Last Updated:

استقرار واحدهای سیار تست کنارجاده ای معاینه فنی در تهران

فرمون

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از شروع به کار مجدد واحدهای سیار تست کنار جاده ای همزمان با افزایش آلودگی هوا خبر داد.

به گزارش فرمون به نقل از فارس،‌ حسین مقدم سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران درباره واحدهای سیار کنار جاده‌ای اظهارداشت: شروع به کار واحدهای سیار تست کنار جاده ای به همراه پلیس راهور در سطح شهر تهران با شروع فصل سرما و افزایش آلودگی هوا آغاز شد.

وی افزود: در چند ماه اخیر اکیپ‌های تست کنارجاده ای در چندین مبادی ورودی و خروجی شهر تهران مستقر بوده و وضعیت آلایندگی خودروها را پایش کرده‌اند. براساس آخرین آمار از 683 دستگاه خودرو ارزیابی شده 88 درصد دارای معاینه فنی و 12 درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی همه خودروها 27 درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند.

وی بیان داشت: در این طرح، معاینه فنی 138 دستگاه خودرو ابطال و 86 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. همچنین در صد بالای مردودی خودروهای سنگین برون شهری در آزمون آلایندگی نشان می‌دهد وضعیت تولید آلایندگی این خودروها قابل تأمل است و بدون تردیداجرای این طرح در ورودی شهر تهران می تواند با رصد و شناسائی خودروهای سنگین آلاینده و الزام قانونی این خودروها به اخذ معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

مقدم در ادامه افزود: با شروع فصل سرما پایش مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین که در سطح شهر تردد می‌کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این ستاد با مشارکت پلیس همچون گذشته نسبت به راه اندازی مجدد دو اکیپ واحد سیار تست کنار جاده ای خودروهای سنگین از 16 آبان ماه اقدام کرده است که امیدوارم با اجرای این طرح ها امسال نیز همانند سال قبل شاهد روند روبه کاهش آلودگی هوا در شهر تهران باشیم.

وی در خصوص آمار مراجعات به مراکز گفت: از ابتدای سال تا 15 آبان ماه در حدود یک میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که میزان مراجعات در مقایسه با سال گذشته تغییرات چندانی نداشته است.

وی بیان داشت: در حال حاضر شرایط مراجعات به مراکز عادی است و شهروندان می توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. ضمناً در صورت ضیق وقت می توانند با استفاده از سامانه نوبت دهی معاینه فنی به صورت آنلاین با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه کنند.

سرپرست ستاد معاینه فنی در خصوص غیر فعال شدن مراکز معاینه فنی در روز جمعه 17 آبان ماه تصریح کرد: همه مراکز معاینه فنی شهر تهران به سامانه ملی معاینه فنی وزارت کشورسیمفا متصل بوده که در صورت غیر فعال شدن این سامانه ، مراکز امکان ارائه خدمات به شهروندان را نخواهند داشت تعطیلی مراکز در روز جمعه، با اعلام قبلی، به علت به روز رسانی سامانه سیمفا وزارت کشور اتفاق افتاده و به صورت سراسری در کل کشور مراکز معاینه فنی خودرو قطع بوده اند.

مقدم گفت: بدیهی است در جمعه های آتی کارکرد مراکز به روال عادی برگشته و شهروندان می توانند با اطلاع از ساعت کاری مراکز از طریق سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به یکی از مراکز مراجعه کنند.