Last Updated:

پیش بینی کارشناسان از کاهش قیمت خودرو در ماه‌های آینده

فرمون

احتمال کاهش قیمت خودرو موضوعی است که بسیاری از تحلیلگران در ماه‌های اخیر به آن پرداخته‌اند. بازار خودرو که ماه‌های ابتدایی سال جاری را با التهاب زیاد آغاز کرده بود، طی یک هفته اخیر روز‌های نسبتا آرامی را پشت سر می‌گذارد. تقاضای زیاد و مشکلاتی که خودروسازان در عرضه با آن مواجه شدند، موجب شد تا این بازار، روز‌های سختی را تجربه کند و قیمت‌ها به صورت سرسام آوری افزایش یابد، موضوعی که نارضایتی مصرف کنندگان و مسئولان را در پی داشت. دپو بیش از ۱۰۰ هزار خودروی تولیدی ناقص در کف پارکینگ‌های خودروسازان نیز موجب شد تا حتی وزیر صنعت نیز به این موضوع واکنش نشان دهد. اما بررسی بازار خودرو در این روزها نشان می دهد که قیمت خودرو‌ها بویژه در گروه ایران خودرو و مونتاژی‌ها به صورت تدریجی در حال کم شدن است و به گفته بسیاری از کارشناسان، قیمت‌ها به نرخ‌های پایه ۱۸ فروردین ماه امسال نزدیک شده اند. این کارشناسان معتقدند که قیمت ها همچنان کاهش خواهد یافت و بازار خودرو در حال بازگشت به روز‌های آرام خود است. اما چرا؟

افزایش عرضه خودرو به بازار و کاهش قیمت خودرو

عرضه مهمترین عاملی است که می تواند به کاهش قیمت خودرو کمک کند. در هفته های اخیر مجموع مباحث مطرح شده از سوی متولیان صنعت خودرو کشور، اکثر کارشناسان را به این نتیجه رسانده که اوضاع تولید خودرو در حال بهبود یافتن است. از یک سو از میزان خودروهای ناقص تولید شده و خوابیده در کف کارخانه در حال کاسته شدن است و از سوی دیگر روند تولید خودرو ناقص جدید در حال صفر شدن است. ویز صنعت، نیز گفته است که آمار خودرو‌های کف پارکینگ و تولید خودرو‌های ناقص منفی است، سایپا حدود ۶ درصد و ایران خودرو ۱.۷ منفی بوده است و به عبارتی ورود خودروی ناقص به پارکینگ خودروسازان کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران نیز گفته است که این روند کاهشی قیمت‌ها در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت، زیرا عرضه خودروها خوب بوده، اما خریدار در بازار کم است. او گفته است که طی ماه های گذشته ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت بیش از ۹۰ میلیون تومان و ۲۰۶ تیپ ۵ بالای ۱۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید، اما اکنون ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۷۷ میلیون تومان و ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۹۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و افرادی که هفته‌های قبل خرید کردند متضرر شدند. همه این مسائل یک سیگنال مثبت به بازار است که می تواند موجب کاهش قیمت خودرو شود.

کاهش نرخ دلار، ترخیص خودروها و کاهش قیمت خودرو

از سوی دیگر چند وقتی است که نرخ ارز در حال کاسته شدن است. این مساله به طور مستقیم بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیر داشته و می تواند دست کم از افزایش قیمت آنها جلوگیری کند. کما اینکه شاهد هستیم در دو هفته اخیر قیمت خودروهای کیا و هیوندای به عنوان وارداتی های پرتقاضا در بازار کاهش چشمگیری داشته است. روند ترخیص خودروهای خوابیده در گمرک نیز عامل دیگری است که می تواند عرضه وارداتی ها را در بازار افزایش داده و زمینه کاهش قیمت را فراهم کند. به طور مثال بازار خودروهای وارداتی نشان می دهد قیمت هر دستگاه النترا از 520 میلیون تومان به 500 میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت سانتافه که تا یک میلیارد و 100 میلیون تومان نیز بالا رفته بود حالا در بازار به 820 میلیون تومان رسیده است. یک کارشناس خودروهای خارجی نیز معتقد است: اکثر افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری وارد این بازار شده بودند، این روزها فروشنده خودرو شده اند و حتی نمایشگاه‌داران هم به فروش خودروهای خود تمایل دارند.

[irp posts="2088" name="آیا احتمال افزایش قیمت خودرو وجود دارد؟"]

قیمت‌ها چه بود و چه شد؟ ‏

با نگاهی به قیمت خودرو در ٧ خردادماه امسال می‌توان به این نتیجه رسید که عرضه خودرو‌های ‏ناقص نقش قابل توجهی در کاهش قیمت‌ها داشته است. در این تاریخ دنا در بازار قیمت ١٢٢میلیون ‏تومانی داشت، در صورتی که هم اکنون قیمت این خودرو به ١٠٧‌میلیون تومان رسیده و این یعنی ‏قیمت دنا ١٥‌میلیون تومان کاهش داشته است. نرخ پژو ۲۰۶تیپ ۲ هم که یکی از خودرو‌های پر ‏متقاضی است در تاریخ ٧ خرداد ٩٨‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان قیمت داشت در صورتی‌که هم اکنون ‏قیمت این خودرو با افت٩میلیون تومانی به ٧٩میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان رسیده است. ‏

قیمت خودروهای گروه سایپا

در محصولات گروه سایپا ریزش قیمت چندان بالا نبوده است و پراید ١١١ اگرچه تا ١٥ تیر کمتر از ‏‏٥٠‌میلیون تومان نبود و به قیمتی معادل ٥١‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان رسید، اما حالا با کاهش ‏دومیلیون تومانی به ٤٩‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان رسیده است. قیمت پراید در ابتدای فروردین ٩٧چیزی نزدیک به ٣٤میلیون و ٧٠٠هزار تومان بود و ‏در اسفند ماه همان‌سال به ٤٧‌میلیون و٥٠٠هزار تومان رسید. البته در فروردین ماه ٩٨ قیمت همین ‏مدل ماشین به ٤٥‌میلیون تومان هم رسید، اما دوباره سیر صعودی را طی کرد و در تیرماه به بالاتر ‏از ٥٠‌میلیون تومان رسید. ‏

کاهش قیمت خودروهای گروه ایران خودرو

کاهش قیمت خودرو، اما در یک ماه گذشته تداوم داشته است و در بررسی‌های ۱۰ روز اخیر بازار ‏خودرو شاهد کاهش قیمت ایران خودرو در اکثر محصولات آن هستیم، چراکه عرضه این خودرو‌ها به ‏بازار افزایش داشته است. به‌عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵، از ۱۰۱‌میلیون تومان ‏به ۹۱‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان رسیده است. سمند از ۸۶‌میلیون تومان به ۷۵‌میلیون و ۵۰۰‌هزار ‏تومان کاهش قیمت داشته است. قیمت پژو ۴۰۵ از ۸۲‌میلیون تومان به ۷۲‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان ‏رسیده است. که همه این کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو ناشی از افزایش عرضه به بازار بوده است‎.

در مقابل، اما در گروه سایپا طی ۱۰ روز گذشته تغییری در قیمت‌ها دیده نمی‌شود؛ همچنان پراید‌های ‏سایپا ۱۱۱ با ۴۹‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان، سایپا ۱۳۱ با ۴۵‌میلیون تومان و تیبا با ۵۲‌میلیون و ‏‏۷۰۰‌هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرند؛ چراکه این شرکت، خودروی چندانی فاکتور و تحویل ‏مشتری نکرده است‎.

آیا قیمت خودرو کاهش می یابد یا افزایش؟

با همه این تفاسیر می توان پیش بینی کرد که با ادامه روند کاهش قیمت دلار و بهبود تحویل خودرو به مشتریان، قیمت خودرو در بازار همچنان روندی نزولی خود را طی کند. به بیان دیگر، به نظر می رسد بازار خودرو فعلا دیگر کشش سرمایه گذاری با هدف کسب سود در آینده را ندارد. این خود نکته مثبتی به نفع تقاضای واقعی و کاهش یافتن قیمت در آینده است.