Last Updated:
سنسور باران خودرو چگونه کار می کند؟

سنسور باران خودرو چگونه کار می کند؟

فرمون

خودروسازان به منظور افزایش تمرکز و دقت رانندگان در شرایط رانندگی در هوای بارانی و برفی در پی حذف تیغه های برف پاک کن خودروها و یا دست کم کنترل نمودن اتوماتیک سرعت تیغه های آن بوده اند و از همین رو طرح های آزمایشی زیادی را انجام داده اند. هدف کلی این آزمایشات تشخیص بارندگی و میزان آن با استفاده و کمک گیری از ارتعاشات حاصل از برخورد قطرات باران و برف با شیشه خودرو و یا ایجاد پوشش هایی برای پیشگیری از تشکیل قطرات باران بر روی شیشه ها بوده است تا از این راه نیاز خودرو به برف پاک کن را از بین ببرند. با این که این طرح ها آنچنان موفقیت آمیز نبوده اما امروزه بسیاری از خودرو ها، چه خودروهای لوکس و چه خودروهای اقتصادی به این سیستم مجهز هستند. اما این سنسور باران دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟ با ما همراه باشید.

سنسور باران خودرو چگونه کار می کند؟

اصولا سنسورهای باران خودرو به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول به کمک امواج فراصوت و دسته دوم، به کمک امواج فروسرخ عمل می کنند. این سنسور ها اساسا بر پایه انتشار امواج روی سطح شیشه جلو خودرو و محاسبه نمودن میزان جذب امواج بازتابی توسط سنسور کار می کنند. پس این امواج که همواره به شیشه جلوی خودرو می تابند، در صورتی که این شیشه خشک باشد تمام این امواج به سنسور برمی گردند و در صورت خیس بودن و وجود قطره های آب روی شیشه، پرتوهای تابانده شده را پخش می کند و در این حالت درصد کمتری از امواج برمی گردند.

سنسور باران خودرو به کمک چیپست متصل شده می تواند به اندازه گیری میزان رطوبت روی شیشه جلوی خودرو بپردازد. در صورت فراتر رفتن قطرات روی شیشه از مقداری مشخص، برف پاک کن ها تا زمان خشک شدن شیشه فعال می شوند. گفتنی است در اکثر خودروهای دارای سنسور باران، می توان حساسیت این سنسور را تنظیم نمود. در حقیقت سنسور باران با قرار دادن در وضعیت Auto فعال می شود.

 

 

نحوه فعالسازی سنسور باران خودرو

با قراردادن اهرم برف پاک کن روی پله اول و حالت تایمر متناوب (I)، خودرو با یکبار حرکت دادن تیغه های برف پاک کن، فعال شدن سنسور باران را تایید خواهد کرد.(درصورت داشتن صفحه نمایش تایپ بی یا سی، پیغام Automatic Light Active بر روی صفحه نمایش داده می شود) سنسور به محض تشخیص قطرات آب بر روی شیشه با حرکت دادن برف پاک کن عکس العمل نشان داده و سرعت تیغه ها با توجه به مقدار باران و سرعت خودرو بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.

در هنگام بارندگی شدید جهت ایمنی بیشتر، (حتی با وجود روشنایی کافی) چراغهای خودرو نیز بصورت اتوماتیک روشن خواهد شد.

عملکرد این سنسور مانند سنسور های دیگر در خودرو است. با این تفاوت که این سنسور به گونه ای عمل می‌کند که در زمان بارندگی یا خیس شدن شیشه ی جلوی خودرو , وجود مایعات روی شیشه را تشخیص می‌دهد و با ارسال اطلاعات تعریف شده ECU را با خبر می‌کند.

این سنسور معمولا در قسمت بالای شیشه ی جلو و در قسمت وسط ( در محدوده جای گذاری آینه جلو ) نصب می‌شود.این سنسور بر اساس اولتراسونیک یا امواجی که انسان قادر به شنیدن آن نیست کار می‌کند. طرز کار این سنسور به گونه ای است که امواج از فرستنده سنسور ارسال می‌شود و در صورت خشک بودن شیشه این امواج از شیشه عبور می‌کند اما در صورتی که سطح شیشه ی جلو خیس باشد این امواج منعکس شده به گیرنده سنسور می‌رسند و پس از آن کنترل یونیت سنسور مقدار امواج ارسال شده با مقدار دریافت شده را مقایسه می‌کند. در صورتی که مقدار امواج دریافت شده کمتر از مقدار ارسال شده باشد سنسور به ECU دستور فعال شدن برف پاک کن ها را می‌دهد.

 

 

ECU نیز پس از دریافت اطلاعات کنترل یونیت سنسور پس از تجزیه و تحلیل مجدداً اطلاعات را برای فعال شدن برف پاک کن ها صادر می‌کند. همچنین میزان سرعت کارکرد برف پاک کن نیز به تشخیص سنسور بستگی دارد. یعنی سنسور با مقایسه مقدار اطلاعات ارسال و دریافت شده سرعت و کارکرد برف پاک کن را تشخیص می‌دهد.