Last Updated:

فیلتر بنزین چیست و چه زمانی باید تعویض شود

فرمون

بنزین مصرفی خودرو حاوی املاح و کثیفی های زیادی است که می تواند وارد موتور خودرو شود و عملکرد آن را مختل کند. از این رو فیلتری در خودرو به نام فیلتر بنزین در مسیر باک بنزین تعبیه شده است که از ورود این املاح جلوگیری می کند. برای عملکرد بهتر خودرو باید این فیلتر را هر چند وقت یکبار عوض کرد تا هم عملکرد خودرو افزایش یابد و هم مانع از آسیب جدی به بخش های مهمی از خودرو شود. در این مقاله قصد داریم شما را با فیلتر بنزین، عملکرد آن و نشانه هایی که به شما می گوید زمان تعویض آن فرا رسیده است آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

فیلتر بنزین چیست؟

بطور معمول باک خودرو که معمولا از فلز یا متریال های بادوام بالایی تشکیل شده اند محل رسوب ذرات معلق در بنزین هستند . این ذرات با تکان های خودرو در بنزین شناور می شوند و در مسیر ورود به پیشرانه حرکت می کنند . اما وجود فیلتر بنزین در سر راه مسیر ورودی بنزین به موتور باعث پاکسازی بنزین می شود.

این کار بوسیله کاغذ های مقاوم در برابر بنزین صورت می گیرد بطوریکه آلودگی ها در این کاغذ گیر افتاده و از ادامه مسیر باز می مانند. فیلتر های بنزین از ابتدای تاریخ در چندین نوع مختلف تولید شده اند. برای مثال فیلترهای بنزین خودروهای کاربراتوری بسیار سادتر هستند چرا که دهانه ژیگلور درون کاربراتور حدود 0.5 میلیمتر است و ذرات خیلی ریز مشکلی را ایجاد نمی کنند.

همچنین در پیشرانه های کاربراتوری بنزین بدلیل خلاء به وجود آمده در منیفولد گاز بدون سیلندر مکش می شود که به همین خاطر فشاری زیادی روی فیلتر بنزین نیست. اما در خودروهایی با پیشرانه انژکتوری دهانه سوزن های انژکتور حدود 0.2 میلیمتر است از این رو باید کوچکترین آلودگی توسط فیلتر بنزین گرفته شود و بنزین بدون هیچ آلایندگی به سیستم انژکتور برسد. همچنین در این پیشرانه پمپ بنزین دارای فشار بیشتری است تا بتواند بنزین را به محفظه احتراق بفرستد.

6 نشانه وجود مشکل در فیلتر سوخت

باید گفت که هیچ نشانه واضح و مشخصی برای تشخیص این مشکل وجود ندارد، اما در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، حتما باید کل موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

 

1. کاهش قدرت موتور ماشین

بروز افت شدید در قدرت ماشین می‎تواند نشانه بارز وجود مشکل در فیلتر بنزین باشد. برای مثال زمانی که در حال عبور از یک پل و یا سربالایی هستید و متوجه می‎شوید که ماشین شما همانند سابق سرعت ندارد، بهتر است که فیلتر سوخت اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید. کاهش قدرت اتومبیل در شرایطی اتفاق می‎افتد که فیلتر بنزین به دلیل وجود انسداد در آن، مانع ارسال سوخت به موتور اتومبیل شود. این مشکل، هنگامی که موتور نیازمند نیروی اضافی برای کار کردن است بیشتر نمود پیدا خواهد کرد. بنابراین بهتر است در هنگام بروز چنین مشکلی، قسمت های مختلف موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید. حتی اگر کاهش سرعت ماشین به دلیل وجود مشکلات دیگری باشد نیز، بهتر است ابتدا فیلتر سوخت ماشین خود را بررسی کنید.

2. روشن شدن چراغ سنسور های داشبورد

برخی از اتومبیل ها دارای سنسور هایی هستند که در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم موتور ماشین، صاحب اتومبیل را از آن آگاه می‎کنند. فیلتر بنزین آسیب دیده می‎تواند باعث افزایش فشار اعمال شده بر روی موتور شود. اگر فیلتر مسدود شود، مقدار سوخت کمتری به موتور منتقل می‎شود، و این بدان معناست که موتور، مقدار سوخت مورد نیاز خود را دریافت نمی‎کند.

وسیله نقلیه نمی‎تواند تشخیص دهد که این مشکل به دلیل وجود مشکل در فیلتر سوخت است اما می‎تواند نشان دهد که مشکلی در نزدیکی موتور ماشین وجود دارد. بنابراین در صورت روشن بودن سنسور اتومبیل تان، بهتر است فیلتر بنزین ماشین و همچنین سایر قسمت های سیستم موتور اتومبیل خود را مورد بررسی قرار دهید.

 

 

 

3. مشکلات متداول موتور اتومبیل

این احتمال وجود دارد که فیلتر بنزین مسدود شده موجب بروز مشکلات جدی در موتور ماشین شود. هنگامی که وسیله نقلیه در حال انتقال بار سنگین تری نسبت به زمان معمول است و یا در حال رانندگی به سمت سربالایی هستید، موتور به مقدار سوخت بیشتری نیازمند است. در صورت وجود مشکل در انتقال سوخت لازم به موتور، معمولا فیلتر هوا مقصر است.

با این وجود، ذکر این نکته ضروری است که یک فیلتر بنزین در شرایط خاص ممکن است عامل سوء عملکرد باشد. این نوع مشکل معمولا در صورت گرفتگی فیلتر رخ می‎دهد. علاوه بر این، اتومبیل در این شرایط تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

با این حال، علاوه بر بررسی فیلتر سوخت اتومبیل خود، سایر اجزای سیستم موتور را نیز باید مورد بررسی قرار دهید.

4. عدم افزایش سرعت موتور

در صورتی که موتور شما قادر به افزایش چشمگیر سرعت نیست، نیازی به نگرانی جدی وجود نخواهد داشت. همانطور که گفته شد فیلتر مسدود شده توانایی تامین مقدار سوخت مورد نیاز خودرو در شرایطی که موتور نیازمند سوخت بیشتری است را نخواهد داشت. این امر معمولا در هنگام رانندگی در سرعت بالا نمود پیدا خواهد کرد، زیرا در این شرایط موتور نیازمند سوخت بیشتری است.

رانندگان معمولا هنگام بروز مشکل در موتور ماشین، از فیلتر بنزین غافل می‎شوند. بنابراین، اگر موتور خودرو تان دچار افت شدید سرعت شده، از بررسی فیلتر سوخت غافل نشوید.

5. عدم روشن شدن موتور

دلایل مختلف زیادی وجود دارد که باعث از کار افتادن موتور اتومبیل می‎شوند. باتری از کار افتاده، استارت خراب، پمپ سوخت از کار افتاده و ... تنها تعدادی از این دلایل هستند. در کنار همه این موارد، باید توجه داشته باشید که فیلترهای سوخت مسدود شده ممکن است منجر به بروز مشکلات جدی در موتور و یا حتی از کار افتادن آن شوند.

بنابراین در صورتی که موتور اتومبیل تان، از کار افتاده است، بررسی فیلتر بنزین را به لیست مواردی که باید مورد بررسی قرار دهید، اضافه کنید. فیلتر سوخت مشکل دار، روند احتراق سوخت را مختل می‎کنند.

در صورتی که فیلتر بنزین خودرو شما کثیف باشد، اما کاملا مسدود نشده باشد، این احتمال وجود دارد که مشکلات زیادی هنگام استارت زدن خودرو به وجود بیاید و موتور خودرو توانایی لازم برای انجام کار خود به درستی را نداشته باشد. در چنین مواقعی بهتر است اتومبیل خود را به یک مکانیک نشان دهید تا در صورت لازم، فیلتر بنزین اتومبیل تان را تعویض کند.

6. خراب شدن پمپ سوخت اتومبیل

فیلتر بنزین مسدود شده، همچنین می‎تواند به پمپ سوخت خودرو آسیب برساند. بنابراین، در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت اتومبیل تان، باید فیلتر بنزین اتومبیل را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد یا خیر.

فیلتری که قادر به انجام عملکرد خود به درستی نمی‎باشد، باعث ایجاد فشار زیاد بر روی پمپ سوخت اتومبیل شده و از رسیدن سوخت به موتور اتومبیل جلوگیری می‎کند. این امر در نهایت موجب بروز مشکلات جدی در پمپ سوخت اتومبیل می‎شود.

بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل در پمپ سوخت اتومبیل تان، وضعیت فیلتر بنزین اتومبیل را مورد بررسی قرار دهید و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید. در صورت تجربه هریک از وضعیت های ذکر شده، بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید و وضعیت فیلتر بنزین اتومبیل خود را بررسی کنید و در صورت لازم آن را تعویض کنید. برخی از فیلتر سوخت ها دارای پنجره ای هستند که به شما این امکان را می ‎دهند تا بدون کثیف کردن دستان خود، وضعیت داخلی فیلتر بنزین اتومبیل خود را بررسی کنید. در صورت سیاه بودن داخل محفظه فیلتر بنزین، اطمینان داشته باشید که فیلتر سوخت شما نیازمند تعویض است.

همچنین نمای زنگ زده و کثیف بیرون فیلتر بنزین نیز نشان دهنده از کار افتادگی آن است.

یک روش ویژه نیز وجود دارد که متخصصان برای بررسی وضعیت فیلتر بنزین از آن استفاده می‎کنند. این روش شامل انجام آزمایش فشار سوخت در نزدیک انژکتورهای سوخت است.

این آزمایش به صورت پوند در واحد اینچ مربع اندازه گیری می‎شود و با نماد psi نشان داده می‎شود. اگر این مقدار از مقدار در نظر گرفته شده پایین تر باشد، زمان آن است که فیلتر بنزین خود را تعویض کنید.

در نهایت، بهتر است برای اطمینان حاصل کردن از وضعیت فیلتر سوخت اتومبیل خود به یک مکانیک مراجعه کنید و از او در این زمینه درخواست کمک کنید.

 

 

علائم کثیف بودن فیلتر بنزین

کثیف بودن فیلتر بنزین باعث مشکلات متعددی برای اتومبیل می شود که علاوه بر ایجاد اشکال در استفاده از اتومبیل و رانندگی می تواند به بعضی از قطعات اتومبیل آسیب برساند. کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین اتومبیل باعث پایین آمدن راندمان موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور اتومبیل می شود.

یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین بد روشن شدن اتومبیل به خصوص در حالت استارت سرد است، معمولا در صورت کثیفی فیلتر بنزین، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمی شود و باید بعد از باز کردن سوئیچ چند ثانیه منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. در غیر اینصورت ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می شود. معمولا در این شرایط قدرت موتور مقدار قابل توجهی کاهش یافته و دور موتور به کندی بالا میرود. کاهش قدرت موتور در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر اتومبیل کاملا محسوس است و میتواند باعث بالا رفتن آمپر آب در ماههای گرم سال شود .

در بسیاری از موارد کثیفی و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها می شود. در این حالت راندمان موتور بشدت کاهش یافته و مصرف بنزین بالا می رود . عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود ان به انژکتور باعث مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در نتیجه از کار افتادن یکی از انزکتورها می شود، البته ممکن است نیمی از مسیر پاشش سوخت یکی از انژکتورها مسدود شود که باعث بد کار کردن و لرزش موتور در دور آرام و حالت درجا می شود. در حقیقت علت اصلی کثیفی انژکتورها خرابی یا غیر استاندارد بودن فیلتر بنزین است بنابر این توصیه می شود همیشه از فیلتر بنزین اصلی استفاده کنید. فراموش نکنید استفاده از فیلتر بنزین کارکرده روی اتومبیل به مراتب بهتر از تعویض آن با صافی نو غیر اصلی است.

یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین اتومبیل تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‌‍‌‍، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می کنند و ممکن است حتی متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می شود .

چه زمانی باید فیلتر سوخت را تعویض کرد؟

تعویض فیلتر سوختِ ماشین های قدیمی حداقل هر ۲ سال یا 50000 کیلومتر است. در مدل‌های جدیدتر، این فاصله می‌تواند طولانی‌تر شود.

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا فیلتر سوخت شما نیاز به تعویض دارد یا خیر، انجام تست فشار سوخت توسط مکانیک می‌باشد. این تست نشان می دهد که پمپ سوخت چه مقدار بنزین را از خود عبور می دهد، چرا که یک فیلتر معیوب باعث کاهش فشار بنزین می شود. مقدار نرمال فشار حدود ۳۰ تا ۶۰ PSI است.

عدم تعویض به موقع فیلتر سوخت در خودرو شما منجر به اشکالات زیادی در سیستم شما می شود. درست مانند هر فیلتر دیگری در یک وسیله نقلیه، در نهایت فیلتر سوخت فرسوده خواهد شد و قادر به انجام کاری که برای آن در نظر گرفته شده‌است نخواهد بود.

محل فیلتر بنزین به نوع وسیله ی نقلیه بستگی دارد. برخی وسایل نقلیه از فیلترهای سوختی استفاده می‌کنند که در خط سوخت رسانی نصب شده اند، در حالی که برخی از آن‌ها در داخل مخزن سوخت قرار دارند.