Last Updated:

خرید مجوز طرح ترافیک در اصفهان

فرمون

طرح ترافیک در شهرهای بزرگ ایران از جمله اصفهان در حال اجرا است. این طرح در اصفهان به صورت طرح زوج و فرد اجرا می شود و ورود به مناطق طرح زوج و فرد به پلاک خودرو بستگی دارد. البته شهرداری اصفهان برای ورود به طرح امکان خرید و یا گرفتن مجوزی در نظر نگرفته است و به این معنی است که شهرداری برای تردد خودروها در محدوده های ترافیکی عوارضی تعیین نکرده است. در این مقاله قصد داریم بیشتر به مسئله خرید مجوز طرح ترافیک در اصفهان بپردازیم و با جزئیات آن شما را آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آیا برای ورود به طرح ترافیک اصفهان نیاز به مجوز است؟

نیازی به خرید مجوز طرح ترافیک اصفهان نیست، زیرا این طرح اساسا به صورت زوج و فرد اجرا می شود.

 این طرح از ۱۲ آبان ۱۴۰۰ از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ ظهر و از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در هسته مرکزی کلانشهر اصفهان به اجرا درمی‌آید.

جریمه ورود به طرح  زوج و فرد اصفهان در حال حاضر در اصفهان ۱۰۵ هزار تومان  است.

اگر خودرویی با پلاک غیرمجاز وارد محدوده اجرای طرح زوج و فرد شود، هر سه ساعت یک بار برای آن تخلف ثبت خواهد شد.

در این بازه زمانی هیچ خودرویی حق تردد در محدوده طرح ترافیک اصفهان را ندارد، مگر اینکه شماره پلاکش با روز هفته همخوانی داشته باشد. اساسا طرح ترافیک اصفهان به مجوز نیاز ندارد. این طرح به صورت زوج و فرد اجرا می شود و مجوزی برای ورود به آن صادر نمی شود. زیرا مجوز هر خودرو با شماره پلاک آن داده می شود. به این معنی که هر خودرو با شماره پلاک زوج برای روزهای زوج هفته و هر خودرو با شماره پلاک فرد برای روزهای فرد هفته مجوز ورود به طرح ترافیک اصفهان را دارد و دیگر نیازی به خرید مجوز طرح ترافیک ندارد. در واقع همین شماره پلاک است که مجوز را صادر می کند.

محدوده جغرافیایی طرح ترافیک اصفهان

از سمت شمال : خیابان مسجدسید – خیابان عبدالرزاق

از سمت شرق : خیابان هاتف – خیابان نشاط – خیابان چهارباغ خواجو

از سمت جنوب : خیابان کمال الدین اسماعیل و خیابان مطهری

از سمت غرب : خیابان دکتر بهشتی – خیابان کاشانی

مرزبندی جزئی تر نقشه جدید محدوده طرح ترافیک اصفهان شامل:

میدان امام علی، خیابان عبدالرزاق، چهارراه تختی، خیابان مسجد سید، ‌خیابان آیت الله کاشانی، فلکه چهارسوق، چهارراه دکتر بهشتی، خیابان دکتر بهشتی، خیابان شهید مطهری، میدان انقلاب اسلامی، خیابان کمال الدین اسماعیل، میدان خواجو، چهارباغ خواجو، خیابان نشاط و خیابان هاتف است. به عبارتی قسمت‌های داخلی همه این خیابان‌ها و معابر در محدوده طرح ترافیک اصفهان هستند.

همچنین خیابان حافظ، خیابان مسجد حکیم، چهار باغ پایین، خیابان آیت الله طیب، خیابان آیت الله زاهد، خیابان میرداماد، خیابان آیت الله طالقانی، خیابان اردیبهشت، خیابان خاجا، خیابان ابوذر، خیابان عباس آباد، خیابان آیت الله شمس آبادی، خیابان شیخ بهایی، چهار راه قصر، میدان امام حسین، خیابان سپاه، خیابان باغ گلدسته، خیابان آمادگاه، خیابان سید علی خان، میدان فلسطین، خیابان فردوسی، خیابان هشت بهشت، بلوار استانداری، خیابان بهشتی خواه، خیابان فرشادی، خیابان فلسطین، خیابان شهید موحدیان، خیابان منوچهری نیز دیگر خیابان‌های طرح ترافیک اصفهان هستند.

قوانین طرح ترافیک اصفهان

1- تردد در خیابان های مرز محدوده طرح مشمول اجرای محدودیت تردد نبوده و برای وسائل نقليه آزاد است.

2- تردد خودروها در روزهای تعطيل رسمی و به شرط عدم اعلام شرايط ويژه ترافيکی و زيست محيطی در محدوده طرح آزاد است.

3- معابر ورودی و معابر میانی محدوده طرح ترافیک شهر به دوربينهای هوشمند پلاک خوان مجهز شده، اين دوربين ها به طور مستمر از معبر، تصوير برداری کرده و شماره پلاک تک تک خودروهای عبوری را قرائت می نمايند، پس از پردازش اطلاعات، خودروهای فاقد مجوز و متخلف شناسائی شده و برای آنها جريمه ثبت می گردد.

شهروندان اصفهانی می توانند جهت اطلاع از تخلفات خود، به سامانه استعلام تخلفات رانندگی پليس راهور مراجعه نموده و یا از سامانه پیامکی استعلام نمائید. جهت اطلاع از روشهای استعلام خلافی خودرو به این مطلب مراجعه کنید.