Last Updated:

" خودروی شما مشمول ۸۰ درصد بخشش خلافی شده"، ترفند سرقت اینترنتی

فرمون

رئیس پلیس فتا استان فارس ضمن تاکید به اینکه شهروندان فریب پیامک های جعلی ارسال شده از طرف افراد ناشناس را نخورند ، اظهار داشت : ارسال پیامک " خودروی شما مشمول ۸۰ درصد بخشش خلافی شده"، ترفند افراد شیاد ،در کلاهبرداری های مالی است .

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس هشدار داد: در چند روز اخیر شاهد ورود پرونده‌های بسیاری به این پلیس که غالباً شکات گرفتار صفحات فیشینگ شده‌اند هستیم که لازم است شهروندان مراقب ترفند‌های کلاهبرداران مجازی باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: برخی افراد شیاد با ارسال پیامک با موضوع: " مشترک گرامی، خودروی شما مشمول ۸۰ درصد بخشش خلافی شده است. برای استفاده از این تخفیف به سایت زیر مراجعه فرمایید." اقدام به کلاهبرداری کرده که کاربران باید هوشیار باشند. کلاهبرداران با این شیوه به دنبال دریافت شماره کارت بانکی، رمز دوم، تاریخ انقضا و CVV2  همشهریان عزیز هستند.

وی بیان داشت: مجرمان با راه اندازی سایت جعلی و ارسال پیامک، اقدام به فریب و هدایت کاربران به درگاه‌های جعلی بانک‌ها درخصوص  تخفیف تخلفات رانندگی می‌کنند که مردم باید برای پیشگیری از هرگونه جرم هوشیار باشند؛ کلاهبرداران پس از هدایت متقاضیان به درگاه‌های جعلی (فیشینگ)، اطلاعات کارت بانکی آنها را کسب و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آنان می‌کنند.

این مقام انتظامی توصیه کرد: کاربران چنانچه پیامی با این مضمون دریافت کردند، به طور حتم  صحت آن را با مراجعه به سایت همان سازمان و مراجع ذیربط پیگیری کنند.

سرهنگ سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر مردم به دلیل ناآگاهی اطلاعات بانکی خود را در اختیار این افراد سودجو و کلاهبردار قرار داده‌اند، بلافاصله رمز دوم اینترنتی خود را تغییر دهند و اقدامات امنیتی کارت‌های بانکی خود را انجام دهند. ثبت اطلاعات در سایت‌های جعلی زمینه ساز سوء‌استفاده از کاربران را بوجود آورده که سبب سرقت اطلاعات و کلاهبرداری خواهد بود که  هوشیاری کاربران در موضوعات جرایم سایبری ضروری است.

وی به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه موضوع را با پلیس فتا از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش دهند.