Last Updated:

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو

فرمون

همانطور که می دانید نقش هوا در عملکرد خودروهای احتراق داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع بدون وجود هوای کافی فرایند احتراق به خوبی انجام نمی شود و بازدهی خودرو نیز کاهش پیدا می کند.

در این خودروها با ورود هوا به داخل محفظه احتراق و از سوی دیگر پاشش سوخت همزمان با جرقه زدن شمع ها موجب احتراق و در نتیجه کارکرد موتور خودرو می شود. هوایی که به داخل محفظه احتراق ارسال می شود از محیط حرکت خودرو مکش می شود و در نتیجه در این هوا علاوه بر اکسیژن ذرات مختلفی مانند شن، ماسه، گرد و غبار، ذرات ریز، دوده، رطوبت، گرده گیاهان و … وجود دارد که در صورت ورود به محفظه ی احتراق می تواند ضمن کاهش بازدهی این فرایند آسیب های جدی به خودرو وارد کند.

به همین دلیل و میزان اهمیت فیلتر هوا در عملکرد هر چه بهتر خودرو می خواهیم در این مقاله به معرفی مزایای تعویض به موقع فیلتر هوا و همچنین نشانه های رسیدن زمان تعویض بپردازیم. با ما همراه باشید.

مزایای تعویض به موقع فیلتر هوا

عدم ورود هوا و یا بروز مشکلات ذکر شده در هوای ورودی موتور به طور مستقیم در عملکرد خودروی شما تاثیرگذار است. وقتی فیلتر هوای شما در وضعیت مناسبی نباشد موتور باید با قدرت و فشار بیشتری کار کند تا همان بازدهی سابق خودش را داشته باشد.

در ادامه نیز 4 مورد از مهمترین مزایای تعویض به موقع و تمیز نگهداشتن فیلتر هوا را برای شما آورده ایم:

1. افزایش بهره وری سوخت

شاید مهمترین دلیلی که در تعویض به موقع فیلتر هوا وجود دارد این است که نقش مهمی در میزان مصرف سوخت شما دارد. براساس برخی مطالعات چنین به دست آمده است که با بررسی همیشگی فیلتر هوا، در مقدار سوختی ثابت، عملکرد خودرو تا 14 برابر تحت تاثیر قرار می گیرد.

2. کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

زمانیکه هوای ورودی به خودرو دارای فرایند ناقصی باشد، موتور به اصطلاح ماشین بازها، خفه کار می کند. بدین معنا که فرایند سوختن به طور کامل انجام نمی گیرد و علاوه بر اینکه قدرت موتور کاهش پیدا می کند، انتشار گازهای گلخانه ای نیز به مقدار چشمگیری افزایش خواهد داشت.

3. افزایش طول عمر موتور

مسلما زمانی که هوای آلوده و پر از ذرات گرد و غبار به خودرو وارد شود، در طولانی مدت قطعات داخلی موتور فرسایش خواهد داشت. آلودگی های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون را دچار فرسایش کرده و طبیعتا هزینه های تعمیر سنگین تری را به شما تحمیل می کنند.

4. صرفه جویی در هزینه

در مقایسه با دیگر قطعات خودرو، فیلتر هوا یکی از ارزان ترین قطعات ماشین است. با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو می توانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش داده و به خوبی در هزینه های خود مدیریت داشته باشید.

همچنین همانطور که پیشتر هم گفته شد، به طرز چشمگیری در مصرف سوخت شما اثرگذار است.

نشانه های رسیدن زمان تعویض فیلتر هوا

1. افزایش مصرف سوخت(در خودرو های قدیمی با سیستم کاربراتوری)

موتور شما برای رسیدن به قدرت یکسان، مقدار کم اکسیژن را با مصرف سوخت بیشتر جبران می‌کند. در نتیجه اگر شما متوجه افزایش مصرف سوخت شدید، میتواند نشان دهنده زمان تعویض فیلتر هوا باشد.

با این حال این مورد تنها در خودرو هایی با سیستم کاربراتوری صحیح است. در خودرو های جدید کامپیوتر موتور با اندازه گیری میزان هوای ورودی به موتور، میزان سوخت ورودی به محفظه احتراق را کنترل می کند. در نتیجه کثیف شدن فیلتر هوا در خودرو های جدید نباید منجر به افرایش مصرف سوخت بشود.

2. عملکرد نامناسب محفظه احتراق

کاهش ورود هوا به داخل موتور از فیلتر هوای کثیف، منجر به خروج بنزین نسوخته از موتور به شکل باقیمانده دوده میشود. این دوده بر روی شمع ها انباشته شده و از جرقه مناسب برای سوختن مخلوط بنزین و هوا جلوگیری میکند. در نتیجه آن شما متوجه می شود که موتور راحت استارت نمی خورد یا هنگام حرکت پس میزند.

3. صدای غیر معمول موتور

در شرایط عادی، زمانی که اتومبیل تان با موتور روشن ثابت است، باید چرخش آرام موتور را به شکل ارتعاشات آرام احساس کنید. اگر متوجه شوید که اتومبیل به شدت تکان می‌خورد یا صدای انفجار را می‌شنوید، اغلب به خاطر شمع آسیب‌دیده ناشی از فیلتر هوای مسدود شده با ذرات می باشد.

4. روشن شدن چراغ چک موتور

بسیاری از موتورهای جدید با نسبت ده هزار لیتر هوا برای هر لیتر سوخت فرایند تولید قدرت را انجام می دهند. فراهم نشدن این مقدار هوا می‌تواند منجر به انباشت کربن در موتور شود که ممکن است منجر به روشن شدن چراغ چک موتور شود. در این صورت یکی از آیتم های بررسی موتور خودروی شما توسط مکانیک، بررسی فیلتر هوای خودرو شما خواهد بود.

5. کاهش قدرت موتور

اگر اتومبیل به اندازه کافی قدرت تولید نمی‌کند یا اگر متوجه حرکات شدید هنگام فشردن پدال گاز می شوید، این می‌تواند نشان دهنده این باشد که موتور شما تمام هوایی که برای تولید نیرو نیاز دارد را دریافت نمی‌کند.

6. فیلتر هوا کثیف به نظر می‌رسد

فیلتر هوای تمیز سفید (یا رنگ دیگر) است اما با جمع آوری گرد و غبار و آلودگی در طول عمر خود تیره‌تر می‌شود. همچنین در لایه‌های داخلی کاغذ فیلتر در داخل فیلتر هوا ممکن است گرد و غبار و آلودگی وجود داشته باشد که حتی در نور روشن قابل‌رؤیت نباشد. بنابراین ضروری است که فیلتر هوا در هنگام مراجعه به مکانیک مورد بررسی قرار بگیرد.

بهتر است فیلتر هوا را تعویض کنیم یا تمیز کنیم؟

فیلترهای هوا دارای ظرفیت مشخصی هستند و می تواند میزان مشخصی گرد و غبار و آلاینده ها را جذب کرده و در خود نگه دارد. این فیلترها با پر شدن ظرفیتشان باید تعویض شود. معمولاً ظرفیت فیلترهای کاغذی را ۵ هزار کلیومتر در نظر می گیرند. توصیه می شود تا با تعویض به موقع فیلتر هوا به عملکرد بهینه موتور خودروی خود کمک کنید. برخی تصویر می کنند با شستشوی فیلتر می توانند مجدداً از آن استفاده کنند اما حتی در صورت شستشو نمی توانید ذراتی که با بافت فیلتر ترکیب شده را از آن جدا کنید.