Last Updated:

سامانه استعلام خلافی خودرو - تسویه آنی جرایم راهور ۱۲۰

فرمون

سامانه استعلام خلافی خودرو، یک سامانه آنلاین است که به کمک آن می توانید با وارد کردن شماره پلاک خودرو، جزئیات خلافی‌ رانندگی را ببینند. این سامانه همچنین امکان پرداخت آنلاین و تسویه خلافی‌ خودرو را دارا می باشد. برای ورود به سامانه روی لینک های زیر کلیک کنید. 

 

در سامانه استعلام خلافی خودرو می توانید به ۲ روش، جریمه های رانندگی خودرو را استعلام کنید:

استعلام خلافی با جزئیات

در این روش ریز تخلفات رانندگی شامل: نوع تخلف، محل و زمان ارتکاب تخلف، نوع قبض، مبلغ جریمه و عکس تخلف(درصورتیکه جریمه دوربینی باشد) به شما نمایش داده می‌شود.

برای استعلام خلافی خودرو با جزئیات نیاز به احراز هویت است. در این روش نیاز به وارد کردن شماره پلاک، کدملی و شماره تلفن همراه مالک خودرو می باشد و باید تمامی اطلاعات منطبق با اطلاعات مالک خودرو باشد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از این روش نیازی به دردسترس بودن مالک خودرو برای استعلام خلافی نیست و تنها داشتن اطلاعات وی کافی است. بنابراین اگر مالک خودرو نیستید؛ می توانید با وارد کردن اطلاعات مالک خودرو خلافی بگیرید. در زمان ورود به سایت و ثبت اطلاعات می توانید شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. اما در زمان استعلام خلافی خودرو باید تمامی اطلاعات منطبق با اطلاعات مالک خودرو باشد.

مانند تصویر زیر شماره پلاک خودرو، کد ملی و شماره تلفن همراه مالک خودرو را وارد کنید. (تمامی اطلاعات باید با اطلاعات مالک خودرو مطابقت داشته باشد.)

برای استعلام خلافی خودرو با جزئیات شماره پلاک خودرو، کد ملی و شماره تلفن همراه مالک خودرو را وارد کنید.

بر روی استعلام خلافی بزنید. درصوتیکه قبلا از این روش خلافی گرفته‌اید می توانید با انتخاب تاریخچه استعلام، استعلام قبلی را مشاهده کنید.
در صورت نداشتن شارژ کافی به درگاه اینترنتی هدایت می‌شوید و پس از پرداخت مبلغ ۵۲۰۰ تومان مجدد به این صفحه باز می گردید.
پلاک را از بین پلاک های موجود انتخاب نمایید و بر روی استعلام خلافی بزنید.
لیست تخلفات رانندگی نمایش داده می‌شود و با انتخاب هرکدام اطلاعات آن قابل مشاهده است. می توانید به دلخواه، تخلفات رانندگی را انتخاب و جریمه را پرداخت کنید.

 استعلام مجموع خلافی

استعلام خلافی تجمیعی یا استعلام مجموع خلافی راه دیگری برای استعلام خلافی است که برای استفاده از این روش، کافیست شماره پلاک را وارد نمایید تا مبلغ کل تخلفات رانندگی به شما نمایش داده شود.

توجه داشته باشید که برای استعلام خلافی تجمیعی، نیازی به وارد کردن شماره موبایل مالک خودرو نیست و برای ورود و یا استعلام خلافی می توانید از شماره تلفن دیگری که فعال است؛ استفاده کنید.

در این روش امکان مشاهده جزئیات خلافی و موارد تخلف نیست و تنها مبلغ کل خلافی به نمایش در می آید و می توانید به صورت یکجا، تمام خلافی خودرو را پرداخت و تسویه نمایید.

در روش استعلام خلافی تجمیعی، امکان مشاهده جزئیات خلافی و موارد تخلف نیست و تنها مبلغ کل خلافی به نمایش در می آید و می توانید به صورت یکجا، تمام خلافی خودرو را پرداخت و تسویه نمایید.

شماره پلاک خودرو و شماره تلفن همراه را وارد کنید. (می توانید از شماره موبایل دیگری که به نام مالک خودرو نیست؛ استفاده کنید.)
بر روی استعلام خلافی بزنید. درصوتیکه قبلا از این روش خلافی گرفته‌اید می توانید با انتخاب تاریخچه استعلام، استعلام قبلی را مشاهده کنید.
در صورت نداشتن شارژ کافی به درگاه اینترنتی هدایت می‌شوید و پس از پرداخت مبلغ ۵۲۰۰ تومان مجدد به این صفحه باز می گردید.
پلاک را از بین پلاک های موجود انتخاب نمایید و بر روی استعلام خلافی بزنید.
مجموع کل جرائم رانندگی نمایش داده می‌شود و می توانید برای پرداخت و تسویه یکجا اقدام کنید.

در ادامه این مطلب سایر روش های استعلام خلافی خودرو را میخوانید.

روشهای استعلام خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو با برنامه فرمون

فرمون یک برنامه استعلام خلافی خودرو است که در دو نسخه تحت وب و نسخه اندروید تهیه شده است.

نسخه اندروید این برنامه را از لینک زیر دانلود و نصب کنید تا آسان و سریع خلافی بگیرید.

 

پس از نصب برنامه فرمون با وارد کردن کد ملی، شماره پلاک و شماره موبایل مالک خودرو می توانید استعلام خلافی بگیرید.

اگر کیف پول شما شارژ نداشته باشد وارد درگاه بانک شده و با پرداخت تعرفه 5200 تومانیِ مصوب راهور می توانید از لیست جریمه های رانندگی خود مطلع شوید و حتی به صورت موردی تخلفات را بررسی و عکس تخلف را مشاهده کنید.

استعلام خلافی خودرو با فرمون راحت ترین و مطمئن ترین شیوه استعلام و پرداخت خلافی است و چند مزیت دارد از جمله اینکه به روز است و پس از پرداخت بلافاصله از لیست خلافی پاک می شود.

همانطور که در بالا اشاره شد؛ برای استفاده از نسخه اندروید برنامه فرمون می توانید به کافه بازار یا گوگل پلی مراجعه و به آسانی دانلود کنید. می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آخرین نسخه برنامه فرمون را دانلود کنید.

با برنامه فرمون می تونید خلافي تونو به صورت موردی (قسطی) پرداخت کنید!

 

به جرات می توان گفت استفاده از برنامه فرمون آسانترین روش استعلام جریمه خودرو و نمره منفی گواهینامه و پرداخت آنلاین جریمه ماشین است.

برنامه فرمون چه مزیتی دارد؟

حفظ سوابق خلافي و جریمه‌های رانندگی
امکان مشاهده عکس تخلف
فقط یکبار نیاز به وارد کردن اطلاعات دارید!
میتوانید عوارض خودرو را با استفاده از پلاک چک کنید!
هشدار دوربین های کنترل ترافیک و کنترل سرعت
خرید بیمه شخص ثالث
قیمت گذاری خودرو صفر و کارکرده با توجه به مدل و سال ساخت

 

خلافی با فرمون

 

با فرمون می توانید جریمه خودرو یا خلافی موتور را به صورت تکی از لیست تخلفات انتخاب و پرداخت کنید و نیازی به پرداخت یکجای تمام جریمه‌ها نیست. باقی جرایم را می توانید در فرصتی دیگر و قبل از اتمام موعد پرداخت تسویه کنید.

 پرتخلف ترین کاربران و بالاترین میزان جریمه ها

در فرمون می توانید پرتخلف ترین کاربران و بالاترین میزان جریمه ها را مشاهده کنید!

استعلام خلافی خودرو در سایت راهور 120

با مراجعه به سایت راهور120 می توانید استعلام خلافی خودرو رایگان را بگیرید ابتدا به سایت rahvar120.ir مراجعه و بر روی استعلام تخلفات رانندگی بزنید.

اگر پیش از این در سامانه سخا ثبت نام کرده اید؛ وارد صفحه لاگین می شوید و پس از ورود به سامانه سخا مجدد یه سایت راهور هدایت شده و با وارد کردن بارکد خودرو می توانید خلافی بگیرید.

بارکد یک کد 8 یا 9 رقمی است که بر روی کارت ماشین یا کارت موتور درج شده است.

اما درصورتیکه در سامانه سخا ثبت نام نکرده باشید؛ ابتدا باید ثبت نام انجام دهید تا در مرحله بعد بتوانید خلافی خودرو را استعلام کنید.

این روش رایگان است اما اطلاعات سایت راهور و لیست جرایم با تاخیر به رزورسانی می شود و پس از پرداخت جرایم رانندگی نیز با تاخیر چند روز تا چند هفته ای از لیست خلافی پاک می شود.

دریافت پیامک تخلفات رانندگی از طریق کدهای دستوری USSD

یکی از روش های دریافت پیامک تخلفات رانندگی استفاده از کدهای USSD است.

مزیت این روش این است که بدون دسترسی به اینترنت و حتی با گوشی های ساده‌ و قدیمی هم می‌توانید جریمه ماشین را استعلام بگیرید کافیست کد #110* را شماره گیری کنید تا خلافي خودروی خود را دریافت و سپس پرداخت کنید. پس از شماره گیری دو گزینه نمایش داده می شود:

 خدمات قابل ارائه

 خدمات در دست اقدام

اگر می‌خواهید لیست تخلفات خود را ببینید باید عدد ۱ را انتخاب و ارسال نمایید. در مرحله بعد یک گزینه (استعلام خلافی خودرو) می بینید که برای دریافت جریمه ماشین خود باید عدد ۱ را ارسال نمایید.

 

پیامک خلافی خودرو

 

در مرحله بعد باید کد VIN که همان (شماره‌ ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است که با IR شروع می‌شود) را وارد کنید. این شماره علاوه بر کارت ماشین بر روی برگه سبز خودرو یا همان سند خودرو و همچنین بیمه نامه شخص ثالث درج شده است.

دقت کنید که حتما به زبان انگلیسی و حروف لاتین را به صورت بزرگ وارد کنید که دچار مشکل نشوید. همچنین به یاد داشته باشید کدهای USSD به خاطر مسائل امنیتی در صورت نگرفتن پاسخ بعد از چند ثانیه ارتباطشان قطع می‌شود، بنابراین بهتر است بدون معطلی کد VIN را وارد کنید. (توصیه می کنیم آن را در جایی نوشته و کپی کنید تا در زمان وارد کردن کد VIN سریعتر عمل کنید)

در این مرحله 2 انتخاب دارید؛ اگر فقط مبلغ جریمه خودرو را می‌خواهید عدد 1 را انتخاب کنید و مبلغ را مشاهده کنید.

اگر شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرویتان را می‌خواهید عدد 2 را واردکنید. با داشتن این شناسه‌ها می‌توانید از طریق سایت اکثر بانک ها و یا دستگاه ATM جرایم خودروی خود را پرداخت کنید.

گرفتن خلافی ماشین با پیامک

گرفتن خلافی خودرو با پیامک یکی دیگر از روشهایی است که در هر زمان و مکانی میتوانید برای بررسی میزان تخلفات خودرو استفاده نمایید.

برای مشاهده جریمه بایستی کد 17 رقمی VIN که روی سند یا کارت ماشین چاپ شده است را به سامانه پیامکی استعلام خلافی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ بفرستید.

   اس ام اس تخلفات ماشین برای شما ارسال خواهد شد.

درصورتی که قصد پرداخت کل مبلغ جرایم را دارید، یک بار دیگر کد VIN را وارد کرده و در انتهای آن ستاره قرار دهید. پیامکی حاوی مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت برایتان ارسال می‌شود.

با کمک این شناسه‌ها می توانید از درگاه‌های پرداخت آنلاین، دستگاه پوز و ... مبلغ جریمه را تسویه کنید.

لازم به ذکر است که با ارسال شماره گواهینامه به همین شماره می توانید نمره منفی گواهینامه را استعلام کنید.

دریافت جریمه ماشین با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰

میتوانید پیش از مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ خلافی ماشین خود را اینترنتی مشاهده کنید. در صورتی که میزان جرایم شما کمتر از سه میلیون تومان است می توانید برای استعلام و پرداخت حضوری مراجعه نمایید.

قابل ذکر است رانندگان با مبلغ جرایم بیش از سه میلیون تومان باید به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند. (می توانید با پرداخت غیرحضوری جریمه توسط اپلیکیشن فرمون مانع از توقیف خودرو شوید و نیازی به مراجعه حضوری به راهنمایی و رانندگی برای پرداخت جریمه‌ها نیست)

هزینه استعلام تخلفات خودرو در دفاتر پلیس+10 مبلغ 11.500 تومان است. اگر پرینت لیست جریمه‌های شما بیش از 3 برگ باشد به ازای هر برگ پرینت مبلغ 1500 تومان از شما دریافت می شود. همچنین تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجراییات 3300 تومان است و مبلغ 300 تومان هم بابت هر ردیف تخلف که قابل اعتراض باشد از شما دریافت می کنند.

بنابراین در صورتیکه قصد خرید و فروش خودرو ندارید توصیه می کنیم از روشهای آنلاین خلافي را استعلام و پرداخت کنید.

گرفتن رایگان خلافی خودرو با پلاک

خلافی با پلاک تا چند سال قبل از طریق تلفن و با گرفتن شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ امکان پذیر بود و ضمن تماس و صحبت با اپراتور از میزان جرائم و یا عدم خلافی ماشین خود مطلع می شدید. اما در حال حاضر این شماره تنها به معرفی راه های استعلام و معرفی انواع خدمات می پردازد.

این سامانه گویا در ارتباط با سامانه های مختلف جهت استعلام جریمه، طرح ترافیک، تعویض پلاک، نشانی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات در شهر تهران، نشانی مراکز تعویض پلاک، لیست آموزشگاه‌های دریافت گواهینامه موتورسیکلت و همچنین مدارک احراز سکونت به منظور دریافت کارت خودرو به شهروندان اطلاعات کافی را ارائه می دهد.

همانطور که در بالا هم اشاره شد در فرمون می توانید استعلام تخلفات را با پلاک بگیرید و جرایم را به راحتی پرداخت کنید. همچنین سوابق استعلام هم حفظ می شود.

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

همانطور که اشاره شد در برخی از روشهای موجود برای استعلام و مشاهده خلافی ماشین بایستی کد vin یا شماره بارکد پستی 8 یا 9 رقمی خودرو را که در کارت ماشین درج شده است را داشته باشید. اما روشی برای استعلام خلافی خودرو فقط با وارد کردن کد ملی وجود ندارد.

همچنین در تغییراتی که در سامانه راهور 120 صورت گرفته است؛ استعلام خلافی خودرو با کد ملی مالک خودرو، بارکد پستی کارت ماشین و شماره تلفن همراه مالک خودرو انجام می شود و پیش از استعلام جرایم باید در سامانه سخا ثبت نام کنید.

نحوه پرداخت اینترنتی خلافی خودرو

پس از استعلام در صورت داشتن جریمه می توانید از طریق اینترنت قبض را پرداخت کنید.

اگر از برنامه یا سایت فرمون برای استعلام استفاده کرده اید امکان پرداخت نیز در همان صفحه استعلام وجود دارد.

کافیست یک یا چند مورد یا تمام جرایم را انتخاب و گزینه پرداخت را بزنید و یا از پرداخت تجمیعی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: جدول کد تخلفات رانندگی و نرخ جریمه سال 1402

ضرورت استعلام دوره ای خلافی خودرو

پیامک جریمه برای اکثر رانندگان ارسال نمی شود. اکثر ماموران با استفاده از دست افزار و به شکل هوشمند اقدام به ثبت جریمه رانندگی می‌کنند اما در مواردی که قبض‌ها به شکل کاغذی صادر می شود برخی از این جرایم کاغذی از یک تا پنج روز طول می‌کشد تا روی سیستم ثبت شود.

هر راننده ای باید حداقل هر دو هفته یکبار میزان تخلفات خودرو خود را استعلام کند. استعلام خلافی خودرو نه تنها برای مالکان خودرو بلکه برای افرادی که اقدام به خرید و فروش خودرو می کنند بسیار مهم و ضروری است چراکه برای سند زدن و به نام کردن خودرو نیاز به برگه عدم خلافی است.

برگه یا قبض جریمه رانندگی که از طرف پلیس راهور صادر می شود دارای انواع مختلفی است و بعضا دارای مهلت 60 روزه است.

پرداخت جرایم خودرو ضروری است و در صورت عدم پرداخت به موقع و افزایش آن تبعاتی را به دنبال خواهد داشت. توقیف خودرو و دو برابر شدن مبلغ از جمله مجازات‌هایی است که در صورت عدم پرداخت به موقع درنظر گرفته شده است.

با توجه به شیوه های نوین ثبت تخلف رانندگی، راه گریزی برای عدم پرداخت خلافي وجود ندارد. اما در صورتیکه مبلغ جریمه های رانندگی شما زیاد است می توانید جرایم خودرو را به صورت تک به تک پرداخت کنید. این نحوه پرداخت که به آن پرداخت قسطی نیز گفته می شود در این مطلب توضیح داده شده است.

نحوه اعتراض و کم کردن خلافی خودرو چگونه است؟

از آنجا که برخی افراد با مخدوش کردن پلاک باعث ثبت جریمه های به ناحق برای سایر رانندگان می شوند و یا به دلیل بروز خطاهای انسانی و سیستمی گاها در ثبت تخلفات رانندگی اشتباهاتی صورت می گیرد.

لذا خیلی از رانندگان به دنبال اعتراض به خلافی خودرو و کم کردن آن هستند که در این مطلب توضیح داده شده است.

در صورت مشاهده خلافی که شما مرتکب نشده اید چگونه اعتراض کنید؟

اگر پس از استعلام در لیست جرایم، جریمه ای را مشاهده کردید که مطمئن هستید مرتکب نشده اید می توانید به این تخلف اعتراض کنید.

به طور کلی شکایت به خلافی خودرو و موتور به دو دسته تقسیم می‌شود. دسته اول شکایت به تخلفات ثبت شده از طریق دوربین است. این تخلفات شامل عبور از چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و ورود به محدود طرح ترافیک است. اگر به این موارد اعتراضی دارید باید به مراکز اجراییات مراجعه کنید که معمولا پلیس راهور مستندات ثبت شده توسط دوربین را به شما نشان می دهد و در صورت ثبت اشتباه، پاک می شود.

دسته دیگر تخلفاتی هستند که توسط شما انجام نشده‌اند یا دارای مبلغ غیرمنطقی هستند. به‌عنوان مثال شما مبلغ میلیونی در لیست جرایم خود دارید یا اینکه در شهری که اصلا نرفته‌اید جریمه شده‌اید. در این صورت لازم است با مراجعه به مراکز پلیس 10+ شکایت خود را مطرح کنید. اگر مبلغ جرایم بیش از 3 میلیون تومان باشد باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید.

در صورتی که پلیس+10 یا دفاتر رسیدگی به جرایم رانندگی بتوانند شما را راضی کنند باید مبلغ را پرداخت کنید. در غیر این صورت با مراجعه به مراکز رسیدگی پلیس راهور از یک کارشناس و یک قاضی می‌خواهید که جرایم را بررسی کند. در صورتی که حکم قاضی مبنی بر قطعی بودن جریمه باشد، جایی برای اعتراض باقی نمانده و باید کل مبلغ را پرداخت کنید.

برای اعتراض به خلافی خودرو چه مدارکی لازم است؟

اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو
کارت شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی وی
تکمیل فرم درخواست

کدامیک از جریمه ها مهلت پرداخت دارند و در صورت عدم پرداخت در مهلت مقرر دوبرابر می شوند؟

در جریمه های تسلیمی، الصاقی و خودداری مبلغ تخلف بعد از گذشت 60 روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در جریمه های دوبرگی و دوربین مبلغ تخلف بعد از گذشت 60 روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود.

پس از پرداخت قبض جریمه چه مدت طول می کشد تا از سایت راهور حذف شود؟

پس از پرداخت قبض در سایت راهور، بلافاصله جریمه شما تسویه می‌شود ولی از آنجا که سایت پلیس راهور هفته ای یکبار به روز می‌شود تخلف ثبت شده تا یک هفته در سایت راهور قابل مشاهده است. جهت اطمینان از پاک شدن جرایم می‌توانید بعد از چند روز از طریق پلیس 10+ استعلام بگیرید تا مطمئن شوید قبض شما پرداخت شده است. همچنین جریمه‌هایی که با فرمون پرداخت می کنید به صورت آنی از لیست پاک می شوند.

آیا امکان ثبت نام در طرح ترافیک با برنامه فرمون وجود دارد؟

خیر در حال حاضر در برنامه فرمون امکان خرید طرح ترافیک  و  ثبت نام در تهران من وجود ندارد.

آیا امکان استعلام خلافی چند خودرو و موتور وجود دارد؟

بله امکان وارد کردن اطلاعات چند خودرو نیز در برنامه و سایت فرمون امکان پذیر است. سوابق تمامی آنها ثبت می شود.

پرتکرارترین جریمه های رانندگی کدامند؟

اغلب جرایم رانندگی مربوط به نبستن کمربند، صحبت با موبایل حین رانندگی و سرعت غیرمجاز است. از آنجا که برنامه فرمون سوابق تخلفات رانندگی را حفظ می کند می توانید تخلفات پرتکرار خود را مشاهده و با رعایت آنها کمتر جریمه شوید.

در این مقاله با جزئیات به توضیح روشهای استعلام خلافی خودرو پرداختیم و روش های کم هزینه و  استعلام رایگان خلافی خودرو را توضیح دادیم. در آخر توصیه می کنیم جهت صرفه جویی در وقت از روشهای آنلاین برای استعلام تخلفات رانندگی استفاده کنید. در فرمون علاوه بر استعلام جریمه می توانید از امکانات متعدد برنامه فرمون استفاده کنید.