Last Updated:

معاینه فنی پایتخت ركورد زد

فرمون

مدیرعامل ستاد مركزی معاینه فنی خودروهای پایتخت اعلام كرد: یك میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو سال 97 به مراكز معاینه فنی مراجعه كردند كه یك ركورد جدید محسوب می شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، سیدنواب حسینی منش اظهارداشت: با آغاز مرحله دوم طرح «كاهش» از ابتدای آذر و كنترل مكانیزه معاینه فنی توسط دوربین در تمام ایام سال و ساعات شبانه روز در سطح شهر و تعهد شهروندان به مشاركت اجتماعی و رعایت قانون موجب شد میزان مراجعات به مراكز سال گذشته در مقایسه با ماقبل، 18درصد و در مقایسه با سال 95 بیش از 60 درصد افزایش داشته و شهروندان به صورت محسوس شاهد نتایج مثبت این مشاركت و كاهش چشمگیر آلودگی هوا باشند.

وی با بیان اینكه سال 97، بیش از 365 هزار دستگاه خودرو موفق به اخذ معاینه فنی برتر شدند، افزود: خودروها در صورت عدم قبولی و احراز شرایط معاینه فنی معمولی با تمایل مالك، گواهی معاینه فنی عادی دریافت می كنند.

به گفته حسینی منش، سال گذشته 29 درصد از خودروها از آزمون آلایندگی مردود و نقص آلایندگی 374 هزار دستگاه خودرو تشخیص و رفع ایراد شده است.

مدیرعامل ستاد مركزی معاینه فنی خودروهای تهران درباره عملكرد واحد سیار تست كنار جاده ای اظهارداشت: این واحد با مشاركت پلیس با هدف پایش مستمر و كنترل مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین از ابتدای مهرماه 97 راه اندازی شد و نسبت به كنترل وضعیت آلایندگی 5هزار و 388 دستگاه خودرو سنگین در سطح شهر اقدام كرده كه از این تعداد 89 درصد از آن دارای معاینه فنی و 11 درصد فاقد معاینه فنی بودند.

وی گفت: پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودروها، معاینه فنی یكهزار و 96 دستگاه خودرو به علت مردودی از آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع یكهزار و 657 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شدند.

[irp posts="540" name="مراحل معاینه فنی خودرو 98+مدارک موردنیاز"]

حسینی منش افزود: سال 97، چهار میلیون 750 هزار فقره تخلف خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربین ثبت و اعمال قانون شده است

مدیرعامل ستاد مركزی معاینه فنی خودروهای پایتخت تاكید كرد: با توجه به اهمیت تاثیر آلایندگی خودروهای سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالابودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به طبع عدم ایستایی این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی و نیاز مبرم به كنترل مستمر این خودروها، بدون تردید اجرای این طرح با همراهی پلیس در سال 98 با جدیت بیشتری انجام شده و تعداد این اكیپ ها افزایش خواهد یافت.

وی درباره مهمترین برنامه های ستاد مركزی معاینه فنی خودروهای تهران در سال جاری اظهارداشت: برای رفاه شهروندان یكی از برنامه های اصلی ستاد توسعه كمی مراكز و افزایش تعداد خطوط معاینه فنی است.

حسینی منش گفت: این مجموعه در تلاش است مركز معاینه فنی 10 خطه آسمان آبی را به عنوان بزرگترین مركز در كشور احداث و راه اندازی كند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به فعالیت 54 خط معاینه فنی در این شهر ابراز امیدواری كرد: با برنامه ریزی انجام شده این تعداد خطوط به 64 خط افزایش یابد و پیش بینی می شود 2 و نیم میلیون خودرو امسال به مراكز معاینه فنی شهر تهران مراجعه كنند.

وی، راه اندازی یك خط ویژه با تجهیزات مدرن برای پذیرش خودروهای دارای تكنولوژی جدید در مركز معاینه فنی نیایش، توسعه كیفی خدمات و پیاده سازی فازهای دیگر مدیریت امور مشتریان، افزایش اكیپ های تست كنار جاده ای، بهسازی مراكز معاینه فنی در راستای مشتری مداری و ارائه خدمات بهتر و توسعه كشوری آموزش معاینه فنی را از دیگر برنامه های ستاد معاینه فنی پایتخت عنوان كرد.

حسینی منش تاكید كرد: در حال حاضر روزانه حدود 8هزار و 500 دستگاه خودرو به مراكز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می كنند كه با توجه به افزایش ساعت كاری و تعداد خطوط معاینه فنی و پیاده سازی مدیریت امور مشتریان (سیستم نوبت دهی معاینه فنی ، سامانه اعلام مدت انتظار) خودروها می توانند بدون معطلی نسبت به اخذ معاینه فنی خودرو خود اقدام كنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره درصد فراوانی خودروهای مراجعه كننده به مراكز گفت: بیشترین درصد مراجعه به مراكز مربوط به خودرو پراید با 27.7 درصد است و پژو 206 با 16.82درصد و پژو 405 با 9.5 درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

حسینی منش درباره خودروهای مشمول معاینه فنی در سال جاری اظهارداشت: خودروهای داخلی از سال 93 و ماقبل، خودروهای خارجی از سال 2014 و ماقبل و خودروهای عمومی از سال 96 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.