Last Updated:

شرایط تمدید گواهینامه رانندگی ویژه ایرانیان خارج از کشور

فرمون

در صورتی که در خارج از کشور زندگی می‌کنید و احتیاج دارید گواهینامه رانندگی خود در ایران تمدید کنید و یا المثنی آن را بگیرید، وزارت امور خارجه امکان مراجعه حضوری خودتان و یا تعیین وکیل برای انجام پروسه‌های قانونی آن را فراهم کرده است.

اگر برای خودتان وکیل مشخص کرده‌اید می‌بایست وکلای مورد نظر با در دست داشتن مدارکی که در پایین ذکر آن خواهد رفت، به دفتر وزارت امور خارجه مستقر در شهرک آزمایش (به آدرس: تهران بزرگراه شیخ فضل الله نوری بلوار مرزداران) مراجعه کنند. و اگر خودتان در ایران هستید و می خواهید که این کار را انجام دهید تنها کافی است به همراه اصل مدارک به دفاتر پلیس +10 در سراسر کشور مراجعه کنید و امور مربوطه را پیگیری کنید.

[irp posts="2922" name="چگونه گواهینامه بین‌المللی رانندگی بگیریم؟"]

مدارکی که باید حتما  به همراه داشته باشید:

  • اصل گواهینامه (در صورت مفقودی گواهینامه، المثنی صادر خواهد شد که در این صورت یک برگ تعهدنامه توسط وکیل متقاضی در شهرک آزمایش تکمیل می‌شود)
  • سه قطعه عکس 4*3 تمام رخ ممهور به مهر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور(عکس ها زمینه سفید بوده و فوری نباشد)
  • اصل وکالتنامه(تنظیم شده از طریق سامانه تاک) که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه (ساختمان شماره 9 بخش تایید اسناد) رسیده باشد.
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل (در صورت نبودن اصل مدارک موکل، کپی برابر اصل توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مورد قبول است)
  • گواهی معاینه چشم توسط دکتر متخصص به همراه گواهی صحت و سلامت جسمانی (جهت دریافت گواهینامه) که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه (ساختمان شماره 9 بخش تایید اسناد) رسیده باشد.
  • ترجمه گواهی معاینه چشم و گواهی صحت و سلامت جسمانی توسط دارالترجمه رسمی و تایید اسناد ترجمه شده توسط قوه قضائیه (اداره فنی دادگستری)
  • نوع گروه خونی (اعلام شفاهی کفایت می‌کند)

در نظر داشته باشید که اگر دارای گواهینامه پایه یک هستید و می‌خواهید آن را تعویض کنید علاوه بر مدارک ذکر شده، گواهی عدم اعتیاد را نیز می‌بایست ارائه کنید. گواهی عدم اعتیاد قبل از ارائه باید حتما به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیده باشد ( به همراه ترجمه طبق رویه فوق).