Last Updated:

نکاتی برای جلوگیری از سرقت خودرو

فرمون

زمانی که شرایط اقتصادی سخت می شود و قیمت ها افزایش پیدا می کند اولین چیزی که با آن رشد می کند جرم و جنایت و سرقت است. در مورد خودرو هم همین طور است. با افزایش بی رویه قیمت خودرو در این یک سال گذشته، سرقت خودرو هم افزایش یافته و به طبع میزان خسارت ناشی از سرقت خودرو هم برای مالکان خودرو زیادتر شده است. پس بهتر است ریسک سرقت خودرو خود را با کمی آگاهی و اطلاعات کاهش بدهیم. این مقاله می خواهد شما را با چند نکته مهم و حیاتی برای جلوگیری از سرقت خودرو آشنا کند. با ما همراه باشید.

خودرو را در مکانی مناسب پارک کنید

این نکته بدیهی است که هر مکانی نمی‌تواند برای پارک خودرو مناسب باشد، اما متأسفانه برخی از صاحبان خودرو به این نکته توجه نمی‌کنند و با این استدلال که قرار است خیلی زود برگردند خودرو را در هر مکانی پارک می‌کنند. برای سرقت ماشین توسط سارق زمان مهم نیست، او کار را در یک دقیقه نیز انجام می‌دهد. بنابراین برای جلوگیری از سرقت خودرو یک مکان مناسب برای پارک خودرو انتخاب کنید. همچنین اگر خودرو را در پارکینگ پارک می‌کنید، نباید آن را در نزدیکی درب ورودی یا خروجی پارکینگ پارک کنید.

از فرستنده ها به عنوان سیستم محافظتی استفاده کنید

صنعت خودرو در مقایسه با 50 سال پیش پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و خودروهای مدرن به انواع گجت ها و فناوری های عملکردی تجهیز شده اند. در کنار پیشرفت تجهیزات الکترونیکی خودروها، سارقان نیز سبک های نوینی به کار می گیرند و حتی خودروهای مجهز به سیستم ورود بدون کلید (Keyless entry) نیز از دست افراد سود جو در امان نخواهند بود. برای سرقت خودروهای مجهز به این سیستم، سارقان چند فرستنده رادیویی خاص در اطراف درها، پنجره ها و دیوارهای خانهٔ مالک نصب می کنند. این فرستنده ها سیگنال‌های ارسالی از سوئیچ را افزایش می دهد. فرستنده های سارقان در هنگام فعال کردن سوئیچ، عملکرد اصلی سیستم حفاظتی خودرو را شبیه سازی می کنند و به سیستم مرکزی پینگ می‌شوند. روش کار به این ترتیب است که یک سارق با فرستنده در نزدیک خودرو و دیگری در نزدیک سوئیچ (احتمالا در کنار در ورودی ساختمان) قرار می‌گیرند.

پس از فرستادن سیگنال از سوئیچ به خودرو، سیستم حافظتی خودرو به طور خودکار به فرستنده پاسخ می دهد. در این هنگام سارقی که در نزدیک خودرو ایستاده است، فرستنده خود را فعال می‌کند. پس از پینگ شدن این فرستنده و دور شدن مالک با سوئیچ، فرستنده های سارقان سیگنال رفت و برگشتی می فرستند (ارسال سیگنال سیستم دزدگیر خودرو به فرستنده نزدیک ساختمان) و سپس سارق و فرستنده ای که در نزدیکی ساختمان قرار دارد، به سوئیچ سیگنال می فرستد. سوئیچ جواب فرستنده را می دهد که نتیجهٔ آن تقویت سیگنال و ارسال به فرستنده سارق نزدیک خودرو است. در این زمان فرستنده نزدیک خودرو به آسانی درهای خودرو را باز می کند و سارقان بدون مشکل به هدف خود می رسند.

برای ممانعت از سرقت خودروهای مجهز به سیستم ورود بدون کلید، باید از تنظیمات غیرفعال سازی اختصاصی سیگنال استفاده کرد تا اختلال سیگنال فرستنده‌های دیگر به وجود نیاید. برای حفاظت بیشتر، می توان از دستگاه های خاموش کننده فوری یا کیل سوئیچ (Kill Switch) استفاده کرد. درصورت نصب این سیستم که معمولاً نیازمند متخصص است، خودرو بدون اجازه دسترسی مالک روشن نخواهد شد. روش پیشنهادی دیگر که شاید قدری عجیب باشد، استفاده از فرمان های جدا شونده است و البته استفاده از قفل پدال ها و فرمان بسیار کمک کننده خواهد بود.

درب‌های خودرو را قفل کنید

ممکن است در نگاه نخست، این توصیه بسیار ساده و ابتدایی به نظر برسد اما کم نیستد کسانی که به دلیل صحبت با تلفن، درگیر بودن فکر، اعتماد به محل و موارد این قبیل خودرو را قفل نکرده و چند دقیقه‌ای از آن دور می‌شوند. یک خودروی قفل‌نشده (ولو برای چند دقیقه) خوراکی عالی برای سارق حرفه‌ای است. او دیگر مجبور نیست که از روش‌های مختلف بهره ببرد تا بلکه بتواند درب خودرو را باز کند، بلکه با یک لقمه‌ی حاضر و آماده مواجه خواهد بود و کم‌تر از یک دقیقه برای او کافی ست که خودرو را از چنگ صاحب آن درآورد و به سرقت ببرد. بنابراین هیچ زمان در هیچ مکانی خودرو را قفل‌نشده نگذارید.

همچنین پس از هر بار قفل‌کردن خودرو نیز به‌واسطه‌ی یک امتحان کوتاه اطمینان حاصل کنید که درب‌های خودرو قفل شده‌اند. کلاً اجازه دهید که قفل‌کردن خودرو و هم‌چنین مطمئن‌شدن از قفل‌بودن آن برای شما به یک عادت تبدیل شود تا از این پس هر زمان که از خودرو پیاده شدید این کار را انجام دهید.

شماره شناسایی خودرو را کپی کنید

کد شناسایی 17 رقمی خودرو (VIN) به عنوان اثر انگشت هر خودرو معرفی می‌شود. روش جدید کپی کردن کد شناسایی خودرو است که سارقان از آن استفاده می کنند. همان طور که می دانیم کد شناسایی خودرو در هر مدل منحصربه فرد است؛ سارقان با به دست آوردن کدهای مختلف از خودروهای اوراقی یا خودروهای پارک شده، خودروهای موجود در تعمیرگاه ها یا حتی استفاده از داده‌های موجود در اینترنت به جعل مدارک قانونی و ایجاد یک پلاک کپی می پردازند. پس از ساخت پلاک مخصوص VIN، خودرویی مشابه مشخصات کد شناسایی کپی شده را سرقت می کنند. با جایگزین کردن کد شناسایی کپی شده با کد شناسایی واقعی خودروی سرقتی، درواقع این خودرو اصلا در آمار خودروهای سرقتی جای نمی گیرد.

روش دوم سوء استفاده از کد شناسایی خودرو از طریق خودروهای اجاره‌ای صورت می گیرد. سارق با در نظر گرفتن خودروی هدف آن را اجاره می‌کند و سپس مدلی مشابه آن را در سطح شهر پیدا می‌کند. کد شناسایی این خودرو کپی و جایگزین کد شناسایی خودروی اجاره‌ای می شود. در مرحلهٔ بعد سارق اقدام به فروش خودروی اجاره‌ای که حالا با کد شناسایی کپی شده شناخته می شود، می کند. پس از فروش خودروی اجاره‌ای، سارق دوباره به سراغ این خودرو می‌رود و با تعویض کد شناسایی کپی شده با کد شناسایی اصلی، خودرو را به دفتر اجاره دهنده بازمی‌گرداند. در این هنگام، فردی که خودروی اجاره‌ای را خریداری کرده بود گزارش سرقت خودرو می‌دهد و درواقع خودرویی که کد شناسایی آن کپی شده بود به‌عنوان خودروی سرقتی شناخته می‌شود.

برای ممانعت از کپی شدن کد شناسایی خودرو، در صورتی که پلاک مخصوص VIN در قسمتی از بدنه نصب شده است، روی آن را پوشانده و در اختیار هر فردی قرار ندهید.

کلیدهای جایگزین را در مکان‌های مشخص نگذارید

زیر بدنه خودرو، صندوق عقب و مکان‌های این قبیل از جمله مکان‌هایی هستند که اکثر رانندگان کلیدهای یدکی خود را در آن‌ها قرار می‌دهند. سارقان حرفه‌ای بسیار باهوش‌اند و پس از ماه‌ها و سال‌ها دزدی دیگر می‌دانند که چه مکان‌هایی می‌توانند محل کلیدهای یدکی باشند. بنابراین به هیچ عنوان این مکان‌ها را برای نگهداری از کلیدهای یدکی انتخاب نکنید. همچنین بدانید که صندوق عقب مکان امنی نیست و بنابراین نباید همه چیزتان را در آن بگذارید.

دزدگیر را در پارکینگ‌های آپارتمانی فعال کنید

اگر جزوآن دسته از افرادی هستید که در آپارتمان زندگی می کنند، حتماً تجربهٔ صدای اذیت کنندهٔ دزدگیر خودروی خود یا همسایه ها را به هنگام شب شنیده اید. معمولاً اولین عکس العمل افراد پس از فعال شدن دزدگیر جهت ممانعت از مزاحمت ساکنان آپارتمان، قرار دادن سیستم روی حالت بی صدا است؛ دقیقاً خواستهٔ دزد نیز همین است. از آنجایی که چند ساعت تا صبح زمان مانده است، سارق در کمال آرامش از تمام ابزار خود استفاده می کند و با طلوع صبح، خبری از خودرو نخواهد بود. در این موقعیت سه راه حل وجود دارد؛ استفاده از سیستم کیل سوئیچ (برق قطع‌کن مخفی)، فرمان جداشونده یا بازدید همراه با کمین برای بررسی وضعیت عملکرد دزدگیر.

از ابزارهای ضد سرقت مناسب استفاده کنید

سرقت خودرو موضوع مهمی است و به همین دلیل کمپانی‌های بسیاری سعی بر آن دارند که از طریق تولید و عرضه‌ی محصولات ضد سرقت خودرو درآمد کسب کنند. بنابراین در سطح بازار ابزارهای مختلفی برای جلوگیری از سرقت خودرو وجود دارند. به عنوان مثال، قفل فرمان ابزاری عالی و البته بسیار ساده برای جلوگیری از دزدیده‌شدن ماشین است. یا مثلاً می‌توانید علاوه بر قفل فرمان از قفل پدال نیز استفاده کنید. این ابزارها نه‌تنها به صورت عملی مانع از آن می‌شوند که سارق کار خود را به خوبی انجام دهد، بلکه حتی وجود آن‌ها در همان لحظه‌ای که سارق نیت سرقت خودرو را دارد موجب می‌شود که سارق قید سرقت خودرو را بزند.