Last Updated:

نحوه عیب یابی و رفع مشکلات خودرو بدون مراجعه به مکانیکی

فرمون

در ادامه به مشکلاتی پرداختیم که امکان دارد برای خودروی شما پیش بیاید اما برای رفع آن نیازی به مراجعه به تعمیرگاه نداشته باشید.

مشکلات رایج خودروها:

1-تعویض باتری

2-سوختن چراغ های جلو

3-کار نکرن شمع

4-کثیف شدن فیلتر هوا

5-تمام شدن شیشه شور و خراب شدن برف پاک کن

6-سوختن فیوز

1) عیب یابی و تعویض باتری خودرو

باتری خودرو منبع اصلی برق خودرو است که توسط دینام و در زمان روشن بودن خودرو شارژ می شود. اگر باتری خودرو شارژ کافی نداشته باشد امکان استارت زدن و یا استفاده از قطعات برقی خودرو مانند چراغ، رادیو و غیره میسر نخواهد شد. در واقع اگر موتور خودرو را قلب آن بنامیم، قطعاً باید باتری را به مانند مغز خودرو تشبیه کنیم.

اهمیت تعویض باتری خودرو باتری خودرو نیز مانند هر باتری دیگری به اتومبیل شما جان می دهد. با باتری خراب امکان استارت ماشین نخواهد بود. پس اهمیت تعویض یک باتری معیوب، کاملاً مشهود است.

علائم زمان تعویض باتری یا شارژ باتری

 • روشن نشدن خودرو
 • کار نکردن لوازم برقی خودرو مانند چراغ و رادیو

قبل از تعویض باتری، حتماً به یاد داشته باشید که به منظور عدم تماس با اسید باتری باید از دستکش و عینک محافظ چشم استفاده کنید. همچنین می توانید از یک ولت متر برای چک کردن سالم بودن باتری خودروی خود استفاده کنید. هر باتری که پایین تر از ۹٫۷ ولت باشد احتیاج به تعویض یا شارژ باتری را دارد.

چگونگی تعویض باتری در تعمیرگاه

 • انجام تست توان باتری
 • برداشتن باتری معیوب و جایگزینی با باتری جدید
 • پاک کردن سری کابل باتری و نصب واشر ضد خوردگی
 • تست سیستم شارژ خودرو برای اطمینان از کارکرد درست

نکته: بعد از نصب باتری جدید، امکان دارد که تنظیمات شخصی رادیو، ساعت و غیره پاک شوند.

پیشنهادات: دشمن اصلی کابل باتری، خوردگی است. زمانیکه سری باتری ها را بررسی می کنید ممکن است ماده پودری سفید و آبی (که در اصل اسید خشک شده است) را در ترمینال های باتری و در سری کابل مشاهده کنید. این ماده اسیدی، ترمینال باتری و کابلها را دچار خوردگی می کند. بهترین کار این است که هر از چند گاهی ترمینال باتری چک و در صورت وجود این ماده، سری ها با محلول آب جوش و جوش شیرین تمیز گردد. این کار از گسترش خوردگی جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر کابل باتری می شود. استفاده از وازلین یا گریس دی الکتریک در سری کابل ها نیز از تولید اسید خشک جلوگیری می کند.

[irp posts="3193" name="چطور تسمه تایم پراید را عوض کنیم؟"]

2)نحوه عیب یابی و تعویض چراغ های جلوی خودرو

چراغ های جلوی خودرو به منظور دید بهتر راننده و سایرین تعبیه شده است. امروزه بیشتر خودرو های جدید به لامپ های قابل تعویض مجهز هستند و دیگر به مانند گذشته، به صورت مجموعه واحدی که امکان تعویض آن وجود نداشت، نمی باشد. در نتیجه به راحتی می توان لامپ های آن را عوض کرد. برخی خودروها چهار لامپ در جلو دارند، دو لامپ برای نور بالا و دو لامپ برای نور پائین. اما برخی دیگر فقط دو لامپ دارند که این نوع لامپ ها توان تولید هر دو نور بالا و پائین را دارند. بعلاوه، یک فیوز به هر لامپ اختصاص داده شده است.

در صورت روشن نشدن چراغ های جلوی خودرو، ابتدا باید فیوز مربوط به چراغ جلو را چک کرد تا مطمئن شویم که مشکل از فیوز نیست. اما اگر در صورت تعویض، همچنان چراغ روشن نشود، مشکل را باید در هولدر، سیم کشی یا کلید چراغ جلو جستجو نماییم.

توجه داشته باشید: بیشتر چراغ های جدید مجهز به سیستم تخلیه با شدت بالا (HID) هستند. این چراغ ها قطعات مختلفی دارند تا بتوانند نورهای بسیار قوی تولید کنند. قیمت لامپ های این نوع چراغ ها به نسبت بالا می باشد. پیشنهاد می شود قبل از تعویض لامپ از نوع لامپ خود اطلاع پیدا کنید.

نشانه های شایع از وجود مشکل در چراغ های جلوی خودرو :

 • چراغ ها روشن نمی شوند
 • یکی از چراغ ها نسبت به دیگری تارتر است.

چگونگی تعویض چراغ های جلوی خودرو:

 • لامپ ها، هولدرها و سیم کشی را بررسی کنید
 • لامپ خراب را باز کنید
 • چراغ ها را روشن کنید و روشن شدن آن ها را بررسی کنید.

توصیه های ما: چراغ های جلوی خودرو را تمیز نگه دارید و اکسیدها را پاک کنید. چرا که کثیف بودن چراغ های جلو برای اکثر خودروها بسیار معمول می باشد. معمولاً مکانیک ها از وسیله خاصی برای پاک کردن عدسی چراغ جلو استفاده می کنند تا اکسید ها را بردارند. این تمیزکاری می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی کیفیت نور انتشاری داشته باشد.

داشتن چراغ مناسب چه اهمیتی دارد؟ خودروها چند عدد لامپ دارند که وظیفه آنها تولید نور مناسب در جلوی خودرو است. همانطور که گفته شد، از چراغ ها به دو منظور، دید مناسب در زمان تاریکی و امکان دیده شدن توسط دیگر راننده ها و عابران، استفاده می شود. در صورت نبود چراغ مناسب دید راننده کم خواهد شد و دیگران نیز نمی توانند خودرو را در تاریکی تشخیص دهند که هر دوی این مسائل خطر آفرین می باشد. این را نیز همیشه به خاطر داشته باشید که نداشتن چراغ سالم غیر قانونی است و همین امر می تواند منجر به دریافت جریمه شود.

3)عیب یابی و نحوه تعویض شمع خودرو

برای تعویض شمع‌های خودرو چه باید کرد؟ هزینه تعویض شمع خودرو چقدر است؟ هزینه تعویض شمع خودرو بستگی به نوع خودرو شما دارد.

حال بهتر است بیشتر در مورد شمع خودرو، نحوه و زمان تعویض آن بدانید به مرور زمان شمع های خودرو مستهلک می‌شوند و نیاز به تعویض خواهند داشت. در صورت مستهلک شدن شمع، امکان ایجاد جرقه در سر شمع‌ها سخت‌تر می‌شود و در نتیجه احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد و سوخت به طور ناقص می‌سوزد. همچنین زمانی یکی از شمع‌ها از کار افتاده باشد، خودرو روشن می‌شود و حرکت می‌کند اما ضعیف است (به اصطلاح موتور سه کار می‌کند). شمع‌های خودرو یکی از قسمت‌های اصلی خودرو در فرآیند احتراق هستند. زمانی که کلید استارت را می‌چرخانید، برق با ولتاژ پایین از باتری وارد سیم پیچ احتراق (کوئل) می‌شود. کوئل ولتاژ را افزایش می‌دهد و از طریق وایر به شمع‌ها می‌رساند تا جرقه در درون سیلندرها رخ دهد. معمولا هر سیلندر دارای یک شمع است. اگر چه در بعضی خودروها دو عدد شمع به ازای هر سیلندر تعبیه شده است.

توجه داشته باشید در بعضی خودروها تعویض شمع راحت است اما در برخی دیگر کار سختی می‌باشد. زمانی که شمع‌ها تعویض می‌شوند، بهتر است که وایر شمع‌ها نیز بررسی شوند تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود. نکته مهم دیگر این است که شمع‌ها در سایزهای مختلف تولید می‌شوند. بنابراین باید دقت شود تا شمع مناسب خودروی شما انتخاب شود.

شمع خودرو

علائم زمان تعویض شمع

 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • فعالیت بد موتور خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
 • لرزش موتور

 

نحوه تعویض شمع

 • پاک کردن تمام سطوح اطراف شمع مورد نظر
 • باز کردن شمع توسط آچار شمع
 • بررسی رزوه در جایی که شمع وصل شده
 • تست کمپرس در صورت نیاز
 • بررسی وایر شمع‌ها
 • استفاده از ماده ضد قفل (جام)
 • تعویض واشر شمع، در صورت نیاز
 • نحوه تعویض شمع

در معاینه دوره‌ای ماشین، شمع‌ها و سیستم احتراق بایستی بررسی شوند. در صورت تعویض قطعه‌ای از سیستم احتراق، بهتر است که شمع‌ها نیز تعویض شوند. اگر به صورت دوره‌ای شمع‌ها را تعویض نکنید، در صورت خراب شدن یکی از شمع‌ها، موتور ماشین ناقص کار خواهد کرد.

اهمیت تعویص شمع همان‌طور که گفته شد، شمع‌های خودرو مسئول جرقه زدن برای ایجاد احتراق در موتور و در نتیجه حرکت خودرو می‌باشند. در زمان استارت زدن، ولتاژ کوچکی از باتری به کوئل فرستاده می‌شود. کوئل یک ترانسفورماتور است که ولتاژ کوچک را به ولتاژ بسیار بالایی تبدیل می‌کند. این ولتاژ بالا توسط وایر به شمع‌ها منتقل می‌شود. جرقه به علت فاصله کوتاه دو سر شمع و پرتاب الکترون از یک سر شمع به یک سر دیگر شمع اتفاق می‌افتد. با ایجاد جرقه در سر شمع که در داخل پیستون قرار دارد، مخلوط هوا و سوخت که در حالت فشار قرار دارد شروع به سوختن و انبساط می‌کند.

زمانی که سر شمع‌ها دچار استهلاک شده باشند میزان جرقه ضعیف خواهد بود و در نتیجه احتراق به صورت ناقص خواهد بود. اگر یک شمع ناقص کار کند، حرکت پیستون‌ها به صورت یکنواخت نخواهد بود و در نتیجه موتور دچار لرزش خواهد شد. اما در صورتی‌که تعداد بیشتری از شمع‌ها دچار مشکل باشد، به احتمال زیاد مانع از روشن شدن موتور خودرو خواهد شد. ضمن این که اگر خودرویی از شمع‌های خراب استفاده نماید، باعث ایجاد اثرات منفی بر روی کاتالیزور اگزوز خواهد شد.

چطور شمع موتور خودرو خود را انتخاب کنیم؟ انتخاب هوشمندانه شمع موتور خودرو علاوه بر افزایش بازده موتور موجب کاهش سوخت به میزان قابل توجهی می‌شود. هر چند که با توجه به گستردگی انواع شمع موتور (مسی، نیکلی، پلاتینیومی، ایریدیومی و …) موجود در بازار، این انتخاب ممکن است کمی سخت و گمراه کننده باشد. باید دقت داشته باشد که انتخاب شمع نامناسب، خسارت‌های زیان باری را متوجه موتور خودرو می کند.

4)عیب یابی و نحوه تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا گرد و غبار، برگ و هرگونه ماده زائدی را از هوا جدا می کند و سپس هوا را به محفظه احتراق می فرستد. نسبت هوا به سوخت برای داشتن احتراق مناسب بسیار حیاتی است، چرا که هوا با سوخت ترکیب می شود تا عمل احتراق صورت بگیرد. در صورتی که فیلتر هوا توسط آلودگی ها پر شده باشد، هوا به اندازه کافی عبور نخواهد کرد و در نتیجه احتراق به صورت ناقص خواهد بود. در نهایت این موضوع می تواند مشکلات مختلف از قبیل روشن نشدن خودرو و یا نداشتن قدرت کافی حین حرکت را ایجاد کند.

برخی فیلترها، به اصطلاح قابلیت استفاده دوباره را دارا می باشند و تنها کافی است که توسط هوای فشرده تمیز شوند تا دوباره استفاده شوند.

فیلتر هوا

نکته مهم: تعویض فیلتر یکی از با صرفه ترین و راحت ترین روش های تعمیر یک خودرو است.

برخی از فیلترهای هوا قابل تعمیر نیستند و تنها می تواند تعویض شوند.

علائم زمان تعویض فیلتر هوا:

 • موتور صدای اضافه دارد
 • موتور بد روشن می شود
 • ماشین قدرت ندارد
 • چراغ چک موتور روشن شده است

نحوه تعویض فیلتر هوا:

 • باز کردن درب محفظه فیلتر هوا
 • برداشتن فیلتر قبلی
 • قرار دادن فیلتر جدید و بستن درب محفظه فیلتر، فیلتر هوا و محفظه فیلتر

 

تعویض فیلتر هوا

اهمیت تعویض فیلتر هوا درصورت مسدود شدن فیلتر با آشغال، گرد و غبار، ماشین قدرت کافی برای حرکت را ندارد و در نتیجه مصرف سوخت خودرو بالا می رود. به همین علت، برای آنکه خودروی شما قدرت کافی در حرکت داشته باشد و مصرف سوخت بهینه ای داشته باشد، نیاز به تعویض فیلتر در تعمیرگاه خواهد داشت.

[irp posts="3172" name="موتور شویی؛ یک امر ضروری یا زیان‌ بار؟!"]

5)عیب یابی شیشه شور و برف پاک کن

وظیفه پمپ شوینده شیشه خودرو چیست؟ پمپ شوینده شیشه خودرو یک پمپ کوچک آب است. با روشن شدن این پمپ، شوینده از مخزن شوینده کشیده شده و به وسیله ی نازل های شیشه شور به سمت شیشه ی جلویی خودرو اسپری می شود. این پمپ یک تجهیز الکتریکی است که به مرور زمان مستهلک می شود. وجود نشتی در لوله ها، گرفتگی نازل ها و یا خرابی خود پمپ از عمده ترین دلایل عملکرد نامناسب و عدم اسپری آب به روی شیشه هستند.

میزان اهمیت این سرویس چقدر است؟ سیستم شستشو شیشه خودرو به نحوی طراحی شده است تا شیشه جلو خودروی شما را تمیز کند و دید شما کامل باشد. هنگامی که شما کلید سیستم شستشو شیشه جلو خودرو را فعال کنید، پمپ شوینده شیشه فعال می شود. پمپ شوینده شیشه یک پمپ آب الکتریکی است که مایع شستشو را از مخزن شستشوی شیشه مکش میکند و آن را به نازل های شستشو می فرستد، محلی که از طریق نازل ها مایع به شیشه جلو خودرو اسپری می شود. این مایع به عنوان شوینده عمل می کند و برف پاک کن ها آن را پاک می کند. هنگامی که سیستم شستشوی شیشه جلو خودرو با خرابی همراه باشد ، مایع شوینده به نازل های شستشو ارسال نمی شود و خودروی شما قادر نخواهد بود مایع شستشو را بر روی شیشه جلو اسپری کند. در نتیجه، دید شما کاهش خواهد یافت.

برف پاک کن چگونه کار می کند؟

اساس کار کلی برف‌پاک‌کن ساده است. یک موتور الکتریکی به کمک یک گیربکس کوچک، بازوی اصلی برف‌پاک‌کن را به صورت رفت و برگشتی حرکت داده و حرکت خطی رفت و برگشتی بازو به حرکت رفت و برگشتی بازوی تیغه‌ها تبدیل می‌شود. مجموعه موتور برف‌پاک‌کن و میله‌بندی‌های آن عموما در قسمت ناودانی زیر شیشه جلو جاسازی می‌شود. موتور برف‌پاک‌کن برای ایجاد حرکت رفت و برگشتی، از یک میله کمکی با مکانیسمی مشابه شاتون استفاده می‌کند. این اهرم، حرکت دورانی محور موتور را به حرکت خطی بازوی اصلی تبدیل می‌کند. برای راه‌اندازی موتور برف‌پاک‌کن به یک مدار کنترل یا اصطلاحا مدار تایمر احتیاج داریم. در خودروهای قدیمی‌تر، مدار تایمر به عنوان یک مجموعه سخت‌افزاری کنترلی مستقل در داخل داشبورد نصب می‌شود. در برخی از خودروها مدار تایمر با مجموعه دسته‌برف‌پاک‌کن یکپارچه است (نظیر پراید). در خودروهای جدیدتر (نظیر تندر90، پژو 206 و عموم خودروهای مدرن امروزی) مدار تایمر مستقل وجود نداشته و ماژول کنترل مرکزی (BCM) به صورت نرم‌افزاری حالات مختلف برف‌پاک‌کن را راه‌اندازی می‌کند. مدار تایمر چه سخت‌افزاری باشد و چه عملکرد آن در قالب نرم‌افزار برای BCM تعریف شده باشد، به ما کمک می‌کند که حالت‌های کاری مختلف برای برف‌پاک‌کن تعریف کنیم. در عموم خودروها این حالات شامل تعریف سرعت‌های مختلف برای موتور و حالتی موسوم به حالت تایمر و یا اتوماتیک است که برف‌پاک‌کن با یک تاخیر زمانی، حرکت رفت و برگشتی انجام می‌دهد. در برخی ‌خودروها وقفه زمانی حالت اتوماتیک ثابت بوده و در برخی ‌خودروها به سرعت حرکت وابسته است. در برخی خودروها می‌توان به صورت دستی با پیچاندن درجه نصب شده ‌ روی اهرم برف‌پاک‌کن، مقدار این تاخیر را به دلخواه تنظیم کرد. عموم برف‌پاک‌کن‌ها عضوی به نام صفحه موقعیت صفر دارند. این صفحه که در داخل موتور برف‌پاک‌کن نصب می‌شود، موقعیت حالت سکون تیغه‌ها را تعریف می‌کند. بنابراین اگر در هنگامی که برف‌پاک‌کن‌ها در اواسط کورس حرکتی خود هستند، اهرم را به موقعیت خاموش تغییر وضعیت دهیم، برف‌پاک‌کن‌ها ساکن نشده و به حرکت ادامه می‌دهند تا هنگامی که به موقعیت عادی خود برسند و سپس ساکن شوند. برخی‌ خودروها سنسور باران دارند. این سنسور می‌تواند از نوع چشمی مادون قرمز دارای فرستنده و گیرنده برای تشخیص قطرات آب بوده و یا بر اساس امواج اولتراسونیک کار کند. در این خودروها حالات کاری برف‌پاک‌کن بسته به شدت بارش به صورت خودکار راه‌اندازی می‌شود.

عیوب سیستم برف‌پاک‌کن تنوع زیادی نداشته و در بیشتر موارد مشکلات آن در مستهلک‌شدن تیغه‌ها خلاصه می‌شود‌ اما پاره‌ای از مشکلات نیز هستند که در صورت بروز باید شناسایی و رفع شوند.

[irp posts="1951" name="نکات نگهداری از خودرو در زمستان"]

1)تیغه‌ها با صدای ناهنجاری ‌روی شیشه کشیده می‌شوند صدای بلند و غیر‌عادی کشیده‌شدن تیغه بر سطح شیشه نشانه کهنگی و مستهلک‌شدن لاستیک تیغه است. این مشکل اگر از مایع شیشه‌شور مناسبی استفاده نکنید و یا شیشه دارای مقدار زیادی آلودگی بوده (خصوصا آلودگی چسبناک نظیر شیره درخت) و سطح آن خشک باشد نیز به وجود می‌آید. باید در نظر داشت که به غیر از شرایط بارندگی، هرگز بدون استفاده از شیشه‌شور برف‌پاک‌کن را روشن نکنید چرا که عمر تیغه‌ها بسیار کاهش یافته و خطر خراشیدگی سطح شیشه نیز وجود دارد. گاهی مغزی فلزی نگهدارنده لاستیک تیغه نیز از جای خود بیرون می‌زند و به سطح شیشه خراشیده می‌شود. در صورت مشاهده این موضوع، قبل از آنکه به شیشه آسیب جدی وارد شود، تیغه را تعویض کنید.

2)برف‌پاک‌کن کار نمی‌کند

اگر هیچ یک از حالات برف‌پاک‌کن کار نمی‌کنند، ابتدا سلامت فیوز تغذیه دسته راهنما و برف‌پاک‌کن و فیوز موتور برف‌پاک‌کن را بررسی کنید. در صورت سلامت فیوز تغذیه، ممکن است مدار تایمر خراب شده باشد و یا زغال موتور برف‌پاک‌کن تمام شده و یا اتصال بدنه آن قطع شده باشد. در خودروهایی که BCM دارند، این ایرادات را با کمک دستگاه دیاگ می‌توان رصد کرد. گاهی ممکن است گیر کردن موتور برف‌پاک‌کن به دلایلی نظیر یخ‌زدگی سطح شیشه و یا گیر مکانیکی در اهرم‌بندی، سیستم را وارد حالت حفاظتی کرده باشد و BCM اجازه فعالیت به برف‌پاک‌کن ندهد. اگر برخی‌ حالات برف‌پاک‌کن کار نمی‌کند (مثلا دور تند فعال نمی‌شود) باید به سراغ موتور برف‌پاک‌کن و تایمر رفت. برخی‌ خودروها برای حالات دور کند و تند موتور برف‌پاک‌کن، فیوزهای مجزا دارند که سوختن یکی از آنها موجب کار‌نکردن سرعت مربوطه خواهد شد.خرابی مدار تایمر، قطع ارتباط رشته سیم در مسیر، شل‌شدن اتصال بدنه‌ها و یا خرابی کنتاکت‌های خود دسته برف‌پاک‌کن نیز این معضل را ایجاد می‌کند.

3)برف‌پاک‌کن به‌درستی کار نمی‌کند و موتور صدای غیر عادی دارد

کندی و یا گیجی برف‌پاک‌کن‌ها به همراه صدای غیرعادی موتور، حکایت از شل‌شدن پایه‌های موتور برف‌پاک‌کن دارد. موتور برف‌پاک‌کن برای حرکت‌دادن صحیح تیغه‌ها، از پایه‌های خود به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند. صدای غیرعادی موتور برف‌پاک‌کن می‌تواند نشانه گیر مکانیکی و یا خرابی زغال‌ها نیز باشد.

4)چشمی شیشه‌شور به صورت صحیح آب را پخش نمی‌کند

به کمک یک سوزن می‌توان زاویه پاشش صحیح چشمی‌ها را تنظیم کرد. گاهی گرفتگی و رسوب درون چشمی می‌تواند موجب پاشش نادرست شود. برای رفع گرفتگی می‌توان از مفتول باریک فلزی استفاده کرد.

5)شیشه شور کار نمی‌کند

برخی ‌خودروها برای پمپ شیشه‌شور فیوز مستقل دارند پس ابتدا شرایط فیوز را بررسی کنید. در حالت موتور خاموش و سوئیچ باز، صدای پمپ شنیده می‌شود. بنابراین در صورت شنیدن صدای پمپ و عدم خروج آب، ممکن است مایع مخزن تمام شده باشد و یا شلنگ انتقال از نقطه‌ای دچار نشتی و قطع ارتباط شده باشد. کار‌نکردن خود پمپ نشانه قطعی سوکت و یا سوختن خود موتور است. اگر هنگام فعال کردن شیشه‌شور، برف‌پاک‌کن‌ها همزمان فعال نشوند، ممکن است کنتاکت داخلی خود دسته برف‌پاک‌کن خراب شده و فرمان صادر نمی‌کند و یا مدار تایمر ایراد دارد.

برف پاک کن

پیچ‌ پایه‌های موتوربرف پاک‌کن همواره باید محکم باشد

برف پاک کن

تیغه‌ها تنها هنگام مرطوب بودن سطح شیشه مجاز به حرکت هستند

برف پاک کن

مدار تایمر

برف پاک کن

حالات مختلف عملکرد نادرست تیغه‌ها که نشانه پایان عمر مفید آنهاست

برف پاک کن

جهت پاشش چشمی‌ها با سوزن قابل تنظیم است

6) عیب یابی و نحوه تعویض فیوز خودرو

یکی از قطعات بسیار کوچک در سیستم برق رسانی خودرو که گاها سبب بروز مشکلاتی از جمله کار نکردن برخی دستگاه ها در خودرو می گردد، فیوز می باشد. فیوز خودرو قطعه ایست که وظیفه تنظیم برق ورودی به دستگاه مورد نظر در خودرو را داشته و در صورت ایجاد بار اضافی، اتصال جریان برق را قطع کرده و باعث می شود دستگاه مصرف کننده، آسیب نبیند. در این مطلب قصد داریم در رابطه با فیوز خودرو نکاتی را مطرح کرده و در ادامه نحوه عیب یابی و تعویض آن را در خودرو آموزش دهیم.

فیوز خودرو چیست؟ همانطور که اشاره شد، هر فیوز خودرو ، قطعه ای کوچک است که در سیستم برق رسانی خودرو، وظیفه قطع کردن جریان برق در صورت نوسان را در دستگاه مصرف کننده متصل به خود دارد. به عبارت بهتر فیوزها در خودرو وظیفه دارند اگر جریان برق بیشتر از حد مجاز باشد، اتصال را قطع کرده و نگذارند دستگاه مصرف کننده آسیب ببیند. فیوزها در خودرو معمولا در مکانی در دسترس راننده در جعبه فیوز قرار دارند که برای یافتن آن ها، باید با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو اقدام نمود. در دفترچه راهنمای هر خودرو، نقشه تمام فیوزها وجود داشته و نحوه برق رسانی هر فیوز خودرو به دیگر قطعات خودرو، مشخص گردیده است.

جعبه فیوز

روی هر فیوز خودرو معمولا اطلاعاتی در رابطه با حداکثر شدت جریان عبوری از خود نوشته شده است که نشان می دهد اگر نوسانات برق خودرو از مقدار مشخص شده بیشتر باشد، اصطلاحا فیوز آب شده و قطع می گردد. این قطعی سبب می گردد تا دستگاه مصرف کننده ای که برق خود را از طریق فیوز میگیرد، دیگر برق رسانی نداشته باشد و از مدار خارج گردد. این عمل به این دلیل انجام می گردد تا از بروز مشکلات اساسی در خودرو، با نوسانات شدید، جلوگیری گردد.

انواع فیوز خودرو

فیوزها معمولا در انواع متنوعی تولید و طراحی می شوند که فیوزهای مستطیلی و سرامیکی از جمله پر کاربردترین نوع آن ها می باشد. این فیوزها از دو پایه تشکیل شده اند که داخل خود بسته به حداکثر میزان شدت جریان عبوری ، از سیم ضخیم تری برای اتصال دو پایه به هم استفاده شده است.

فیوز شیشه ای نیز نوع دیگری از فیوز خودرو می باشد که اتصال دو سر فیوز در آن با استفاده از سیمی نازک در میان محفظه شیشه ای برقرار شده است که در صورت عبور شدت جریان بالا، سیم مربوطه قطع می گردد.

فیوز فلزی نیز نوع دیگری از فیوز خودرو می باشد که ارتباط دو سر آن در صورت عبور شدت جریان بیش از اندازه دوب گردیده و در نتیجه مدار را قطع می نماید.

عیب یابی و تعویض فیوز فطع شدن فیوزها مستقیما روی دستگاه مربوطه که فیوز مسئول تنظیم شدت جریان آن می باشد تاثیر گذاشته و موجب از مدار خارج شدن آن می شود. اگر چنین اتفاقی در اثر نوسانات برق خودرو یا تحمل بار اضافی جریان برق ایجاد شود، در نتیجه فیوز مربوطه سوخته و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. در فیوز های شیشه ای و مستطیلی شفاف این امر با چشم نیز قابل شناسایی می باشد و با مشاهده فیوزی که اتصال آن قطع شده باشد، می توان دریافت که فیوز مربوطه سوخته است و علت هشدار ECU آن است.

اما برای فیوزهایی که شفاف نیستند و نمی توان با چشم قطعی آن ها را مشاهده نمود، بهترین روش استفاده از مولتی متر یا چراغ آزمایش می باشد. به این صورت که دو سر فیوز خودرو را به دو سر مالتی متر یا چراغ آزمایش متصل نموده و در صورت روشن شدن چراغ آزمایس و یا عبور جریان در مالتی متر، می توان دریافت که فیوز سالم است و در غیر این صورت فیوز سوخته است و باید نسبت به تعویض فیوز اقدام نمود.

[irp posts="4480" name="دست‌مزد تعمیر پراید چند؟"]