Last Updated:

قیمت خودرو در سال 98 چه تغییری خواهد کرد

فرمون

برای بسیاری از مردم این سوال وجود دارد که قیمت خودرو در سال 98 چه شرایطی را تجربه خواهد کرد. بازار خودرو در سال گذشته با وجود نوساناتی که داشت، در روزهای پایانی سال شاهد کاهش ناچیز قیمت‌ها بود. در این مورد وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۲۷ اسفند ماه از کاهش ۱۰ درصدی قیمت خودرو خبر داد و گفت: در چند ماه گذشته تولید دو خودروساز اصلی کشور بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دستگاه در روز بود که الان این رقم به بیش از ۴ هزار دستگاه رسیده این یعنی تولید بیشتر شده و قدرت ایفای تعهدات خودروسازان هم بیشتر شده و ما این روند را ادامه خواهیم داد. بنابراین به نظر می‌رسد مقوله تولید نقش قابل توجهی در قیمت خودرو در سال جدید خواهد داشت. همچنین وزارت صنعت اعلام کرده که بیش از ۱۰۰ پروژه در حوزه خودروسازی برای سال ۱۳۹۸ تعریف شده است.

با این حال فرا رسیدن ایام نوروز باعث شده که برخی از رسانه‌ها پیش از پایان سال گذشته هشدار دهند که شاید این ایام باعث کاهش یا توقف روند تولید پیش از سال گذشته شود. بدین ترتیب شاید انتظار وجود همان روند قیمت‌های سال گذشته در ایام پس از عید چندان منطقی به نظر نرسد با این حال اگر روند تولید خودرو در سال ۹۸ طبق وعده مسوولان روند صعودی را طی کند، در ماه‌های آینده شاید بازار باثبات‌تری را شاهد باشیم. در عین حال چالش‌های صنعت خودرو را نمی‌توان نادیده گرفت از جمله کمبود قطعات و افزایش هزینه تولید در دوره‌های گذشته که مشکلاتی را برای تولید آنها به وجود آورده بود. اسفند ماه سال گذشته بازوی پژوهشی مجلس هشدار داد زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا براساس صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه سال ۹۷ به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

[irp posts="3833" name="قیمت روز پراید در ابتدای سال 98"]

درباره تورم خودرو (افزایش هزینه تولید خودرو) هم مرکز پژوهش‌های مجلس در همان گزارش به تغییرات قیمت مواد اولیه مصرفی در صنعت خودرو در آبان ماه ۹۷ نسبت به اسفند ماه ۹۶ اشاره کرد که بررسی این تغییرات حکایت از تورم حدود ۸۵ درصدی در مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو دارد. از سوی دیگر بحران پیش‌فروش خودرو را نباید نادیده گرفت که می‌تواند در قیمت‌ خودرو سال جدید تاثیرگذار باشد. اگر بار دیگر تعهدهای خودروسازان عملی نشود، احتمالا این ماجرا به بازار خودرو نیز سرایت می‌کند و قیمت‌ها دچار نوسان می‌کند. در همین حال کاهش قیمت خودروهای داخلی در اولین گزارش‌ها از بازار امسال قابل مشاهده است به طوری که خودروهای دنا و پژو GLX ۴۰۵ در هفته‌ نخست امسال بیش‌ترین کاهش قیمت را داشته‌اند. اما قیمت خودروهای خارجی در سال ۹۸ با یک روند صعودی شروع شده است. بر این اساس در برخی از مدل‌های خودروهای خارجی قیمت‌هایی در آگهی‌های فروش آنها مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد روند صعودی قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته‌اند.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز درباره قیمت خودروهای خارجی در امسال می‌گوید: با وجود تشدید تحریم‌ها وضعیت واردات خودروهای آمریکایی، اروپایی و چینی در سال ۹۸ سخت‌تر خواهد شد و قیمت‌ها نیز ۲۰ درصد گران می‌شود. با این حال باید دید آینده قیمت خودرو چه می‌شود؟ آیا پس از کاهش تولید به دلیل ایام تعطیل نوروز خودوسازان می‌توانند روند تولید را مجددا صعودی کنند تا بازار روی آرامش به خود بگیرد؟