای تحت نظر داشتن اطراف خود در هنگام رانندگی شما نیاز دارید تا آینه عقب را قبل از حرکت تنظیم کنید و در هنگام رانندگی نیز در مواقع خاص به آینه نگاه کنید.

1- تنظیم کردن آینه داخلی خوردو

صندلی خود را تنظیم کنید

قبل از تنظیم آینه شما باید از تنظیم بودن صندلی خود برای رانندگی اطمینان حاصل کنید. صندلی خود را به جلو یا عقب حرکت دهید یا تکیه گاه آن را بالا یا پایین ببرید و اگر صندلی شما قابلیت بالا آمدن یا پایین رفتن دارد آن را تنظیم کنید. تنظیم صندلی بسیار حائز اهمیت است و شما باید اطمینان حاصل کنید که پاهایتان به پدال‌های گاز و ترمز و کلاچ برسد. یکی از روش‌هایی هم که برای تنظیم صندلی می‌توانید به کار ببرید این مورد است که خوب و گونه‌ای به صندلی تکیه دهید که شانه‌های شما به صندلی برسد حال به راحتی باید قادر باشید تا مچ خود را بر روی فرمان بگذاید.

• کمربند ایمنی را ببندید

با بستن کمربند ایمنی شما در وضعیتی قرار می‌گیرید که برای مدتی در همین حالت رانندگی خواهید کرد. اگر شما آینه را قبل از بستن کمربند ایمنی تنظیم کنید ممکن است بعد از بستن کمربند در وضعیت متفاوتی قرار بگیرید. برای امنیت شما این امر مهم است که همیشه با کمربند ایمنی بسته رانندگی کنید.

• آینه عقب را حرکت دهید

شما میبایست اطمینان حاصل کنید که تمام ترافیک پشت سر خود را میبینید برای همین منظور شما تنها باید تمام جاده پشت سر خود بلکه خط کشی‌های وسط جاده را نیز به خوبی مشاهده کنید. همچنین در این حالت باید تمام شیشه عقب خودروی شما به راحتی در آینه قابل رویت باشد. برای تنظیم آینه داخلی خیلی ساده بدنه آینه را به زوایای مختلف تکان دهید. آینه میبایست به راحتی با نیروی دستان شما به اطراف حرکت کند اما نه آنقدر ساده که در تکان های خودرو به خودی خود به اطراف حرکت کند. اگر این‌چنین است زمان تعمیر و شاید تعویض آن فرا رسیده است.

آینه داخلی را به گونه‌ای تنظیم نکنید که یک قسمت از شیشه عقب را بیشتر از قسمت دیگر ببینید. گاها مشاهده می‌شود که آینه داخلی کج تنظیم شده است به صورتی که سمت راننده بیشتر از سمت دیگر پوشش داده شده است. این کار فقط دید کلی شما را از جاده محدود می‌کند و اگر شما نگران دیدن یک قسمت از خودرو هستید می‌توانید از آینه بغل به این منظور استفاده کنید .

• تنظیم‌های کوچک را در هنگامی که خودرو متوقف است انجام دهید

اگر در هنگام رانندگی احساس می‌کنید که آینه نیاز به تنظیم کردن دارد این کار را وقتی که توقف کردید انجام دهید. تنظیم آینه در هنگام حرکت می‌تواند خطر بزرگی باشد در حالی که شما باید تمرکز خود را روی جاده و ترافیک اطراف خود بگذارید. در هنگام رانندگی لرزش‌های ماشین می‌تواند دلیل تغییر مکان آینه باشد به مکان آینه توجه کنید و در هنگام توقف آن‌را تنظیم کنید.

• آینه را در هر بار رانندگی تنظیم کنید

قبل از هر رانندگی برای در امان ماندن از سوانح آینه عقب را تنظیم کنید. این کافی نیست که به حالت رانندگی دفعه قبل خود اعتماد کنید. ممکن است دفعه قبل شما کمی متفاوت روی صندلی نشسته باشید یا بدون اینکه شما اطلاع داشته یاشید کسی آینه را تنظیم کرده باشد.

2- استفاده از آینه در هنگام رانندگی

• آینه خود را بصورت مداوم چک کنید

این مهم است که از اطراف ماشین خود خبر داشته باشید حتی اگر مستقیم در آزادراه حرکت می‌کنید و این به این معنی است که آینه خود را هر ۵-۸ ثانیه یکبار میبایست چک کنید.

این کار به شما این اجازه را می‌دهد مدام و مستمر از وضعیت خودرو ها و شرایط پشت خودروی خود مطلع باشید. این کار همچنین به شما این اجازه را می‌دهد تا ماشین‌هایی که در حال سبقت از شما و همچنین ماشین‌هایی که پشت سر شما خطرناک رانندگی می‌کنند را ببینید و شناسای کنید. پس فراموش نکنید هر ۵ تا ۸ ثانیه به صورت کوتاه یک نگاه به آینه عقب خود داشته باشید.

• قبل از انجام هر کاری در جاده به آینه نگاه کنید

شما باید قبل از حرکت یا توقف، سبقت گرفتن، دور زدن، جابه جایی بین لاین ها، پارک کردن، یا هرگونه حرکت دیگر به آینه خود نگاه کنید. به طور ساده قبل از انجام هر حرکتی به جز حرکت به جلو شما باید آینه خود را چک کنید تا انجام آن حرکت برای شما امن و بدون خطر باشد.

هنگام جا به جایی میان لاین‌ها در جاده شما از ترکیب آینه بغل و آینه عقب استفاده می‌کنید. که استنفاده از این ترکیب در هنگام سبقت گرفتن نیز باعث رانندگی ایمن‌تر می‌شود.

• هنگام دنده عقب گرفتن از آینه عقب استفاده کنید

آینه عقب در هنگام دنده عقب گرفتن از اهمیت به سزایی برخوردار است . آینه به ما کمک می‌کند تا در هنگام دنده عقب با ماشین دیگری برخورد نکنیم و یا به کسی برخورد نکنیم .

درهنگام دنده عقب حرکت کردن این مسئله مهمی است که به چیزهای دیگر به جز آینه عقب اعتماد کنیم. آینه‌های بغل را چک کنید و به عقب برگردید تا پشت سر خود را با چشم های خود ببینید. همیشه احتیاط بهتر از شرمندگی است.

• در هنگام رانندگی در ترافیک سنگین به آینه عقب نگاه کنید

آینه عقب در هنگام رانندگی در موقعیت‌های استرس‌زا و شلوغ می‌تواند اطلاعات زیاد و خوبی به شما بدهد برای مثال نگاه کردن در آینه عقب هنگام دنده عقب می‌تواند شما را از جای تنگ نجات دهد یا حتی می‌تواند شما را در موقعیت بدتری بیاندازد.

• در هنگام توقف ناگهانی اگر می‌توانید در آینه عقب نگاه کنید

در هنگام ترمز ناگهانی اگر می‌توانید به آینه عقب نگاه کنید تا اگر ماشینی در پشت سر وجود دارد از لاین خارج شده و اگر نمی‌توانید از لاین خارج شوید این امکان را به شما می‌دهد تا خود را برای تصادف آماده کنید .

اگر شما عادت دارید که به طور متداول به آینه عقب نگاه کنید با انجام این عمل می‌توانید فاصله خود را با ماشین عقبی حفظ کنید و مانع از برخورد و تصادف شوید. اگر شما بتوانید فاصله خود را با ماشین عقبی حفظ کنید این می‌تواند به شما این امکان را بدهد تا از یک تصادف خطرناک جلوگیری کنید.

منبع:  خودرو تک

[irp posts="1920" name="8 دلیل اصلی لرزش غیر عادی موتور خودرو"]