Last Updated:

وسایل ضروری خودرو در سفرهای طولانی

فرمون

بسته به نوع سفری که انتخاب کرده اید می توان وسایل ضروری مختلفی را با خود به همراه بردارید، اما وسایلی وجود دارند که در هر نوع سفری از جاده ای تا ادونچر و ... حتما نیازتان خواهد شد. از مدارک ماشین و بیمه و خوراکی که حتما با خودتان بر خواهید داشت، در این مقاله قصد داریم شما را با وسایل ضروری آشنا کنیم که حتما به آن ها نیاز پیدا می کنید تا بتوانید بیشترین لذت را از سفرهای خودتان ببرید. با ما همراه باشید.

سوخت اضافی

در مسیرهای خارج جاده ای معمولا پمپ بنزینی وجود ندارد تا بتوانید باک خودرو را پر کنید، از این رو کار بسیار عاقلانه ای است که با خود سوخت اضافه به همراه داشته باشید.

مدل های مختلفی از این گالن ها موجود است که به سوختگیری هرچه سریعتر خودرو شما کمک می کند تا سریعتر به جاده باز گردید و به مسیر خود ادامه دهید. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که در حالت رانندگی خارج جاده ای از خودروی خود انتظار نداشته باشید تا بتواند مسیر طولانی را طی کند و همواره سوخت اضافی را به همراه خود داشته باشید.

برخی از این مدل ها فلزی و ضد انفجار بوده و دارای ظرفیت های مختلف می باشند که برای حمل بنزین مطمئن تر هستند.

 

آچار چرخ چهار پر

برای ماشین‌های امروزی آچار چرخ‌های جمع‌ و جورتر و ظریف‌تر ساخته می شوند. در مواقعی که لاستیک ماشین پنچر میشود، از آن استفاده خواهید کرد.

 

 

اسپری پنچر گیری لاستیک

در اغلب مسافرت‌ها لاستیک ماشین پنچر می شود و شما هم لاستیک زاپاس ندارید. دراین مواقع داشتن اسپری پنچرگیری شما را نجات میدهد که می تواند درز‌های کوچک تایر را بگیرد و این امکان فراهم میشود تا با ایمنی بیشتر خودرا به نزدیک‌ترین مکانیکی برسانید.

هنگامی که تجهیزات پنچرگیری در ماشین موجود نباشد و راننده توانایی تعویض لاستیک و پنچرگیری را نداشته باشد یا در شرایطی که نباید اصلا لباستان کثیف شودیا حتی در حالتی که حوصله تعویض لاستیک ندارید. میتوانید با استفاده از اسپری پنچرگیری علاوه بر دفع موقت پنچری تایر، تا 200 کیلومتر با اتومبیل خود حرکت کرده و خود را به یک آپاراتی برسانید . برای افراد ماجاراجو یا آفرود بازان هم داشتن چند اسپری پنچرگیری در ماشین لازم است.

 

جعبه کمک‌های اولیه

سفر کردن در مسیر های خارجی جاده در کنار لذت‌هایی که دارد با خطرهایی نیز همراه است. پس این موضوع بسیار مهمی است تا همیشه در کنار خود یک جعبه کمک‌های اولیه به همراه داشته باشیم. البته اگر بخواهید هزینه آن ارزن تر تمام شود می توانید خودتان یک جعبه کمک های اولیه درست کنید.

داخل این جعبه ها معمولا این موارد وجود دارد: ماسک، چسب زخم، پنس، دستکش، پد چشمی، گاز استریل، بتادین، باند کشی، باند زخم، چسب باند، دستکش لاتکس، پد الکلی، تیغ بیستوری، سرنگ، پنبه، گاز وازلینه، چسب حلقه ای

 

سیستم رهیاب دقیق برای مسیرهای خارج جاده‌ای

هنگامی که در حال رانندگی در مسیرهای خارج از جاده‌ای هستید، استفاده از برنامه‌های رایج مسیریابی نمی‌تواند به شما کمک زیادی کند چرا که آن‌ها با تاخیر بسیار زیاد به روز می‌شوند و همچنین بیشتر راه‌های فرعی و بیراهه‌ها را نشان نمی‌دهند. همین عامل باعث می‌شود تا شما به یک سیستم جداگانه مسیریابی احتیاج داشته باشید و یکی از بهترین این سیستم‌ها Magellan eXplorist TRX7 است که برای دوستداران آفرود طراحی شده است.

این ابزار که از یک صفحه نمایش ۷ اینچی لمسی به همراه طراحی ضد ضربه بهره می‌برد، قابلیت این را دارد تا با چند روش مختلف در درون کابین جای گیرد و ثابت شود و از دیتابیس جداگانه‌ای برای شناسایی مسیرهای خارج جاده‌ای استفاده می‌کند. همچنین این قابلیت وجود دارد تا با دانلود کردن نقشه‌های بیشتر بتوان مسیر‌های بیشتری را در این نقشه مشاهده کرد و همچنین راه‌های جدیدی را که توسط شما کشف می‌شود یا رانندگان دیگر یافته‌اند با همدیگر به اشتراک بگذارید. قیمت این دستگاه نیز به ۶۵۰ دلار می رسد.

 

کابل باتری به باتری

این یکی از واجب‌ترین وسایل اسـت که همیشه باید در خودرویتان داشته باشید. در خرید این وسیله محتاط باشید و با گارانتی آنرا خرید کنید؛ حتی اگر شده پول بیشتری را پرداخت کنید ولی جنس خوب آنرا بخرید.

 

 

لاستیک زاپاس

به طور کلی چک کردن وضعیت تایر زاپاس از نظر سلامتی و فشار باد قبل از سفر توصیه می شود، در بسیاری موارد تایرهای زاپاس به دلیل عدم استفاده طولانی مدت به تدریج کم باد می شوند و یا با وجود عدم استفاده به دلیل سر رسیدن تاریخ انقضا، کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند.

بطری آب بزرگ

هر راننده‌ اي برای آشامیدن و رادیاتور خود در جاده‌های گرم به آب نیاز دارد، پس قبل از حرکت آب مورد نیاز خود را تأمین کنید. توصیه شده همیشه 4 لیتر آب در صندوق عقب خودرویتان داشته باشید.

 

 

پمپ سیفونی

استفاده از این وسیله، کمتر در میان رانندگان کشور مـا رواج دارد اما واقعا وسیله‌اي کاربردی اسـت. پمپ سیفونی هنگامی که بنزین خودرویتان تمام شده و شما در میان راه مانده‌اید، برای انتقال بنزین از دبه به باک ماشین کارایی دارد و دیگر احتیاجی به استفاده از دهان نیست. البته گالن های مخصوص حمل بنزین دارای لوله می باشند و نیازی به پمپ سیفونی ندارند.

 

پول نقد

در طول سفرهای کمپینگ حتما پول نقد در کیف داشته باشید تا در صورتی که به عابربانک دسترسی نداشتید برای خرید وسایل ضروری با مشکل مواجه نشوید. البته در نظر داشته باشید که برای امنیت بیشتر حتما از کیف های پول کمری و مخفی استفاده کنید تا پول و مدارک شما در دید و دسترس قرار نگیرد.

پای کششی تایر

هنگامی که به مناطق شمالی یا جنگلی مسافرت میکنید یا حتی در شن‌زار ممکن اسـت خودروی شما گیر کند و درجا بزند، دراین مواقع گذاشتن نوارهای پلاستیکی یا از جنس آلیاژ سبک در زیر تایرها باعث میشود شما را از مهلکه نجات بدهد.

 

 

ابزار چندگانه

بزار چندگانه شامل چاقو، قیچی، انبردست، پیچ‌گوشتی و غیره می شوند و جای زیادی نمی گیرند. در مواقع اضطراری یکی از چیزهایی هستند که از داشتن‌شان راضی خواهید بودو متوجه می‌شوید که چقدر به کار شما می آیند.

در آخر توصیه ما این است که همه وسایل، تجهیزات و امکانات را در اندازه‌های کوچک، فشرده و سفری انتخاب کنید تا جای زیادی در ماشین اشغال نکنند و دسترسی راحتی داشته باشند.

دیگر مواردی که توصیه می شود همراه داشته باشید مثلث خطر شبرنگ، چراغ قوه، جک خودرو، کپسول آتش نشانی است.