سوال کارت سوخت

این روزها که موضوع کارت سوخت و احیای آن به منظور سامان دهی جایگاه های سوخت، کنترل مصرف سوخت و قیمت آن و جلوگیری از قاچاق سوخت بر سر زبان افتاده سوالات متعددی در ذهن مردم شکل گرفته است.
به خصوص که چندسالی نیز از آخرین باری که از  در جایگاه های سوخت استفاده می شد می گذرد و بسیاری نحوه ی کار کردن با آن را فراموش کرده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر سوالات و راهکار هایی که در این رابطه ارائه شده است.

۱- ماشینی یک سال پیش خریداری نمودم.حالا با کارتی شدن بنزین صاحبش می گوید “کارت متعلق به من است ، آنرا پس بده.” این در حالی است که سند ماشین به نام من شده است. ایشان ادعا کرده است که کپی کارت قبلی ماشین را دارد و آنرا خواهد سوزاند. ممنون راهنمایی کنید.

کارت سوخت متعلق به مالک فعلی خودرو است. حتی اگر بعد از انتقال سند، اقدام به صدور کارت سوخت مجدد به نام خود نکرده باشید، باز هم مالک قبلی نمی تواند مدعی کارت سوخت خود شود. از این رو، شما می توانید کارت سوختی که متعلق به خودروی شما بوده و اکنون به نام مالک قبلی است را مورد استفاده قرار دهید و مالک قبلی بدون ارائه اسناد مالکیت خودرو و تنها با ارائه کپی اسناد قبلی، نمی تواند کارت سوخت شما را بسوزاند. همچنین می توانید در صورت تمایل، درخواست صدور کارت سوخت المثنی به نام خود کنید. در این صورت کارت سوخت فعلی اتومبیل شما که به نام مالک قبلی است، باطل خواهد شد.

۲- کارت سوخت ماشین‌های صفر که از بازار خریداری شده را باید از کجا پیگیر باشیم؟

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه نمایند. لذا شما نیز به نزدیک ترین دفتر پست نزدیک به محل زندگی خود مراجعه کرده و با اعلام زمان خرید خودرو و انتقال سند، پیگیر دریافت کارت سوخت خود شوید.

۳- آیا کارت سوخت سابق که کماکان در حال استفاده از آن هستم نیز سوخته شده و نیاز به تجدید آن است؟

خیر، کسانی که کارت سوخت خود را حفظ کرده‌اند، نیاز به انجام هیچ اقدامی ندارند. کارت سوخت شما کماکان قابل استفاده است. تمامی اطلاعیه های جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص صدور کارت المثنی برای افرادی است که کارت سوخت خود را گم کرده و اکنون به هر دلیل، کارت سوخت ندارند.

۴- پشت کارت سوخت بنده حاوی اطلاعات مالک قبلی خودرواست و رمزی که من نمیدانم، چه کنم؟

شما پس از انتقال سند خودرو، اقدام به تعویض کارت سوخت به نام خود نکرده‌اید. شما هیچ محدودیت و مشکلی برای استفاده از این کارت سوخت ندارید، چرا که با وجود درج نام مالک قبلی بر پشت آن، مشخصات خودروی شما در اطلاعات این کارت سوخت درج شده و این کارت متعلق به خودرویی است که اکنون شما مالک آن هستید. اما در خصوص رمز، با توجه به اینکه رمز تعریف شده برای هر کارت، چهار شماره سمت راست کد ملی مالک آن است، در صورتی که به مالک قبلی دسترسی دارید، چهار شماره سمت راست کد ملی وی را جویا شوید که این ۴ شماره، رمز کارت سوخت شماست. اما در صورتی که به مالک قبلی خودرو دسترسی ندارید، می توانید با تماس با شماره ۰۹۶۲۷ نزدیک‌ترین مرکز بازیابی رمز به محل خود را از کارشناس مربوطه جویا شوید و با مراجعه حضوری به این مرکز، اقدام به بازیابی رمز و صدور رمز جدید بر اساس کدملی خود کنید.

مطلب پیشنهادی  نحوه ثبت نام کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت (گازوئیل و بنزین)+ مدارک لازم

۵- خودروی مدل ۱۳۹۵ تولید داخل دارم و کارت سوخت از ابتدا نگرفته ام، آیا باید المثنی ثبت نام کنم؟ یا کارت سوخت من جای دیگری است؟

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه نمایند.لذا شما به اداره پست محل زندگی خود مراجعه کرده و پیگیر کارت سوخت خود شوید و نیازی به ارائه درخواست برای صدور المثنی ندارید.

یکی دیگر از سوالات رایج این روزها درمورد کارت سوخت این است که مالک خودرو چگونه از این‌که کارت سوخت خودرو در شرکت پست است مطلع شود؟ شنیده‌ها حاکی از آن است که درحال حاضر بیش از ۹۰۰ هزار کارت سوخت در شرکت پست مانده است. زیرا طی دو تا سه سال گذشته زمانی که پست برای ارسال کارت سوخت اقدام کرده، مالک خودرو برای دریافت آن در آدرس مورد نظر حضور نداشته است. اسماعیلی در این باره گفت: خودروهای نو، شماره‌ای که طی دو تا سه سال اخیر خریداری شده‌اند، حتما دارای کارت سوخت هستند اما ممکن است کارت سوخت آن‌ها در شرکت پست باشد.

۶- خودرو اقساطی خریداری کردم که تا اقساط ‌تمام نشود سند را به نام من نمی زند و با توجه با الزامی بودن کارت سوخت آیا میتوانم با ارائه کارت بانکی خودم و مشخصات فروشنده کارت بانکی خودم را تبدیل به کارت سوخت کنم؟

از آنجایی که سند خودرو به‌نام شما نیست، شما می‌بایست با در دست داشتن قول‌نامه‌ای که نشان دهد خودرو را خریداری کرده‌اید به یکی از شعب پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست خود مبنی بر صدور کارت المثنی و یا تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت را مطرح کنید.

۷- اگر کارت سوخت به اسم مالک قبلی ماشین باشد لازم است مجددا کارت سوخت بگیرم؟

خیر، نیازی به دریافت کارت سوخت جدید نیست و می توانید با همین کارت سوخت فعلی که متعلق به خودروی شما اما به نام مالک قبلی است، سوخت گیری نمائید.

۸- موتورسیکلت هم باید کارت سوخت داشته باشد و نیاز به ثبت نام هست؟

بله، تمام وسایل نقلیه اعم از خودروها و موتورسیکت‌هایی که کارت سوخت ندارند، باید برای صدور کارت سوخت المثنی ثبت نام کنند.

۹- یک دستگاه موتور سیکلت مدل۱۳۸۲ دارم، آیا می توانم برای کارت سوخت ثبت نام کنم؟

خیر، به موتورسیکلت‌هایی که سنی بیش از ۱۰ سال دارند (از تاریخ تولید تا امروز)، کارت سوخت داده نخواهد شد. شما باید منتظر اطلاعیه‌ها و اخبار جدید در خصوص شرایط سوخت‌گیری خود، پس از الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی باشید.

۱۰- سند موتورسیکلت من به اسم شخص دیگری است. آیا اشکال دارد به اسم اون شخص کارت سوخت ثبت نام کنم یا باید انتقال مالکیت بدم؟

تنها مالک وسیله نقلیه می تواند درخواست صدور کارت سوخت داشته باشد. اگر سند موتورسیکلت شما به نام شما نیست، مالک سند باید اقدام به درخواست صدور کارت سوخت المثنی کند.

۱۱- با سلام ماشین من ال ۹۰ مدل سال ۹۵ هست، موقعی که خودرو رو تحویل گرفتم کارت سوخت به من تحویل داده نشد،مابقی مدارک را پست به درب منزل آورد،حالا آیا ماشین بنده کارت سوخت دارد یه نه؟

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه نمایند.لذا شما به اداره پست محل زندگی خود مراجعه کرده و پیگیر کارت سوخت خود شوید.

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، درباره افرادی که طی دو تا سه سال گذشته خودروی نوشماره خریداری کرده‌اند و نمی‌دانند کارت سوخت آن‌ها در شرکت پست است یا نه نیز توضیح داد: این افراد باید در روزی که نوبتشان است، برای ثبت‌نام اقدام کنند. چنانچه کارت سوخت آن‌ها در پست موجود بود، به آن‌ها اعلام خواهد شد.

۱۲- برای بازیابی رمز کارت سوخت چه باید کرد؟

بر اساس این گزارش، یکی از سوالات رایج بین مالکانی که دارای کارت سوخت هستند، نحوه بازیابی رمز کارت سوخت است. مدت‌هاست که سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌دار صورت می‌گیرد و بسیاری از افرادی که دارای کارت سوخت هستند، رمز خود را فراموش کرده‌اند و اکنون که بازگشت کارت سوخت قطعی شدن، درباره بازیابی رمز کارت سوخت خود نگران هستند.

زیبا اسماعیلی – سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی – درباره نحوه بازیابی رمز کارت سوخت به ایسنا توضیح داد: درحال حاضر افرادی که کارت سوخت دارند اما رمز آن را فراموش کرده‌اند، نباید اقدامی انجام دهند. قرار است رمز همه کارت‌ها بازیابی شود و از زمانی که استفاده از کارت سوخت الزامی شد، زمانی که مالک خودرو برای نخستین بار برای سوخت‌گیری به جایگاه مراجعه و کارت خود را وارد نازل کند، پیامی مبنی بر انتخاب رمز روی صفحه نقش می‌بندد و مالک می‌تواند رمز خود را انتخاب کند.

۱۳- کارت سوخت شخصی خود را حفظ کرده و اکنون در دسترس دارم، رمز آنرا نیز به خاطر دارم، آیا برای فعال شدن آن باید اقدام خاصی انجام دهم؟

خیر، اطلاعیه‌های جدید صادر شده برای کارت سوخت، به‌منظور صدور کارت برای کسانی است که کارت سوخت ندارند و کسانی که کارت سوخت و رمز آنرا دارند، نیاز نیست اقدامی انجام دهند. هم‌اکنون نیز کارت‌های سوخت شخصی قابل استفاده و فعال هستند. اما برای کارت‌های سوخت المثنی‌ای که صادر خواهد شد، اطلاعیه‌های جدیدی در خصوص نحوه فعال‌سازی آنها طی روزهای آتی منتشر می شود.

۱۴-مالکان خودروهای خارجی، قولنامه‌ای، فاقد کارت سوخت و کارت بانکی چه باید بکنند؟

در این میان افرادی هستند که خودروی آن‌ها خارجی، ورثه‌ای، قولنامه‌ای و… بوده یا ممکن است نه کارت سوخت داشته باشند و نه کارت بانکی (طبق اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افرادی که کارت سوخت ندارند، باید یک کارت بانکی با هدف استفاده به عنوان کارت سوخت معرفی کنند)، این افراد موارد خاص هستند که به گفته اسماعیلی برای دریافت کارت سوخت باید به‌صورت حضوری به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی  قیمت بنزین تا پایان سال بدون تغییر می ماند

در ادامه  به ۱۳ سوال پرتکرار دیگر آمده است که در ادامه می‌خوانید: 

۱- در سال ۹۵خودروی مدل ۹۵با قولنامه دستی خرید نموده‌ام و کارت سوخت ندارم. به اداره پست مراجعه و گفته‌اند صادر شده، چون نیامده‌اید بگیرید، برگشت خورده. لطفا راهنمائی کنید.

برای تمامی خودروهای نوشماره، کارت سوخت صادر شده است و مسلما برای خودروی شما نیز کارت سوختی در همان سال ۹۵ صادر شده و به اداره پست ارسال شده، اما اداره پست در صورت عدم دسترسی به مالک خودرو، پس از مدتی کارت‌های سوخت را برگشت می‌دهد. کارت سوخت شما موجود است و شما نیاز به ثبت‌نام مجدد برای کارت المثنی ندارید. برای دریافت کارت سوخت خود باید منتظر صدور اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص کسانی باشید که کارت سوخت خودروی نوشماره خود را دریافت نکرده‌اند. به طور حتم در روزهای آینده در این خصوص اطلاع‌رسانی‌های تکمیلی صورت می‌گیرد. اما در خصوص اینکه اشاره داشتید خودروی خود را به صورت قولنامه‌ای خریداری کردید، در صورتی می‌توانید اقدام به دریافت کارت سوخت این خودرو نمایید که انتقال قطعی سند خودرو به نام شما انجام شده باشد و پیشنهاد می‌شود تا زمانی که اطلاعیه جدید در خصوص نحوه دریافت کارت سوخت‌هایی که از ادارات پست برگشت داده شده، صادر شود؛ شما به انتقال قطعی سند خودرو و انتقال مدارک خودرو به نام خود اقدام کنید.

۲- من یک خودروی ساندرو استپ‌ وی در اسفند ۹۶از شرکت پارس خودرو خریدم، کارت سوخت برای من ارسال نشد. بعد از مدتی در حدود هفت ماه و بعد از پیگیری زیاد متوجه شدم که باید به پست مراجعه کنم اما بعد از پیگیری و بررسی فراوان گفتند که کارت شما به دلیل عدم حضور!!!! به شرکت نفت تهران برگشت داده شده است. الان و با توجه به اطلاعیه شرکت نفت و تماس با شماره ۰۹۶۲۷ (که کسی هم پاسخ‌گو نیست) نمی‌دانم باید چه کاری انجام دهم؟ ضمنا برای درخواست المثنی رفتم پلیس +۱۰گفتند: شامل این ثبت نام نمی‌شوی برو و پیگیر همان کارت بشو”. الان بنده باید چه کاری انجام دهم؟ الان کارت من در شرکت نفت می‌باشد ولی من به آن دسترسی ندارم.

کارت سوخت شما موجود است. شما نیاز به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی ندارید. در خصوص اینکه چگونه کارت سوختی که از ادارات پست عودت داده شده، را دریافت کنید باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی در این خصوص بمانید. بررسی‌های ما نشان می‌دهد حتما در طی روزهای آتی ، فرصتی برای دریافت این قبیل کارت‌های سوخت، برای مالکان خودروهایی همچون شما فراهم خواهد شد.

۳- حجم موتور خودروی من بیشتر از ۲۵۰۰سی سی می‌باشد آیا نیاز به دریافت کارت سوخت با روش جدید دارم؟ در روش قدیمی سهمیه سوخت به خودروی من تعلق نمی‌گرفت.

بله، در صورتی که کارت سوخت ندارید، حتما باید برای دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنید. طبق تصمیمی که از سوی دولت و مجلس برای احیای کارت سوخت شخصی اخذ شده، تمامی وسایل نقلیه بنزین سوز، باید کارت سوخت شخصی داشته باشند و اگر وسیله‌ای این کارت سوخت را به هر دلیل در اختیار ندارد، باید طبق آنچه پیش از این اعلام شده به یکی از سه روش مراجعه به پلیس +۱۰ ، مراجعه به سایت خدمات دولت همراه و یا استفاده از اپلیکیشن دولت همراه، اقدام به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی کند.

 

کارت سوخت

۴- در سال ۹۶ ماشین نو خریدم پس از اینکه مدتی گذشت، برای گرفتن کارت سوخت ماشینم به پست مراجعه کردم، کارت سوخت پیدا نشد و گفتند برگشت خورده. حالا باید چکار کنم؟

در خصوص اینکه چگونه کارت سوختی که از ادارات پست عودت داده شده، را دریافت کنید باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی در این خصوص بمانید. بررسی‌های ما نشان می‌دهد حتما در طی روزهای آتی، فرصتی برای دریافت این قبیل کارت‌های سوخت، برای مالکان خودروهایی همچون شما فراهم خواهد شد.

۵- آیا آن شماره موبایلی که باهاش ثبت‌نام انجام میشه باید در مالکیت صاحب خودرو باشه؟ به عبارتی مالکیت سیم کارت و مالک خودرو باید یکسان باشند؟

بله، شماره تلفن همراهی که با آن اقدام به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی می‌کنید، باید به نام مالک خودرو باشد.

۶- من یک موتور خریداری نموده‌ام. هنوز سند نزده‌ام. سند آن نیز گم شده است. کارت سوخت آن نیز گم شده است. برای ثبت‌نام کارت سوخت چکار باید انجام بدهم؟

شما بایستی با مدارکی که دال بر مالکیت موتور باشد، به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست صدور مدارک المثنی موتور خود را ارائه کنید. چراکه برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی باید مدارک مالکیت وسیله نقلیه مربوطه به نام شما صادر شده باشد.

۷- برای ثبت‌نام کارت سوخت اقدام کردم در سایت و شماره کارت بانک اعلامی در پایان ثبت‌نام متعلق به من نیست و قابل اصلاح هم نیست چه کار باید کرد؟

طبق بررسی‌های ما، قرار است پس از پایان یافتن مهلت ثبت‌نام (۲۴ آذرماه) فرصتی چندروزه به عنوان فرصت مجدد ثبت‌نام برای تمامی مالکان وسیله نقلیه‌ای که به هر دلیل موفق به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی نشده‌اند، در نظر گرفته شود. شما می‌توانید در این زمان با مراجعه مجدد به سایت خدمات دولت همراه، اقدام به اصلاح اطلاعات خود و یا ثبت‌نام مجدد کنید. اما پیشنهاد می‌شود شما تا آن زمان منتظر نمانید. چرا که ارائه اطلاعات اشتباه کارت بانکی در سامانه تعبیه شده، ناشی از اطلاعات ناقصی است که در شعب بانک عامل شما وجود داشته، لذا توصیه می‌شود با مراجعه به شعب بانکی که در آن حساب معرفی شده شما افتتاح شده است، اقدام به اصلاح اطلاعات خود کرده و با شماره‌گیری ۰۹۶۲۷ و صحبت با کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شماره کد ملی خود را ارائه داده و اصلاح اطلاعات ثبت نامی خود را درخواست کنید.

۸- در صورت تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت از طریق اپلیکیشن دولت همراه, در زمان فروش خودرو به فرد دیگر چه باید کرد؟

در زمان فروش خودرو نیاز نیست شما اقدامی انجام دهید. خریدار خودروی شما باید اقدام به ثبت‌نام مجدد کارت سوخت و یا تبدیل کارت بانکی خود به کارت سوخت کند که هر زمان مالک جدید خودرویی اقدام به این کار کند، کارت سوخت قبلی باطل شده و یا اتصال کارت بانکی شما به عنوان کارت سوخت خودروی مذکور، قطع خواهد شد.

۹- یک خودرو را به صورت قولنامه‌ای خریداری کرده‌ام. در این زمان اعلام شده برای ثبت نام، اسناد مالکیت خودرو به نام من تغییر نمی‌کند، برای ثبت نام کارت سوخت چه باید کنم؟

پاسخ: تمام خودروهای نوشماره دارای کارت سوخت هستند. اگر خودروی شما نوشماره هم نباشد، قاعدتا دارای کارت سوخت است که می‌توانید همراه با سایر مدارک، کارت سوخت خودرو را از مالک قبلی دریافت کنید. اگر به هر دلیلی خودرویی که خریداری کرده‌اید دارای کارت سوخت نیست (کارت سوخت آن مفقود شده یا مالک قبلی، آنرا به شما تحویل نداده است) شما باید برای دریافت کارت سوخت المثنی ثبت‌نام کنید. از این رو، شما و تمامی مالکان قول‌نامه‌ای وسایل نقلیه، صرفا بایستی با مراجعه به پلیس ۱۰+ و ارائه اسناد انتقال قطعی مالکیت خودرو به نام خود، اقدام به ثبت نام کارت سوخت المثنی کنید.

۱۰- رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌ام. آیا باید اقدام به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی کنم؟

خیر، امکان بازیابی رمز برای تمامی افرادی که کارت سوخت دارند، وجود دارد. در صورتی که در گذشته رمز کارت سوخت خود را تغییر نداده باشید، رمز اولیه کارت سوخت شما، ۴ رقم سمت راست کدملی شما است. اما در صورتی که این رمز را در گذشته تغییر داده‌اید یا کارت سوخت خودروی شما هنوز به نام مالک قبلی بوده و رمز آن ۴ رقم سمت راست کدملی مالک قبلی تعریف شده و شما به مالک قبلی و کد ملی وی دسترسی ندارید، می‌توانید با تماس با شماره ۰۹۶۲۷ و اطلاع از نزدیک‌ترین مرکز بازیابی رمز در شرکت‌های پخش نواحی، اقدام به بازیابی رمز خود کنید و یا تا زمان اعلام روز آغاز اجباری شدن استفاده از کارت سوخت شخصی صبر کرده و در آن زمان، اقدام به بازتعریف رمز برای کارت سوخت خود کنید که حتی ممکن است این امکان در جایگاه‌های سوخت مهیا شود. لذا کسانی که رمز کارت خود را فراموش کرده‌اند هیچ گونه نگرانی نسبت به بازیابی آن نداشته باشند.

۱۱- مالک خودرو فوت کرده و هنوز اسناد مالکیت به نام متوفی است، چگونه برای این خودرو کارت سوخت بگیریم؟

صرفا با در دست داشتن انحصار وراثت و اسناد مالکیت خودرو، به پلیس ۱۰+ برای ثبت نام کارت سوخت المثنی مراجعه کنید.

۱۲- مالک خودرویی هستم و هیچ خط موبایلی به نام خود ندارم. چگونه کارت سوخت المثنی ثبت‌نام کنم؟

پاسخ: شما صرفا با مراجعه به پلیس ۱۰+ می‌توانید اقدام به ثبت نام کارت سوخت المثنی کنید چراکه بدون داشتن شماره تلفن همراهی که به نام مالک خودرو باشد، نمی‌توان در سایت خدمات دولت همراه یا اپلیکیشن مربوطه ثبت نام کرد.

۱۳-براي خودرو هاي پلاك منطقه ازاد هم كارت سوخت صادر ميشه؟

بله بایستی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

۱۴- تکلیف کارت سوخت بعد از خرید و فروش خودرو چه می‌شود و آیا مالک خودرو باید بعد از خرید خودرویی که نوشماره نیست، برای اخذ کارت سوخت اقدام کند یا خیر.

بر این اساس چنانچه پیش از این مالک خودرو، خودروی خود را به فروش رسانده و با پلاک خودروی سابق خودروی جدید خریداری کرده است، باید برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی اقدام کند. زیرا VIN (کد شناسایی ۱۷ رقمی خودرو) در این فرآیند تغییر یافته و کارت سوخت جدید باید طبق این کد صادر شود.
این درحالی است که اگر فردی خودرو خریده باشد، اما کارت سوخت به نام مالک قبلی باشد، نیازی به ثبت نام مجدد ندارد و هم‌چنان می‌تواند از آن استفاده کند؛ زیرا کارت سوخت بر اساس شماره VIN (کد شناسایی ۱۷ رقمی) خودرو صادر می‌شود.
به عبارت دیگر، کارت سوخت بر اساس شماره وی.آی.ان خودرو و نه اطلاعات شناسنامه‌ای مالک و یا شماره پلاک صادر می‌شود، بنابراین نیازی به ثبت‌نام مجدد کارت سوخت نیست. با این حال اگر مالکان جدید خودرو اصرار به دریافت کارت سوخت به نام خود دارند، باید از طریق شیوه‌های اعلام شده، نسبت به ثبت نام اقدام کنند و چنانچه این اقدام را انجام دهند، کارت سوخت کنونی آن‌ها سوخته و کارت جدید  از طریق شبکه بانکی صادر خواهد شد.

همچنین در صورت بروز هرگونه سوال در خصوص سامانه ثبت نام کارت سوخت بانکی می توانید با شماره ۱۹۵ تماس حاصل فرمایید. 

 

خلاصه
14 سوال متداول و مهم کارت سوخت
عنوان مقاله
۱۴ سوال متداول و مهم کارت سوخت
توضیحات
این روزها که موضوع کارت سوخت و احیای آن به منظور سامان دهی جایگاه های سوخت، کنترل مصرف سوخت و قیمت آن و جلوگیری از قاچاق سوخت بر سر زبان افتاده سوالات متعددی در ذهن مردم شکل گرفته است.
نویسنده
نام پابلیشر
فرمون
لوگو پابلیشر

63 پاسخ به “۱۴ سوال متداول و مهم کارت سوخت”

 1. سلام. اگر حین ثبت نام کارت سوخت بانکی، پیامک : صحت اطلاعات وسیله نقلیه شما احراز نشد برای ما ارسال شود، و اگر اطلاعات را درست وارد کرده باشیم، باید چه کار کنیم؟

   1. من هم پیغام صحت اطلاعات وسیله نقلیه شما احراز نشد را موقع درخواست دریافت کردم.هم باشماره۰۹۶۲۷ تماس گرفتم هم به پلیس+۱۰رفتم وهم به شرکت نفت.هیچ کدوم اطلاع نداشتن وکاری انجام ندادن و به هم پاس میدادن

  1. سلام . من بعد چند روز از ثبت کارت سوخت تونستم کارتم رو پیدا کنم حالا چطور میتونم ثبت کارت بانکی بعنوان کارت سوخت رو منحل کنم

   1. سلام اگر تاییده ثبت نام کارت سوخت برای شما بیاد کارت سوخت قبلی میسوزه و کارت بانکی شما جایگزین کارت سوخت قدیمی میشه

 2. سلام. شماره سریال کارت موتور سیکلت شامل حروف و عدد است.هنگام ثبت نام فقط عدد رو باید وارد کنیم یا کامل؟
  در مورد کد وی آی ان چی؟

 3. پرايد مدل ۸۸ خريدم كه كارت سوخت ندارد به علت اينكه مالك قبلي در خارج از ايران زندگي ميكند و وكالت نامه اي هم از ايشان ندارم انتقال سند و فك پلاك نشده و براي ثبت نام كارت سوخت مشخصات بانكي و ملي من با مشخصات خودرو مطابقت ندارد.لطفا راهنمايي كنيد.

  1. سلام به گفته سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، در موارد خاص این چنینی باید با در دست داشتن مدارک موجود به پلیس+۱۰ مراجعه کنید

 4. سلام
  ماشین بنده ب نام پدرم هست
  در صورتی ک بیش از یک اتوموبیل ب نام پدرم باشد نیاز است نسبت ب تغییر مالک خودرو (باتوجه به احتمال سهمیه بندی ) اقدام نماییم

 5. سلام اگر شخصی تو این زمان بخواد ماشینو بفروشه باید خودش ثبت نام کنه وتکلیف او ن شخص ک بعدا ماشین بنامش میخوره چیه ؟ راهنمایی کنین مممنون

  1. سلام در زمان فروش خودرو نیاز نیست شما اقدامی انجام دهید. خریدار خودروی شما باید اقدام به ثبت‌نام مجدد کارت سوخت و یا تبدیل کارت بانکی خود به کارت سوخت کند که هر زمان مالک جدید خودرویی اقدام به این کار کند، کارت سوخت قبلی باطل شده و یا اتصال کارت بانکی شما به عنوان کارت سوخت خودروی مذکور، قطع خواهد شد.

 6. سلام من یک سمند مدل۹۴ از بازار خرید نموده ام وفروشنده کارت سوختی نگرفته بود که به من بدهد .من به اداره پست مراجعه کرده ام می گویند بعد از شش ماه کارت سوخت ها برگشت شده اند از کجا باید پیگیریکنم

  1. سلام کارت سوخت شما موجود است. شما نیاز به ثبت‌نام کارت سوخت المثنی ندارید. در خصوص اینکه چگونه کارت سوختی که از ادارات پست عودت داده شده، را دریافت کنید باید منتظر اطلاعیه‌های بعدی در این خصوص بمانید. بررسی‌های ما نشان می‌دهد حتما در طی روزهای آتی ، فرصتی برای دریافت این قبیل کارت‌های سوخت، برای مالکان خودروهایی همچون شما فراهم خواهد شد.

 7. سلام من برای کارت سوخت موتور سیکلتم ثبت نام میکنم و همه چی درست انجام میشه ولی بعد از چند دقیقه یه پیام میاد برام که صحت اطلاعات وسیله نقلیه شما احراز نشد.من الان چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟؟

 8. سلام
  اگه مالك خط شخص مالك خودرو نباشد چگونه بايد كارت سوخت ثبت نام كنيم؟
  بادر نظر گرفتن اينكه خطي به نام مالك خودرو نيست

 9. با سلام. من جدیدا پلاک ماشینم را عوض کردم و هنوز کارت ماشین نیومده. حالا برا ثبت نام کارت سوخت چیکار باید بکنم؟ اگه تا ۲۴آذر کارت ماشین نیاد چیکار باید بکنم؟

 10. با سلام و عرض ادب
  بنده کارت سوخت دارم،برای متصل نمودن آن به کارت بانکی باید مراحل ثبت نام کارت المثنی را انجام بدم؟
  متشکرم

  1. سلام نیازی نیست
   کارت بانکی به عنوان جایگزین کارت سوخت است و افرادی که کارت سوخت دارند نیازی به متصل نمودن کارت سوخت به کارت بانکی ندارند

 11. با سلام، من ماشینی قولنامه کردم و پلاک بنام من شد ولی صاحب سند کمپانی در دسترس نیست برای انتقال سند و هنوز کارت ماشین رو پست برام نیاورده و فقط کارت سبز که بنام خودم هست رو دارم، میتونم خودم با همین برگ سبز اقدام به ثبت نام کنم یا باید به پلیس+۱۰ برم؟

 12. بنده خودور ۲۰۶ مدل ۹۰ را پارسال خریداری و شماره گذاری کردم و پلاک جدید گرفتم. اما کارت سوختی به بنده تحویل داده نشد. آیا نیاز به ثبت نام هست یا اینکه باید از پست پیگیری کنم؟
  آیا منظور از خودرو نو شماره این است که جدید شماره گذاری شده یا سال تولید ان جدید می باشد؟

  1. سلام شما باید برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنید
   خودرو نو شماره خودرویی است که به تازگی شماره گذاری شده

 13. با سلام.
  من کارت سوخت ندارم. موقع ثبت نام در نرم افزار پیام نمایش داده میشود بر اینکه اطلاعات خودرو قبلاً ثبت شده.
  چه باید بکنم؟

 14. با سلام.
  دارای خودروی سمند مدل ۸۰ هستم و کارت سوخت آن را از مالک قبلی دریافت‌ نکرده ام و دسترسی ندارم.
  برای تهیه کارت سوخت چه باید بکنم؟

 15. با سلام .من ماشینی خریداری کردم که قبل از انتقال سند مالک خودرو فوت شدن و وارثین پیگیر مسائل انحصار وراثت هستن.برای ثبت نام کارت سوخت چه کاری میتونم انجام بدم؟

 16. سلام ببخشید من ۳میلیون خلافی ماشین دارم .ایا مشکلی برای دریافت کارت سوخت دارم یا نه.چون کارتم را گم کردم .ممنون از راهنمایی کا میکنید

 17. سلام.من برای کارت سوخت مراجعه کردم درصورتی که کارت ماشین به نام خودم هست پیام میاد وسیله نقیله احرازهویت نشد.باید چکارکنم

 18. سلام. بنده چند سال پیش موتور سیکلت مدل۹۲ خریداری کردم از بنگاهای خرید و فروش موتور سیکلت و سند و کارت پلاک به نام دیگری است و من مدرکی از صاحب سند ندارم و فقط قول نامه بنگاهی دارم میتوانم با قول نامه کارت سوخت ثبت نام کنم تا به حال بنزین آزاد خریداری کردم با تشکر ایرندگانی

 19. سلام خسته نباشید
  من موقع ثبت نام تمام اطلاعات روکامل ثبت میکنم امادر آخر پیغام صحت اطلاعات وسیله نقلیه شما احراز نشد را هی پیامک میده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام اگر اطلاعات وسیله نقلیه با اطلاعات شناسنامه ای مالک خودرو مطابقت نداشته باشه با این پیام مواجه میشید . اطلاعات را به صورت دقیق و از روی مدارک خودرو وارد کنید.
   در صورت تکرار این مشکل با سامانه ۱۹۵ تماس بگیرید اگر راهکاری ارائه نشد می تونید از طریق پلیس+۱۰ اقدام به ثبت نام کارت سوخت کنید.

 20. سلام, در ثبت نام کارت سوخت آیا شماره کارت بانکی که وارد میکنیم هم باید به نام مالک خودرو باشد؟ آیا میتوان از شماره کارت بانکی استفاده کرد که به نام مالک نباشد؟

  1. سلام پس از وارد کردن اطلاعات خودرو و اطلاعات مالک خودرو ، شماره کارتهای بانکی فرد به صورت خودکار لیست میشه و فرد به دلخواه کارت بانکی موردنظرشو انتخاب میکنه

 21. سلام.من یک دستگاه موتورسیکلت بدون قولنامه خریداری کردم و فقط مدارک را تحویل گرفتم و کسی که ازش خریداری کردم صاحب سند نبود و این موتور چند دست معامله شده همین شکل (صاحب اصلی موتور را نمی شناسم) آیا میتونم کارت سوخت بگیرم؟ مدارکی که دارم سند کارخانه،سند انتظامی پلاک و کارت مورتور سیکلت هست.

  1. سلام به هنگام ثبت نام، مدارک وسیله نقلیه باید متعلق به صاحب وسیله نقلیه باشد . برای موارد خاص و اینچنینی باید به پلیس+۱۰ مراجعه کنید

 22. سلام من کارت سوخت رو پیدا کردم ولی برای المثنی ثبت نام کردم تکلیف چیست میشه ثبت نام رو پاک کنم در قسمت پیگیری ثبت نام مشخصات رو پاک کردم

 23. سلام من یه پراید خریدم پلاکش بنام فروشنده هستش کارت سوخت تحویل نگرفتم چطور باید ثبت نام کنم برا کارت سوخت لطفا راهنمایی کنید

 24. موتورسیکلت دارم سال ۸۷
  به نام خودم
  دائم میگه نامعتبر
  مگه سیستم اینا با سیستم نیرو انتظامی لینک نیست

  1. سلام اگر اطلاعات شناسنامه ای شما با اسناد مالکیت موتورسیکلت همخوانی نداشته باشه این پیام میاد
   با سامانه ۱۹۵ تماس بگیرید

 25. سلام . ماشینی خریداری کردم که هنوز به نام بنده نشده و وکالتی خریداری کردم . اگر به پلیس + ۱۰ مراجعه کنم برای کارت سوخت . کارت سوخت به ادرس مالک اصلی میاد یا به ادرس بنده که وکالتی خط رو خریداری کردم؟ و سوال بعدی اینکه میتونم یکی از کارت های خودم رو به کارت سوخت تبدیل کنم چون مالک خودرو نیستم؟

  1. سلام هر فردی که اقدام کنه و مالک خودرو باشه برای ایشون کارت سوخت صادر میشه
   اگر مالک خودرو نباشید نمیتونید اقدام به ثبت نام کارت سوخت کنید چون اطلاعات شما در سامانه کارت سوخت وجود نداره و باید حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *