Last Updated:

جریمه پارک دوبل در سال 1402 چقدر است؟

فرمون

یکی از عوامل ایجاد نرافیک و کندی حرکت خودروها در طول مسیر حرکتشان، پارک دوبل است که مشکلاتی را برای رانندگان دیگر و مردم به وجود می‌آورد. توقف دوبل سبب بسته شدن مسیر، ایجاد حجم سنگین ترافیک و اتلاف وقت رانندگان می شود به نحوی که تردد به سختی و کندی صورت می گیرد و کاملا مصداق استخوانی در گلوی ترافیک شهری است.

عمده دلیل پارک دوبل توسط راننده ها، خرید و تامین نیازهایی است که گمان می کنند فقط چند دقیقه ای طول خواهد کشید؛ این عادت ناصحیح در راننده ها متاسفانه باعث شده که فکر نکنند که در این شرایط هم باید جای پارکی پیدا کنند و همین باعث ترافیک سنگین خصوصا در خیابان های فرعی می شود.

طبق تدابیر اتخاذ شده برای روان ‌سازی ترافیک در معابر شهر، تشدید برخورد با تخلفات ساکن به ویژه پارک دوبل و توقف در محل‌ های ممنوعه در دستور کار ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد و ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی با حضور در معابر اصلی و فرعی، نسبت به اعمال قانون خودروهای متخلفی که به توقف در محل‌ های ممنوعه همچون پارک ممنوع یا به شکل دوبل و گاه سوبله خودروی خود را پارک می کنند، اقدام می کنند.

مطلب پیشنهادی: جریمه نبستن کمربند ایمنی چقدر است؟

خوب است که بدانید،علاوه بر معابر اصلی که حضور ماموران پلیس راهور در آن چشمگیر است، شماری از ماموران در معابر فرعی نیز حاضر می شوند و با تخلفات مذکور برخورد می کنند، چرا که در مواقع مختلفی دیده شده که بار ترافیکی در یک معبر فرعی به خیابان اصلی کشیده شده، سبب اخلال در ترافیک می‌شود.

اما علاوه بر حضور گشت ‌های محسوس و نامحسوس پلیس در معابر،همچنین در برخی محل ها به خصوص در معابر پرترافیک، پلیس راهنمایی و رانندگی از خودروی مکانیزه ثبت تخلفات ساکن نیز استفاده می کند.

دستگاه های کنترل مکانیزه دوربین دار که روی خودروهای پلیس راهور نصب شده با گشت زنی در سطح شهر، تخلف توقف حاشیه ای و ساکن (پارک دوبله و غیرمجاز) خودروها در سطح کلانشهرها را برای اعمال قانون ثبت و ضبط می کنند.

این خودروهای مکانیزه علاوه بر ثبت تخلف پارک حاشیه ای و دوبله خودروها، توقف غیرمجاز در معابر دارای پارکومتر را نیز برای اعمال قانون، ثبت می کنند و تخلفات ثبت شده توسط این خودروها از طریق پیامک به رانندگان و مالکان خودرو اعلام می شود.

پارک دوبل

دستگاه های کنترل مکانیزه دوربین دار چگونه کار می کنند؟

توقف در حریم تابلوهای توقف مطلقا ممنوع، توقف در حریم تابلوهای‌ ایستادن ممنوع، توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل‌ها، حریم تقاطع‌ها، توقف غیرمجاز در ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی ( اتوبوس و تاکسی)، توقفات دوبله و هر نوع توقفی که باعث سد معبر یا اختلال در عبور و مرور می ‌شود و توقف وسایل نقلیه غیرمجاز در ایستگاه‌های مخصوص بارگیری و تخلیه بار از جمله تخلفاتی است که توسط این سیستم مورد اعمال قانون قرار می ‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: جریمه سرعت غیرمجاز چقدر است؟

خودروهای کنترل مکانیزه توان حرکت یکنواخت را در خیابان ها دارد و ابزار اصلی نظارت بر انواع پارک ‌های حاشیه‌ای است.‌ این خودروها با میانگین سرعت 20 تا 30 کیلومتر بر ساعت (با توجه به حجم ترافیک محل و توقفات در تقاطع‌ها) توان نظارت بر حدود 1400 محل پارک مجهز به پارکومتر و 700 پارک غیرمجاز را در ساعت دارا است. حرکت با این سرعت این امکان را به دوربین می‌دهد که ضمن تصویربرداری، پلاک اتومبیل را شناسایی و شماره آن را ذخیره کنند.

جریمه پارک دوبل چقدر است؟

بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی، جریمه رانندگی و تخلف در محل ایستادن ممنوع یا مطلقا ممنوع در کلانشهرها و جاده های بین شهری 400 هزار ریال، سایر شهرها 300 هزار ریال و روستا و راه های روستایی 100 هزار ریال است. (مبلغ این جریمه ها در سال 1401 ، حدود 12 درصد افزایش داشته است. )

توقف دوبله در محل ایستادن ممنوع در کلانشهرها و جاده های بین شهری 500 هزار ریال، سایر شهرها 400 هزار ریال و در روستا و راه های روستایی 200 هزار ریال است. همچنین توقف دوبله در معابر در کلانشهرها و جاده های بین شهری 300 هزار ریال، سایر شهرها 200 هزار ریال و روستا و راه های روستایی 100 هزار ریال است. (مبلغ این جریمه ها در سال 1401 ، حدود 12 درصد افزایش داشته است. )

مطلب پیشنهادی: میزان جریمه تخلفات رانندگی همراه با کد تخلفات