Last Updated:

علت به هم خوردن میزان فرمان چیست؟

فرمون

اگر با مشکل تنظیم نبودن فرمان خودرویتان روبه رو هستید، خوب است که بدانید این مشکل اشاره به مشکل دیگری در سیستم و جلوبندی خودرو شما دارد که خود را در میزان نبودن فرمان نشان می دهد.

برای تنظیم بودن یا نبودن فرمان می توانید یک تست ساده انجام دهید زمانی که در جاده ای مستقیم و بدون دست انداز حرکت می کنید، برای چند ثانیه، دست خود را از روی فرمان بردارید. اگر خودروی شما مشکلی نداشته باشد، وقتی فرمان را به حال خود و بدون کنترل رها می کنید، مسیر مستقیم را در پیش می گیرد، بدون اینکه به سمت چپ یا راست سرپیچی کند (بچرخد)؛ اما اگر مشکلی در میان باشد، حتماً به سمت چپ یا راست گرایش خواهد داشت.

این نکته را به خاطر بسپارید که گیج زدن خودرو در مسیرهای ناهموار و لغزنده، چند برابر خطرناک است. شاید این مشکل در مسیر هموار و هوای آفتابی، چندان شما را نگران نکند، اما قطعاً در شرایط سخت تر با دیدن حرکات غیر طبیعی خودرو و غیر قابل کنترل شدن آن، چنین نظری نخواهید داشت. برای همین شناخت دلایلی که باعث به هم خوردن تنظیم فرمان می شوند می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

 

مطلب پیشنهادی: نحوه تشخیص روغن موتور اصل و تقلبی 

 

علت به هم خوردن میزان فرمان

هر گونه تفاوتی در هر یک از لاستیک ها با بقیه، مثل میزان ساییدگی لاستیک ها، تنظیم زاویه، جهت چرخش و میزان باد، باعث بروز مشکل می شود. برای مثال، تنظیم نبودن باد هر یک از لاستیک ها، در میزان سرعت هر چرخ، تفاوت ایجاد می کند و در نتیجه، خودرو به دو طرف کشیده می شود. مشکل در لاستیک ها، ساده ترین اشکال است و به راحتی حل می شود. بالانس نبودن چرخ ها یکی از مشکلاتی است که نشانه آن، علاوه بر لرزش فرمان، گیج زدن خودرو و کشیده شدن آن به یک سمت است.

نکته: تنظیم جهت چرخش لاستیک ها، کار سختی نیست؛ فقط کافی است که به فلش حک شده روی آن توجه کنید. جهت فلش باید به سمت جلوی خودرو باشد.

دلایل این تنظیم نبودن فرمان را به طور کلی می توان در موارد زیر جست

* به هم خوردن زاویه چرخ‌ها و میزان فرمان * برخورد با لبه جدول * تصادف شدید * درست نبودن نسبت فرمان یا تنظیم نادرست * رفتن بر روی دست انداز یا چاله با سرعت زیاد

البته در برخی خودرو‌ها سیستم‌هایی مانند بوق و کیسه‌های هوا ارتباط مستقیمی با میزان فرمان دارند.

 

زمان تنظیم میزان فرمان

معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند سالی یکبار، میزان بودن فرمان چک شود و در صورت نیاز تنظیمات مجدد صورت گیرد. اما چنانچه به هنگام رانندگی با یکی از نشانه‌های پیش‌گفته مواجه شدید؛ حتما جهت تنظیم فرمان به مراکز مجاز و مطمئن مراجعه نمایید.